Antysemityzm. Niezamknięta historia

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Książka dotyka jednego z najboleśniejszych problemów w polskim życiu publicznym - antysemityzmu.

Bożena Keff przedstawia historię tego zjawiska w Polsce, źródeł szukając w tradycji i religii. Na konkretnych przykładach wskazuje stereotypy i uprzedzenia obecne w polskiej kulturze i języku. Stara się uwrażliwić czytelników na przejawy nienawiści wobec Żydów i innych dyskryminowanych grup, których członkowie niejako stają się ,,Żydami" - odmieńcami, przedstawicielami pogardzanej mniejszości.

Książka Keff to ważny głos w walce o nową, otwartą i tolerancyjną Rzeczpospolitą.

Informacje dodatkowe o Antysemityzm. Niezamknięta historia:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788375543001
Liczba stron: 248

więcej

Kup książkę Antysemityzm. Niezamknięta historia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Antysemityzm. Niezamknięta historia - opinie o książce

Antysemityzm jest podstawą nienawiści, podejrzliwości oraz dyskryminacji Żydów. Wbrew oczekiwaniom wraz z nowymi czasami, rozwijającą się świadomością młodego pokolenia i integrowania się świata, antysemityzm nie zanikł. Wciąż na ulicach, w barach, a nawet w domach toczą się rozmowy o tym, jakim zagrożeniem  dla "normalnego "społeczeństwa są Żydzi.
Także wbrew mniemaniu idea antysemityzmu nie zrodziła się wraz z dojściem do władzy Adolfa Hitlera. Ta idea istnieje od zawsze.  Temat antysemityzmu jest trudny , kontrowersyjny, a nawet czasami tabu. Pisząc czasem, mam na myśli, że od czasu do czasu w mediach odgrzewa się ten temat, jak stare grzanki. Wówczas, gdy jest to w czyimś interesie. Ale tak naprawdę, za słowem Żyd nie widzimy konkretnej twarzy, tonu głosu czy profesji. Żyd to Żyd. I podobnie, jak w czasach wojny nasze wyobrażenie o tej grupie ludzi jest często spaczone i nacechowane różnymi ocenami, które mijają się z prawdą. Bożena Kreff, autorka "Antysemityzm. Niezamknięta historia" opowiada właśnie o takich wyobrażeniach na temat Żydów. Pisze ona o tym, że stereotypowe postrzeganie jest silniejsze niż rzeczywistość.  Współczesny antysemityzm mówi, że Żydzi rządzą, wykupują polskie banki, stanowiska i nie ma się czego dziwić, że wszyscy są do nich wrogo nastawienie.
Ale czy zawsze tak było? Zawsze Żyd był wrogiem? Autorka opisuje jak od zarania dziejów  to z tymi Żydami było.

Na przykład w erze Rzymian, to ich nienawiść do Żydów brała się z postrzegania Boga. Rzymianie wierzący w bóstwa , nadając im ludzki kształt, nie mogli zrozumieć dlaczego Żydzi tak otwarcie podkreślają, że są narodem wybranym skoro , każda religia mówi to samo. W średniowieczu żydów nienawidzono dlatego, iż to im przypisywano epidemię chorób ( w czasie dżumy Żydzi uciekali masowo w okolicę Polski), rytualne mordy i porywanie i zabijanie dzieci chrześcijan.
W czasach, gdy chrześcijaństwo kreowało wygląd świata, antysemityzm nabrał na silę. Formy nacisku, bestialstwa i pogardy naprały niewyobrażalnych rozmiarów.

Pisarka na łamach swojej książki w sposób obszerny pisze o polskim stosunku do Żydów. W Polsce za czasów królów Żydzi byli wybierani do pełnienia ról , gdzie liczył się intelekt i zdolność liczenia. I nawet , gdy zaczął się proces emancypacji Żydów, to Polska z racji, że byliśmy krajem stanowym i u nas warstwy społeczne były historycznie określone, to emancypacja ta przeszła bez większego echa.

Jednak dla Żydów najbardziej okrutnym narodem w dziejach historii byli Ukraińcy. Gdy Chmielewski wraz z Tatarami przesuwał się ku Polsce, to stosował bestialskie i masowe egzekucje, głównie na kobietach i dzieciach.
Do dziś kraje, byłego bloku radzieckiego nienawidzą Żydów. Obwiniają ich za zamordowanie Jezusa i pierwszych chrześcijan. Uprzedzenia są tak silne, że wydaje się , ze prawosławie nigdy nie w kroczy na drogę pokoju z judaizmem.

Najbardziej postępowy w kwestii Żydów był Bonaparte i naród francuski. Bonaparte wprowadził prawo, równouprawniało Żyda z Francuzem. Zniósł np. ograniczenia zawodu, zdobywanego wykształcenia itp. Jednak po śmierci Francja cofnęła się o krok w tył w tym postępowaniu.

Przykładów o stosunkach Żyd- reszta świata mogłabym przytoczyć wiele, ale nie chcę wam zdradzać wszystkich ciekawych , historycznych kąsków z lektury Bożeny Keff. Jedynie chcę zaznaczyć, że pozycja jej autorstwa nie jest pracą historyczną, a raczej wywodem na kulturą Europy .

Mnie się ta pozycja bardzo podobała. Uwielbiam historię, a tu jest jej sporo. Podoba mi się fachowość przedstawiona łatwym i przystęponym językiem , nawet dla laika w tej tematyce. Podoba mnie się rozpiętość czasowa. Podoba mnie się przytoczenia wielu ciekawych wypowiedzi i cytatów.
Podoba mnie się wiele . I może i zainteresowanym się spodoba. Mam taką nadzieje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
W książce trafnie i rzetelnie ukazano dzieje polskich Żydów od ich początków i wspaniale nakreślono historię rozwoju antysemityzmu, który apogeum swe osiągnął w postaci Holocaustu. Co ciekawe druga wojna światowa nie zajmuje zbyt wiele miejsca w tej książce - i słusznie. Istnieje tyle pozycji, w których szczegółowo opisano Zagładę, a po które czytelnik może bez problemu sięgnąć, że moim (i na szczęście Autorki również) zdaniem nie było koniecznym rozwlekać się nad tymi mrocznymi czasami. W zamian mamy mnóstwo innych wątków i ciekawostek, którymi inni autorzy nie zajmują się tak chętnie i tak często.
Link do opinii
Inne książki autora
Strażnicy fatum
Bożena Keff0
Okładka ksiązki - Strażnicy fatum

Strażnikami fatum Bożena Keff nazywa tych ludzi i te grupy ludzi, którzy uważali los Żydów za przesądzony, nawet jeszcze przed latem 1942 roku. Fatum...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy