Analiza decyzji

Analiza decyzji jest książką wyjątkową ze względu na zakres przedstawianych zagadnień - omówiono w niej bowiem zarówno psychologiczne trudności związane z podejmowaniem decyzji kierowniczych, jak i metody analizy decyzyjnej, których celem jest przezwyciężenie tych trudności. Autorzy w sposób jasny i prosty, bez nadmiernego odwoływania się do notacji matematycznej, przedstawiają takie kwestie, jak:
- technika oceny wieloatrybutowej (SMART) oraz techniki opcjonalne (m.in. proces hierarchii analitycznej, metoda równych zmian i technika MACBETH),
- podejmowanie decyzji w warunkach niepewności,
- drzewa decyzyjne i diagramy wpływu,
- metody szacowania prawdopodobieństwa,
- metoda delficka, rynki prognostyczne i debaty decyzyjne,
- modelowanie problemów związanych z przydzielaniem zasobów,
- planowanie scenariuszowe,
- systemy eksperckie.

Książka jest przeznaczona nie tylko dla uczestników kursów MBA oraz studentów zarządzania i kierunków ekonomicznych, lecz także samych zarządzających, od tych prowadzących pojedyncze projekty po szefów dużych przedsiębiorstw.

Informacje dodatkowe o Analiza decyzji:

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Data wydania: 2014-12-01
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Decision Analysis for Management Judgment
Tłumaczenie: Piotr Matyja

Kup książkę Analiza decyzji

Analiza decyzji - opinie o książce

Książka bardzo dobrze napisana, przystępnie, tak, że nawet osoba bez przygotowania ekonomicznego dobrze zrozumie przedstawione w niej metody podejmowania decyzji. Jednak trzeba przyznać, że choć minimum wiedzy z zakresu mikroekonomii czy zarządzania nie zaszkodzi w lepszym zrozumieniu prezentowanych treści. Sama tematyka - dla mnie przegenialna, bo jestem fascynatką rzeczy na pograniczu ekonomii i psychologii, a taka de facto jest tam książka. Mimo, że mówi głównie językiem matematycznym, przedstawiając kolejne algorytmy pomagające podjąć optymalną decyzję na dowolny temat, odnosi się także do naszej psychiki. Głębsze wczytanie pomaga zrozumieć, na czym polegają błędy popełniane przez nas pod wpływem naszej psychiki, a prezentowane metody pozwalają ich uniknąć. Treść ilustrowana licznymi, sugestywnymi przykładami z życia codziennego i ekonomii.