Autopsja

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7359-368-8
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Lekarz sądowy, Maura Isles, sądziła, że w pracy nic jej już nie zaskoczy. Gdy zapakowana w plastikowy worek piękna kobieta otwiera nagle oczy, problemy spiętrzają się w lawinę. Przewieziona do szpitala bezimienna ofiara z zimną precyzją zabija ochroniarza i bierze zakładników. Maura musi połączyć siły z mężem, agentem FBI, by odkryć tożsamość zabójczyni.
zksiazkawreku plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
_______________________________________________________________________
Dzisiaj na tapecie kolejna książka Tess Gerritsen z cyklu Rizzoli/Isles. To już 5. część serii, ale utrzymana na tak samo wysokim poziomie jak poprzednie książki. Tym razem wszystko zaczyna się od prosektorium, gdzie po ośmiu godzinach w spędzonych w chłodni, martwa dziewczyna otwiera oczy.

Zupełnie przez przypadek patolog Maura Isles weszła ponownie do chłodni, aby zobaczyć szczegół dotyczący innego zmarłego. To właśnie wtedy zdała sobie sprawę, że coś się porusza. Otworzyła worek z ciałem a tam... trup otworzył oczy. Maura z profesjonalizmem zaczęła reanimację kobiety, która po pewnym czasie została zabrana do szpitala. Niestety najgorsze dopiero miało się zdarzyć. Reanimowana kobieta sterroryzowała personel w szpitalu, zabiła ochroniarza, a co najgorsze - wzięła zakładników. W tym Jane Rizzoli, która miała w spokoju oczekiwać narodzin córeczki.

Teraz doktor Maura Isles ma podwójny problem - musi nie tylko uratować przyjaciółkę z rąk nieobliczalnej psychopatki, ale także obronić swoje dobre imię, bo to właśnie ją prasa wini za dramatyczną sytuację w bostońskim szpitalu. Co więcej, bez uprzedzenia sprawę przejmuję FBI, co zwiastuje poważne kłopoty...
Tak samo jak w poprzedniej części, również w tej akcja książki dzieje się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to problem handlu żywym towarem, natomiast druga - terroryzm szpitala. Co łączy te dwie sprawy? To właśnie tego stara się dowiedzieć bostońska policja. A ja osobiście z zapartym tchem czekałam na to, aż te dwie historie w końcu połączą się w całość. Rezultatem byłam pozytywnie zaskoczona.

Książka przez bardzo długi czas trzyma w napięciu. Nie dzieje się to, jak zazwyczaj bywa, na końcu książki, ale już praktycznie na samym początku, kiedy to psychopatka bierze zakładników. Z wypiekami na twarzy czytałam strona po stronie, bojąc się, czy aby nikt nie zginie. Za to autorce naprawdę należą się ogromne brawa i pokłony, bo Tess Gerritsen jest mistrzynią w budowaniu napięcia i niemalże przyprawianiu czytelnika o palpitacje serca.

Tak samo jak w poprzednich częściach, również w tej, wszystko zostało przedstawione konkretnie, bez zbędnych szczegółów czy opisów. Doskonała kreacja bohaterów, prosty, lekki i przyjemny język - to wszystko charakteryzuje każdą książkę Gerritsen. "Autopsja" pochłania do reszty, ciężko się od niej oderwać.

Podsumowując, "Autopsja" to idealna książka dla każdego, kto choć trochę gustuje w kryminałach. To książka wstrząsająca, tajemnicza, prawdziwa a przede wszystkim wciągająca i trzymająca w napięciu. Krótko mówiąc - polecam!
Margarita1980 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kolejny tom cyklu Rizzoli&Isles.
Tym razem pani detektyw i pani koroner muszą rozwikłać zagadkę: dlaczego zwłoki ożyły i dlaczego ktoś bardzo mocno chce, żeby nadal pozostały martwe.
Zadanie jest tym bardziej utrudnione, że w śledztwie "pomaga" FBI i inne służby a spisek jak się okazuje sięga najwyższych szczebli władzy.

Tess Gerritsen jak zwykle w najwyższej formie. Książka do "wchłonięcia" w weekend - serdecznie polecam
Deutschland191 plusminus Linia koment
Pierwsza książka tej autorki,którą miałam okazje przeczytać. Nie wiedziałam wcześniej, że są wcześniejsze tomy z Jane Rizzoli i Maurą Isles, ale w niczym mi to nie przeszkodziło. Autorka poruszyła ważny i kontrowersyjny temat jakim jest handel żywym towarem i sutenerstwo. Przedstawiła dramat młodych dziewczyn, które pod obietnicą wysokiego zarobku są wywożone do domów publicznych i zmuszane do prostytucji.
Tess Gerritsen stworzyła w powieści napięcie,dlatego strach, który odczuwają bohaterowie udziela się też czytelnikom.
Zaskakujące odkrycie Maury podczas sekcji, kiedy tajemnicza kobieta uznana za martwą ożywa. Kim jest i co łączy te dwie sprawy tego można się dowiedzieć już z książki. Osoby, które lubią thrillery w połączeniu z trudnymi tematami na pewno się nie zawiodą. Rewelacyjny thriller, który trzyma w napięciu od początku do końca.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Książka zaczyna się od historii Mili, młodej dziewczyny, która wyjechała, bo obiecano jej pracę. Jak się później okazało została zmuszona do bycia prostytutką. Ona i jeszcze inne dziewczyny.

Lekarz sądowy Maura Isles podczas wykonywania sekcji zwłok odkrywa, że jedno z ciał leżących w kostnicy poruszyło się. Okazało się, że kobieta jeszcze żyła. Maura przewiozła ją na pogotowie, gdzie kobieta stała się agresywna i niebezpieczna. Zabiła ochroniarza i wzięła zakładników, wśród których znalazła się ciężarna detektyw Jane Rizzoli.

Książka tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją w jeden dzień. Zarwałam dla niej noc i nie żałuję, bo trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jest mnóstwo grozy. Już sam fakt, że znaleziono żywą kobietę w kostnicy mnie bardzo przeraził i czułam strach. Czytając historię Mili byłam wstrząśnięta. Niestety wywóz żywego towaru to temat coraz bardziej aktualny. Autorka szczegółowo opisała niektóre sceny. Tess Gerritsen nie szczędzi nam brutalności.

W tej części główna bohaterką jest detektyw Jane. Jej życie bardzo się zmienia, bo na świat przychodzi jej dziecko. Jak poradzi sobie z tym agentka? Czy pogodzi pracę z dzieckiem?

Bardzo polecam tę książkę, bo jest niesamowita. Wciąga straszliwie, więc przygotujcie się na zarywanie przez nią nocy. Uwielbiam!
kingaczyta.blogspot.com
kaariokaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Tess Gerritsen słyszał już pewnie każdy wielbiciel kryminałów. Ostatnio nazwisko autorki, tytuły jej powieści, okładki i recenzje, jakoś wyjątkowo wpadały mi w oczy. Na dodatek wszystkie opinie były nad wyraz zachęcające, a ponieważ do dobrego thrillera nie trzeba mnie długo namawiać, na wierzchu czytelniczego stosu wylądowała Autopsja.

Mila jest Białorusinką. Ma siedemnaście lat i właśnie rozpoczyna nowe życie. W towarzystwie pięciu innych kobiet wyrusza do Meksyku, skąd ma przedostać się do USA. Tam na znającą angielski dziewczynę, ma czekać praca i lepsza przyszłość. Nietrudno się domyślić, że rzeczywistość nijak będzie się miała do obietnic.

Doktor Maura Isles, lekarz sądowy, na co dzień wykonuje autopsje. Zwykle jej pacjenci nie sprawiają wielkich kłopotów, nie krzyczą z bólu, nie wiercą się, nie marudzą. Nawet nie drgną, gdy kobieta zbliża się do nich ze skalpelem. Tym większe zaskoczenie wzbudza szelest, dobiegający z jednego z worków z ciałem.

Agentka FBI Jane Rizzoli jest znajduje się na sali sądowej w roli świadka. W pewnym momencie proces wymyka się spod kontroli. Dochodzi do szarpaniny. Agentka trafia do szpitala. Zwykle nie jest to miejsce szczególnie niebezpieczne, ten dzień jest jednak inny. Jane staje się jednym z zakładników przetrzymywanych przez uzbrojoną kobietę.

Trzy kobiety. Trzy historie, które łączą się ze sobą w przerażającą całość.

Tess Gerritsen pisząc Autopsję dotknęła niełatwych, ale i istotnych tematów. Handel kobietami, wykorzystywanie naiwności dziewcząt marzących o lepszym życiu, przymusowa prostytucja, bezlitosne traktowanie kobiet, jako narzędzi służących do zaspokajania męskich potrzeb. W tym świecie nie ma litości, a główną zasadą jest ślepe posłuszeństwo. Dziewczyny nie mogą liczyć na pomoc, nie mają szans na ucieczkę. Mogą się tylko modlić o klienta, którego fantazją nie jest zadawanie bólu. Co to za świat, w którym "zwykły" gwałt jest witany oddechem ulgi? Co to za miejsce, w którym przy życiu utrzymuje nienawiść i narkotyki?

Musisz nauczyć się odlatywać. - taką radę dają sobie dziewczyny. Staram się osiągnąć ten stan, kiedy zdzierają ze mnie lalczyną sukienkę, kiedy ich szorstkie ręce zaciskają się na moich przegubach, kiedy zmuszają mnie do uległości. Kupili mój ból, więc nie czują się usatysfakcjonowani, dopóki nie zaczynam krzyczeć, dopóki moja twarz nie spływa potem i łzami - opowiada jedna z dziewczyn.  Zwykła, dziewczęca sukienka jest symbolem największego zła, wzbudza najsilniejszy strach. Kiedy każą ci udawać dziecko (...), to znaczy, że chcą, żebyś się bała. Chcą żebyś krzyczała. A już najbardziej, żeby pokazała się krew. Trudno nie zacisnąć w tym momencie pięści. Ze złości, z bezsilności, z nienawiści do tych, którzy kobiety traktują przedmiotowo, dla których gwałt jest przyjemnością,  a morderstwo niekiedy koniecznym zabiegiem, które może uchronić przed skandalem. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że wielu wysoko postawionych ludzi korzysta z usług takich kobiet, że podnieceni kobiecym strachem, bólem, uległością niszczą cudze życia, a następnie jak gdyby nigdy nic wracają do swych żon i dzieci, publicznie rozdając śnieżnobiałe uśmiechy, uściski dłoni, udzielając się społecznie i robiąc oszałamiające kariery. A gdy tacy ludzie poczują się zagrożeni, gotowi są zrobić wszystko, by tajemnica nie wyszła na jaw.

Trudno ująć w statystykach liczbę kobiet, które stały się przedmiotem handlu, które w poszukiwaniu lepszego życia, trafiły do piekła o jakim im się nie śniło. Wiele z tych przypadków nigdy nie zostało odnotowanych, losy niezliczonej liczby kobiet nie są znane. Coraz więcej ofiar to kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej. Takie jak Mila, jak Olena, bohaterki Autopsji, jak Mariola z Masz na imię Justine w reżyserii Franco de Pena, jak wiele innych kobiet, bohaterek książek, filmów i życia.

O handlu kobietami mówi się coraz więcej. Powstają takie fundacje jak La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludzi i Niewolnictwu. To jednak nadal kropla w morzu potrzeb. To wciąż zbyt mało, by kobiety porzucające dotychczasowe życie, wyruszające w poszukiwaniu pracy za granicę, mogły poczuć się bezpiecznie. Niewolnictwo XXI wieku, bardzo dochodowa działalność przestępcza, stale się rozwija, a powstrzymanie tego nieludzkiego procederu jest wyzwaniem, któremu niełatwo będzie sprostać.

Tess Gerritsen napisała książkę ważną i ciekawą. Wciąga od pierwszych stron, trzyma w napięciu aż do finału. Autorka umiejętnie wplotła w fabułę istotny problem, jakim jest handel kobietami. Rzeczywistość, którą opisuje Amerykanka, jest przerażająco realistyczna. I choćby się chciało powtarzać, że to tylko fikcja literacka, nie można ślepo sobie wmawiać, że takie historie się nie zdarzają.

Hypnose plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
Książka wstrząsająca. Poruszająca opowieść młodej Mili wpleciona w historię, znanych ze wcześniejszych książek Gerritsen, detektyw Rizzoli i doktor Isles. Po części fikcja literacka ale porusza istotną kwestię seks-niewolnictwa, które mimo 21 wieku i walki z tym procederem kwitnie. Polecam.
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach:
Lektura wstrząsająca, tym bardziej, ze opisywane tragedie zdarzają się także w realnym świecie. Czytając można zrozumieć kim tak naprawdę często jest prostytutka-osobą zastraszoną, niewolnicą której jedyną zbrodnią były marzenia o lepszym życiu i została za to ukarana.
Verri Linia koment
IzaaK Linia koment
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2010-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2010,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,