Ania ze Złotego Brzegu

4.9
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2005-08-03
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Słynna powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery, chronologicznie czwarta część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Ania Shirley, magister nauk humanistycznych, dostaje posadę kierowniczki wyższej szkoły w Summerside. Jest zaręczona z Gilbertem, który studiuje medycynę. Ania zdobywa w nowym miejscu wielu przyjaciół. W powieści opisane są perypetie jej uczniów, a także częste przyjazdy na Zielone Wzgórze. Tam zawsze czekają na nią Maryla, pani Linde, Tadzio, Tola oraz Diana i wiele niezapomnianych chwil.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Dla dzieci,Lucy Maud Montgomery,Mam,
Książka przedstawia życie Ani i jej licznej już rodziny. Bohaterka dorobiła się sporej gromadki dzieci, które bawią nas swymi perypetiami.

Każdy kolejny tom "Ani" dorastał razem z nią, tak by mogli się wczuć w akcja dorastający także czytelnicy. Ten tomik ewidentnie został skierowany do młodszego czytelnika, niż poprzednie. Odnoszę wręcz wrażenie, że jest adresowany jeszcze do młodszych niż tom pierwszy. Ale przeczytałam go z sympatią.
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Minęło dużo czasu,Ania jest matką pięciorga dzieci.W domu zdarza się przykra sytuacja,Ania urodziła małą dziewczynkę,ale niestety na drugi dzień umiera.Ania przeżywa śmierć.Dzieci są już duże a czas nieubłagalnie mija......bardzo podobała mi się ta książka.
MoniaP plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Powieść ponadczasowa. Warto przeczytać wszystkie części przedstawiające życie rudowłosej wrażliwej dziewczyny.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,

Gdy wzięłam do ręki "Anię ze Złotego Brzegu"  znów powróciłam na wyspę Świętego Edwarda, tym razem do Glen , w którym Ania i Gilbert mieszkają w domu nazwanym przez Anię Złotym Brzegiem. Wróciłam by wejść na chwilę  w życie Ani i jej rodziny. Ania ma piątkę dzieci z czego czwórka przyszła na świat już Złotym Brzegu i właśnie rodzina powiększa się o szóste, dziewczynkę, Bertę Marillę, nazywaną Rillą. Czytając rozkoszuję się  klimatem Złotego Brzegu stworzonym przez Anię i Zuzannę jej pomoc domową, w którym pachnie ciastem i chlebem pieczonym przez Zuzannę, która jest traktowana nie  jak służąca lecz jak domownik, ciepłem domowego ogniska, w którym wszyscy się kochają i starają się jak mogą życzliwie  traktować  nawet niezbyt mile widzianą a wiecznie niezadowoloną i zrzędną ciotkę Gilberta, Marię Blythe. Przyglądam się jak dorastają dzieci Ani, jak się zmieniają z wiekiem, jak przeżywają różne smutki i radości, jakie zawierają znajomości  i czego doświadczają w związku z wchodzeniem w świat szkoły i nowych znajomych. Złoty Brzeg to oaza radości i miłości , chociaż czasem zakłócona troskami i smutkami, jak to w życiu bywa, w której jest miejsce również dla ulubieńców domowników, jakim jest kot Odrobinek i kos powracający tu  co roku. Przysłuchuję się plotkom i ploteczkom rozsiewanym przez krąg znajomych  Ani pań, które głównie dotyczą żywotnych spraw społeczności czyli tego kto umarł, kto się urodził i jaka para ma się ku sobie, a jaka się zaręczyła. Przeżywam również z Anią jej smutek wynikający z chwilowym zwątpieniem w miłość wiecznie zapracowanego męża.

Z dużą przyjemnością przeczytałam kolejną książkę o Ani napisaną przez Lucy Maud Montgomery i
zapraszam wszystkie osoby o romantycznej duszy do odwiedzenia Złotego Brzegu w Glen na wyspie Świętego Edwarda.

maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Dla wszystkich tych, którzy są zmęczeni codziennością, uwielbiam przygody ANi...
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2010-02-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
Maryszka Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,Mam,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2011-03-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,