Apetyt

Nino jest geniuszem smaku. Jego dar dla jednych jest błogosławieństwem, inni uznają go za przekleństwo. Syn florenckiego rzeźnika wie, jak smakuje namiętność, władza czy żałoba. Zna też smak kamienia, drewnianej łyżki i śmierci.

We Florencji, mieście zmysłów, każdy jest artystą. Gdy Leonardo da Vinci uczy się mieszania pigmentów, Nino łączy cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową i wanilię. Alchemia uwodzenia smakiem nie ma przed nim tajemnic. Jego ucztom nie potrafią się oprzeć Medyceusze, kardynałowie, a nawet sam papież.

Jednak Nino wciąż szuka tego jedynego brakującego składnika – czy trop znajduje się w zagadkowym uśmiechu jego przyjaciółki Tessiny? A może w czułości, z jaką mistrz Ugolino codziennie przygotowuje jedzenie na florenckim targu?

A może to po prostu miłość?

Informacje dodatkowe o Apetyt:

Apetyt - opinie o książce

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2014-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014, Mam,
,,Apetyt", to niezwykła, tętniąca tysiącami smaków i zapachów, zmysłowa lektura idealna na wakacyjne wieczory.Jej autor, Philip Kazan jest brytyjskim historykiem sztuki, a jednocześnie koneserem kuchni, te obydwie pasje znalazły swoje miejsce w jego debiutanckiej powieści. Pisarz tworzy zapadające w pamięć obrazy, przesycone zapachami i kolorami. Tętniąca życiem Florencja zmienia się na naszych oczach: ludzie rosną w siłę, by za chwilę upaść, nowi idole podbijają serca, to lśniące jak klejnot miejsce pełne mrocznych tajemnic, brutalne i pełne przemocy. Bardzo plastyczne i sugestywne sceny przyrządzania potraw graniczą z realistycznymi do bólu opisami brudnych ulic oraz cuchnących mieszkańców Florencji. Historia wspaniałego talentu nie byłaby jednak pełna bez wątku nieszczęśliwej miłości, Kazan wprowadza zatem na scenę Tessinę, piękną przyjaciółkę z dzieciństwa, powoli zaprzątającą wszystkie myśli utalentowanego młodzieńca. Uczucie to jednak nie ma szans: Tessina zostaje oddana podstarzałemu i groźnemu arystokracie, a zrozpaczony Nino rzuca się w szaleńczy wir pracy. Mijają dni, miesiące lata, a kucharz nie potrafi zapomnieć o ukochanej...
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Florencja, 1466. Żądza życia, zamiłowanie do władzy i smak przygody ... We Florencji każdy ma w sobie pasję. Wśród sześćdziesięciu tysięcy dusz stłoczonych w pajęczynie ulic, zaułków, licznych klasztorów i kościołów, wiedzie swe życie w wąskim świecie pomiędzy ścianami Nino. Młodzieniec wie, że jeśli chce przeżyć nie zatracając się całkowicie musi mieć pasję. Ale jego największy dar Nino okaże się jego największym przekleństwem. W dobie obżarstwa i ostentacyjnej konsumpcji, jego wyjątkowy talent prowadzi go do niebezpieczeństwa. Jego marzenia i pragnienia okazują się być zabójcze...

To niepokojąco wciągająca historia. Kusząca jak najbardziej wystawne bankiety. Przeniosła mnie do ciemnego i brudnego świata ludzkiego nadmiaru i rozpusty. Dzięki instynktowi i rzadkim umiejętnościom Nino, który jest tu narratorem, wniknęłam do luksusowego świata, dekadenckiego, bogatego, największego miasta Włoch epoki renesansu. Podglądałam ten rozwiązły świat, całkowicie zniewalający, nie tylko przez nadmiar żywności, ludzi i miejsc, ale także sztuki. Bogactwo kolorów, odurzająca pasja, żywe opisy jadła oślepiały me zmysły. Każda następna strona wciągała mnie głębiej i głębiej w świat pełen zawiści.

Nino to egocentryk, arogant i próżniak. Jako narrator prowadzi nas prosto do serca swojego świata - a cóż to jest za barwny świat! Jako czytelnicy jesteśmy również świadkami jego długiej i bolesnej drogi do samopoznania. To nadaje książce bogactwo i głębię. Sprawia, że staje się jednocześnie brutalna, niekiedy tragiczna, często bardzo zabawna ale zawsze fascynująca.

Autor tworzy obrazy, które sprawiają, że Florencja ożywa. Czułam się tak, jakby te wystawne dania zostały stworzone specjalnie dla mnie. Wizerunek XV-wiecznych Włoch jest całkowicie przekonujący, kolorowy i pełen zapachów. Autor umiejętnie i starannie maluje świat przeżarty korupcją, intrygami i przemocą.

Myślę, że to wspaniały debiut, który dał mi wgląd w życie tych, którzy żyli we Włoszech epoki renesansu i możliwość poznania ich stosunku do jedzenia. Połączenie ekstrawagancji i artyzmu. Naiwności, młodości z wyrafinowaniem i brutalnością. Jego opisy średniowiecznych włoskich potraw sprawiły, że zrobiłam się głodna, a opisy krwi, wnętrzności i brudu wywoływały "falowanie brzucha".

Nie ma wątpliwości, że "Apetyt" jest gastronomicznym arcydziełem. Autor jest pasjonatem jedzenia i historii - i to widać. Książka wypełniona jest niezwykłymi recepturami i bogactwem składników, przypraw i ziół. Imponujący zapał narracji Kazana maluje namiętny obraz niezaprzeczalnej chciwości i przytłaczającej ambicji, która utrzymuje się w umyśle długo po ukończeniu lektury. Dzięki umiejętności pisarza miałam możliwość spojrzenia przez niezwykły obiektyw na wybitnych artystów i kluczowe postaci polityki i religii tamtych czasów. Polecam.

Avatar użytkownika - TresE
TresE
Przeczytane:2014-07-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
W "Apetycie" najbardziej zaintrygowało mnie to, w jaki sposób zostały ze sobą połączone tak odległe tematy jak renesansowa Florencja i sztuka kulinarna. Po przeczytaniu jestem pełna podziwu dla autora, który pokazał swój doskonały kunszt powieściopisarski, bo książka jest niezwykle porywająca. Polecam
Avatar użytkownika - wandar
wandar
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka jest zachwycająca i wciągająca. Ale też wprowadza pewien niepokój, bo czy może naprawdę jest ktoś, kto jest tak bardzo wyczulony na smaki i aromaty, jak Nino? "Apetyt" jest napisany niezwykle subtelnym, ale jednocześnie sugestywnym językiem. Warto po niego sięgnąć.
Avatar użytkownika - Gemma
Gemma
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Apetyt" jest bardzo dobrze napisaną powieścią historyczną. Ale najwięcej chyba zyskała dzięki bardzo sugestywnym opisom, oddziałującym na zmysły. Jest to zabieg bardzo ciekawy. Polecam
Avatar użytkownika - Madeleine7
Madeleine7
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jest to pięknie opowiedziana historia poszukiwacza ideałów w świecie XV-wiecznej Florencji. I chyba najbardziej ze względu na czas historyczny sięgnęłam po tę książkę, która mnie zahipnotyzowała. Serdecznie polecam
Avatar użytkownika - LauraP
LauraP
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest zachwycająca. Zarówno pod względem stylu pisarskiego Kazana, jak i ujęcia tematu. Niby historyczna, ale pełna smaków jak książka kucharska. Niezwykła. Serdecznie polecam
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 6, Przeczytałem,
Pamiętacie „Pachnidło”? Olśniewającą powieść o zapachach i obezwładniającej miłości? Czytałam książkę Suskinda, widziałam film i z pełną świadomością wagi tych słów stwierdzam, że wszyscy, którym „Pachnidło” się podobało, śmiało mogą sięgnąć po dzieło Philipa Kazara. „Apetyt” jest bardzo podobny, tak samo przesiąknięty pewnym nieosiągalnym dla nas szaleństwem. Akcja powieści rozgrywa się w piętnastowiecznej Florencji – krainie oddalonej o setki lat i trochę kilometrów. Jest niezwykła, szczególnie wtedy, kiedy główny bohater poznaje się z Leonardem da Vinci. Koloryt czaruje, tak samo jak Nina raz na zawsze oczarowała przyjaciółka z dzieciństwa. Pomimo tego, że ją stracił, że musiał oddać ją jakiemuś przebrzydłemu typowi, nigdy nie przestał jej kochać. A jego bronią, jak łatwo się domyślić, będzie smak. Nino Latini jest bowiem fenomenalnym kucharzem. Serdecznie polecam, warto!
Avatar użytkownika - Polka
Polka
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka napisana smacznie i z klasą. Philip Kazan wprowadził mnie w świat renesansowej Florencji. Opisuje miłość, namiętność, pasję, niemoc, i to wszystko w piękny, zmysłowy sposób, który działa na wyobraźnię. Brawo dla autora za jego wielki kunszt literacki.
Avatar użytkownika - Studentka
Studentka
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Okładka książki od razu przykuła moją uwagę, ponieważ znajduje się na niej homar, którego miała przyjemność ostatnio smakować. Zakochałam się w tym daniu i w „Apetycie” Philipa Kazana, który jest smakowitą miksturą miłości, pożądania, samotności, sztuki, kuchni.
Avatar użytkownika - Italia
Italia
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Delikatnie przeplatana narracja z natchnioną wizję twórczą Philipa Kazana. Autor książki to wielki miłośnik historii, sztuki i kuchni. Był nawet krytykiem kulinarnym i właścicielem restauracji. Wobec tego wie o czym pisze, z każdą kolejną stroną to udowadnia. Polecam gorąco smacznie zmysłowy „Apetyt”.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
„Apetyt” dzieje się w połowie XV wieku we Florencji, Asyżu i Rzymie i opowiada o młodym Nino Latini, który ma niezwykły dar – czuje smaki, których nie wyczuwają inni ludzie. Dzięki temu zostaje sławnym i genialnym kucharzem. Niestety nie jest szczęśliwy, ponieważ jego ukochana została zmuszona do ślubu ze starym szlachcicem. Nino zrobi wszystko, żeby ją odzyskać, a użyje do tego swego kulinarnego talentu. Książka podzielona jest na cztery części, które odzwierciedlają wzory i upadki głównego bohatera. Czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie, powieść jest naprawdę świetnie napisana i dosłownie ślinka cieknie, kiedy się ją czyta.
Avatar użytkownika - Barak89
Barak89