Opis ksiązki
Kup Teraz

Ani kroku do tyłu

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Oskar
Data wydania: 2015-11-13
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65175-13-7
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:RyanKam

Rzeczywistość frontowa Armii Czerwonej wymyka się wyobrażeniom o działaniu wojska w czasie drugiej wojny światowej. Chaos, szafowanie ludzkim życiem i wykorzystywanie ilości przed jakością – to główne cechy funkcjonowania jednostek radzieckich w tym okresie. Kwintesencją sposobu walki czerwonoarmistów były bataliony karne – jednostki, które z założenia spisane były na straty. Książka dostępna na stoisku Trójmiejskiej Grupy Wydawniczej pozwala poznać realia, w których walczyć musieli żołnierze ukarani w ten sposób.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
RyanKam plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Wokół Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, narosło wiele mitów. Przez lata wychwalano męstwo krasnoarmiejców, którzy z okrzykiem Za Stalina!, walczyli za swoją ojczyznę, a później pomogli w ,,wyzwoleniu" innych państw spod niemieckiej okupacji. Choć ZSRR upadł prawie 25 lat temu, wciąż niechętnie pisze się o słynnym rozkazie Stalina z 22 lipca 1942 roku. Rozkaz, który został potocznie nazwany Ani kroku w tył nakazywał rozprawiać się z dezerterami opuszczającymi pozycję bez rozkazu itp. Mało również pisze się o żołnierzach sztafbatu, czyli karnych batalionów. Co prawda w 2004 roku powstał miniserial produkcji rosyjskiej pt. Karny batalion, ale - powiedzmy sobie szczere - w zbyt wielu miejscach odbiegał on od prawdy historycznej.

Obecnie, do rąk polskiego czytelnika trafia kolejna z prac (wcześniejsze to m.in. Przeciw Panterom i Tygrysom czy Przeżył jeden na stu) rosyjskiego badacza Artioma Drabikna pt. Ani kroku do tyłu. Książka przedstawia losy 18 mężczyzn, którzy w latach 1942-1945 z różnych powodów zostali skierowani do karnych batalionów. Dostać się do tej ,,zaszczytnej" jednostki nie było trudno.

Więcej na:

http://histmag.org/artiom-drabkin-ani-kroku-do-tylu-recenzja-12588
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów