Asan

Powieść o wojnie w Czeczenii, o jakiej dotąd nikt nie słyszał! Major Aleksander Żylin został wysłany na wojnę i wkrótce przekonał się, że można na niej zarobić niezłe pieniądze. Zaopatrywał w paliwo swoich i wrogów, eskortował dostawy sprzętu i pomagał uwalniać zakładników, czasami pobierając „prowizję”... W. Makanin w swej powieści obala mity na temat wojny rosyjsko-czeczeńskiej i ukazuje inne jej oblicze: wojny jako biznesu i pogmatwanych relacji nie tylko między wrogami, ale także w obrębie samych Rosjan. Handel, porwania dla okupu, krwawe zasadzki w wąwozach i śmiercionośne naloty – wojna brutalnie zmienia światopogląd i charakter uwikłanego w nią człowieka. Tytułowy Asan – starokaukaskie bóstwo wojny – staje się drugim imieniem Żylina. Z tą różnicą, że mityczny Asan łaknął krwi, Asan-Żylin zaś pragnie pieniędzy... Władimir Makanin (ur. 1937 na Uralu) studiował matematykę i był filmowcem. Jako autor cieszących się uznaniem powieści i opowiadań jest uważany za klasyka współczesnej prozy rosyjskiej. Jego książki są tłumaczone na wiele języków. Otrzymał m.in. nagrody „Rosyjskiego Bookera” (1993), Fundacji Tepfera (Niemcy, 1998), Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej w Dziedzinie Literatury (1999), „Penne” (Włochy, 2001). Asan w 2008 roku wygrał państwowy konkurs „Bolszaja Kniga”.

Informacje dodatkowe o Asan:

Wydawnictwo: Rebis