Automaniaczka

Ryk silnika zarzynanego przez piasek wciskający się wszędzie, kilka dni bez jedzenia i choćby godziny snu, zmęczenie, którego nie da się opisać, bo brak już siły żeby nawet o nim pomyśleć... A wszystko po to, żeby spełnić marzenie życia -przejechać najtrudniejszy rajd świata przez Saharę do Dakaru i tym samym zostać pierwszą Polką, która tego dokonała. Automaniaczka jednak to nie tylko książka o tym, jak dziewczyna radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To napisana z dużym dystansem do siebie i własnych dokonań auto(moto)biografia, w której Martyna Wojciechowska zdradza kulisy swojej pasji. Będzie więc o ucieczkach z domu, nocnych eskapadach na Romecie, pierwszych miłościach, próbach bicia rekordów prędkości, jeździe bez prawa jazdy, a wszystko to w realiach PRL-u, kiedy to motocykle kupowało się w sklepie ogrodniczym.

Informacje dodatkowe o Automaniaczka:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2011-11-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7778-101-2

Kup książkę Automaniaczka

Automaniaczka - opinie o książce

Martyna Wojciechowska, a właściwie według oficjalnych dokumentów Marta Wojciechowska ur. w 1974 roku w Warszawie. Zanim Martyna odkryła w sobie powołanie podróżnicze, była i jest wielką, czynną i bierną fanką motoryzacji. "Automaniaczka" wyjaśnia nam skąd to zamiłowanie się wzięło, a także opowiada o tym ,że nie każda dziewczyna musi bawić się lalkami, tylko może spełniać swoje marzenia, nawet najbardziej te, które wydają się niemożliwe do zrealizowania.

Ze stron "Automaniaczki" dowiadujemy się, że główną inspiracją dla Martyny był jej tata, który prowadził warsztat samochodowy. I w zasadzie się to tak zaczęło. Najpierw motocykle z czasem przyszła pora i na samochody. Po drodze Martyna poznała mnóstwo ludzi. Wielokrotnie podkreśla także, że wybrała dosyć kosztowne hobby. Bowiem każdą złotówkę oszczędzała, aby zakupić wymarzony motocykli i to na dodatek nie gdzie indziej, jak w sklepie ogrodniczym!(Bowiem były tylko dostępne w takich miejscach i nie dla wszystkich.) To samo dotyczy rajdu Paryż- Dakar, który okazał się ogromny w kosztach. Niektórzy myślą, że to telewizja sfinansowała to przedsięwzięcie, nic bardziej mylnego. Warto podkreślić, że Martyna Wojciechowska opisuje swoje przyjaźnie, szczególnie z Januszem Kuligiem, który jak wiemy zginął w tragicznym wypadku, a także lepiej możemy poznać Macieja Wisławskiego.
Na kolejnych stronach poznajemy kulisy rajdu Paryż - Dakar. Autorka opowiada jak wygląda to ze strony technicznej, a także, że to nie tylko walka z piaskiem, samochodami, awariami, ale przede wszystkim walka ze samym sobą i swoimi słabościami. Wielokrotnie podkreśla także różnice między zawodnikami. Ci z czołowych miejsc mają wysoki budżet, a amatorzy tacy jak ona mieli dwukrotnie trudniej. Same wpisowe na taką przygodę życia, to bagatela 10 tysięcy dolarów!! W rajdzie Paryż - Dakar nie ma miejsca na pomyłki, każdy błąd może kosztować życie nie tylko swoje, ale i pilota, który jest równie ważny jak kierowca. Martyna miała szczęście, że trafiła na Jarka Kazberuka, który okazał się niezastąpiony. Rajd Paryż - Dakar to prawdziwy egzamin z życia. Gratuluję Martynie, że pomimo ogromu trudności z jakimi się zmagała razem z Jarkiem, udało im się szczęśliwe dobrnąć na metę. Mimo, że ich toyota ledwo się dowlokła dali radę.
Martyna Wojciechowska opisuje, właściwie odniosłam wrażenie, że opowiada czytelnikowi swoje słabości, trudy i słabości z jakimi się zmagała, a także obserwacje wobec inny ludzi. "Automaniaczka" jest bogato ilustrowana, co jest dopełnieniem całości.
Jeśli myślicie, że "Automaniaczka" jest tylko skierowana do fanów motoryzacji, to jesteście w błędzie. To książka dla osób, które mają swoje pasje i marzenia. Jest to historia zwykłej dziewczyny, która spełniła swoje marzenia, chłopięce marzenia. Uwaga "Automaniaczka" to pozycja dla osób, które marzą i chcą zrobić "coś" w tym kierunku, a także dla osób odważnych, które chcą dojść na szczyt swoich marzeń. Polecam!!!

Avatar użytkownika - oliloli1991
oliloli1991
Przeczytane:2014-07-31, Ocena: 4, Przeczytałem,
Coraz częściej słyszę w mediach lub od znajomych o podróżach autostopem. Jestem pełna szacunku dla osób podróżujących w taki sposób, jak i dla samej podróżniczki Martyny Wojciechowskiej. Jej "Automaniaczka" jest dobrą pozycją dla osób wybierających się w podróż "stopem"'.
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2018-09-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Jest to fascynująca opowieść podróżniczki Martyny Wojciechowskiej i jej udziale w rajdzie Dakkar - najtrudniejszym rajdzie świata. Nie mogłam się oderwać od tej lektury, szczególnie kiedy czytałam o najróżniejszych kłopotach i przeciwnościach losu które spotykały bohaterkę, oraz jak potrafiła z nich wybrnąć.

Avatar użytkownika - Kamulka84
Kamulka84
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 3, Przeczytałam,
Zwierzaki Świata. Gry, zabawy, łamigłówki
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Zwierzaki Świata. Gry, zabawy, łamigłówki

CZY MRÓWKOJADY MAJĄ ZĘBY? GDZIE ŻYJĄ RÓŻOWE DELFINY? ILE WAŻY SŁOŃ? JAKIE PARASOLE NOSZĄ ORANGUTANY? Czas wolny można spędzać na wiele różnych sposobów...

Zwierzaki świata. Audiobook
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Zwierzaki świata. Audiobook

Ze „Zwierzaków świata” największy sentyment mam do orangutana o imieniu Happy, który jest rówieśnikiem mojej córki. – mówi Martyna...