Amerykańska gejsza

Pikantny pamiętnik Amerykanki, która zatrudniła się w Tokio jako hostessa i zarazem frapująca książka o życiu w dzisiejszej Japonii. Z jednej strony autobiograficzna historia kobiety, która weszła w świat podziemnej erotyki i uciech, stając na granicy samozniszczenia. Z drugiej - błyskotliwa analiza tamtejszej kultury i obyczajowości, opartej na nierówności płci, pełnej sfrustrowanych ludzi i szaleństwa zmysłów, dokonana przez autorkę, będącą z wykształcenia... kulturoznawcą Azji.

Informacje dodatkowe o Amerykańska gejsza:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2009-10-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Bar Flower
Tłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka- Gaik

Kup książkę Amerykańska gejsza

Amerykańska gejsza - opinie o książce

Avatar użytkownika - madsid
madsid
Przeczytane:2011-10-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Japonia to nie moja bajka, ale mimo to książka mi się podobała. Polecam.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Japonia, Mam,
Książka została napisana na podstawie przeżyć własnych autorki, absolwentki japonistyki.Tytułowa gejsza jest tak naprawdę amerykańską hostessą pracującą w japońskich klubach nocnych. I podobnie jak zawód gejszy, także zawód hostessy nie musi być związany z seksem. Jest to za to praca bardzo uzależniająca od alkoholu, ponieważ zwykle zarobek zależy od tego, ile drinków wypije klient i zabawiająca go dziewczyna. Pozycja dosyć ciekawa, ukazująca Tokijskie dzielnice rozrywki od zaplecza. Z chęcią dowiedziałabym się jakie są dalsze losy Lei.

Książka interesująca, ale czy pociągająca? Autorka świetnie kreśli japoński świat mężczyzn sukcesu – pełno bogactwa i wielka samotność, którą "łatają" współczesne gejsze – tzw. hostessy. Są to kobiety z różnych części świata, o różnych charakterach, zdolnościach lub ich braku, ale za to niezwykle piękne. Ich zadaniem jest zadowolenie klienta, nie tyle przez seks (choć czasem się przydarza), ile przez podbudowanie pozycji mężczyzny kosztem "kobiecej" słabości, ułomności, niewiedzy, usługiwania, pokory i infantylności. Taki swiat do mnie nie przemawia, bo jak można tolerować bezmyślne trzebiotanie o niczym. Jak można traktować kobietę tylko przez pryzmat jej fizyczności? To tak jak wzdychanie do plakatu ponętnej celebrytki która nie odpowie, nie przytuli, nie będzie sobą, a tylko pozostanie wołaniem urażonego ego i marzeń mężczyzny. Książkę warto przeczytać, bo wiele uczy. Polecam

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega