Ani kroku do tyłu

Rzeczywistość frontowa Armii Czerwonej wymyka się wyobrażeniom o działaniu wojska w czasie drugiej wojny światowej. Chaos, szafowanie ludzkim życiem i wykorzystywanie ilości przed jakością – to główne cechy funkcjonowania jednostek radzieckich w tym okresie. Kwintesencją sposobu walki czerwonoarmistów były bataliony karne – jednostki, które z założenia spisane były na straty. Książka dostępna na stoisku Trójmiejskiej Grupy Wydawniczej pozwala poznać realia, w których walczyć musieli żołnierze ukarani w ten sposób.

Informacje dodatkowe o Ani kroku do tyłu :

Wydawnictwo: Oskar
Data wydania: 2015-11-13
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65175-13-7

Kup książkę Ani kroku do tyłu

Ani kroku do tyłu - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Wokół Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, narosło wiele mitów. Przez lata wychwalano męstwo krasnoarmiejców, którzy z okrzykiem Za Stalina!, walczyli za swoją ojczyznę, a później pomogli w ,,wyzwoleniu" innych państw spod niemieckiej okupacji. Choć ZSRR upadł prawie 25 lat temu, wciąż niechętnie pisze się o słynnym rozkazie Stalina z 22 lipca 1942 roku. Rozkaz, który został potocznie nazwany Ani kroku w tył nakazywał rozprawiać się z dezerterami opuszczającymi pozycję bez rozkazu itp. Mało również pisze się o żołnierzach sztafbatu, czyli karnych batalionów. Co prawda w 2004 roku powstał miniserial produkcji rosyjskiej pt. Karny batalion, ale - powiedzmy sobie szczere - w zbyt wielu miejscach odbiegał on od prawdy historycznej. Obecnie, do rąk polskiego czytelnika trafia kolejna z prac (wcześniejsze to m.in. Przeciw Panterom i Tygrysom czy Przeżył jeden na stu) rosyjskiego badacza Artioma Drabikna pt. Ani kroku do tyłu. Książka przedstawia losy 18 mężczyzn, którzy w latach 1942-1945 z różnych powodów zostali skierowani do karnych batalionów. Dostać się do tej ,,zaszczytnej" jednostki nie było trudno. Więcej na: http://histmag.org/artiom-drabkin-ani-kroku-do-tylu-recenzja-12588
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;