Opis ksiązki
Kup Teraz

Autostopem przez życie

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-05-21
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788377587102
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:elibri

Czy trzeba mieć miliony, żeby podróżować po świecie? Niekoniecznie. Czasami wystarczy wielka pasja, odwaga i konsekwencja.

Z Autorem przemierzamy autostopem 26 000 kilometrów z Gdańska przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos, Tajlandię aż do Birmy.  W tym czasie  kazachskiej rodzinie pomagamy przy budowie jurty, uczestniczymy w lekcjach angielskiego w sierocińcu w Tajlandii, uciekamy też przed uzbrojonymi Laotańczykami. To tylko niektóre z licznych, niekiedy zwariowanych przygód Autora. Jeśli nadarza się okazja  to nawet skaczemy na bungee.

 Podczas tej  podróży, trwającej ponad 3 miesiące,  Autor nie zapomina też o najciekawszych zabytkach znajdujących się na trasie, takich jak: moskiewski Kreml, Wielki Mur Chiński, Terakotowa Armia, czy świątynie w Pagan. Udziela też wielu wskazówek wszystkim tym,  którzy chcieliby odbyć podobną podróż.

Książka przepojona jest pozytywną energią, którą Autor zaraża Czytelnika.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
caterina13 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,Mam,
Autor książki przedstawia nam swoje przygody w czasie podróży tak jak kumpel opowiada nam o sowich wojażach. Razem z nim się śmiejemy i płaczemy. Dzięki temu książkę czyta się w wielką przyjemnością.
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Wpływ na to, kim jestem i w jakim stopniu się zmieniam, mają ludzie, których spotykam na swojej drodze".Czytanie o pasjach i zamiłowaniach innych ludzi, stanowi dla mnie czasami swoistą lekcję wyzbywania się narosłych podczas życia uprzedzeń. Dotąd uważałam bowiem, iż podróżowanie autostopem w obecnych czasach to wyłącznie dobrowolne i świadome narażanie życia, czyli niebezpieczne zajęcie dla osób, które po prostu postradały zmysły. Po lekturze książki Przemysława Skokowskiego jestem pewna, że nigdy nie będę podróżować autostopem, ale zdałam sobie również sprawę z tego, że dotąd w mojej wyobraźni istniał całkowicie fałszywy obraz tej specyficznej pasji.

Przemysław Skokowski to dwudziestoczteroletni mieszkaniec Gdańska, który swoje zamiłowanie do podróżowania autostopem łączy ze społecznymi projektami. Swoje hobby realizuje już od pięciu lat, łącznie autostopem przejechał już blisko sto tysięcy kilometrów. Jego blog "Autostopem przez życie" został laureatem ogólnopolskiego "Blog Forum Gdańsk 2013" z tytułem bloga roku czytelników. Podróżnik na chwilę obecną planuje pojechać autostopem do Ameryki Południowej i na Antarktydę.

Przemysław Skokowski w swojej książce opisuje trwającą cztery miesiące podróż, podczas której przemierzył autostopem 26 000 kilometrów. Wyruszając w lipcu 2013 r. z Gdańska, zwiedził Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos, Tajlandię i Birmę. Miejscem docelowym jego podróży miały być Indie. Podróżnik, oprócz zwiedzania realizował także swój projekt "Pocztówki z Europy", sprawiając radość wielu, poszkodowanym przez los dzieciom.

Do tej pory, podróżowanie autostopem po naszym kraju wydawało mi się dość niebezpieczne - z tego też względu, moją dość dużą konsternację wywołała zupełnie samotna podróż autora przez tak wiele krajów - bez znajomości ich języków i kultury. Rzekłabym, że to istne szaleństwo i tylko człowiek niespełna rozumu podejmie się takiego wyzwania. Po lekturze książki Przemysława Skokowskiego, mój punkt widzenia uległ diametralnej zmianie, bowiem z zapisów autostopowicza wyłoniła się wielka pasja do takiej formy podróżowania i co najważniejsze - zaufanie do ludzi. Szaleństwo oczywiście też jest nieodzownym elementem takiego zajęcia i nawet czasami się po prostu przydaje, ale to chęć niekonwencjonalnego poznawania świata wyłania się z fabuły tego dzieła. "Autostopem przez życie" to bowiem niezwykle wyczerpujący zapis przygód Przemka vel Pascha, które zadziwiają bogactwem przeżyć i niespodziewanymi zwrotami w podróży autora. Razem z Przemkiem odkryjecie ludzką bezinteresowność, która czasami szokuje, skoczycie na niebezpiecznym bungee, poznacie niezwykłe osobowości mieszkańców poszczególnych krajów i doświadczycie negatywnych aspektów takiej podróży, jak chociażby inwazji insektów czy ucieczkę przed pragnącymi bójki mieszkańcami Laosu. Praktycznie na każdej stronie książki będziecie przeżywać coś innego - przy tej lekturze nuda więc na pewno Wam nie grozi.

Dla czytelników takich jak ja, czyli osób, które o zjawisku podróży autostopem wiedzą niewiele - książka Przemysława Skokowskiego jest doskonałym źródłem wiedzy na temat popularnego na całym świecie couchsurfingu, czyli sposobu na tanie podróżowanie. Dzięki autorowi już wiem, jak w praktyce to wygląda, i na co narażony jest podróżnik, a także osoba, która gości takiego człowieka. Cała książka stanowi również doskonały sprawdzian dla osób, które planują zacząć podróżować autostopem - wszelkie utrudnienia i niebezpieczeństwa, jakie opisuje autor - jasno wskazują, na niezaprzeczalny fakt - autostop to rozrywka nie dla każdego. Ja zdecydowanie wolę o nim jedynie poczytać i zachwycać się wielką pasją Przemysława.

Podczas czytania o ciekawych aspektach podróżowania autostopem i poznawania tak różnych ludzi, zabrakło mi jednego elementu - zdjęć, które wplecione w poszczególne rozdziały stałyby się inspirującym zwieńczeniem zapisów autora. Fotografie pojawiają się w książce dwa razy, jednak zostały one zupełnie skomasowane. Wolałabym, aby pojedyncze sztuki zdjęć wrzucono na strony, których daną sytuację obrazują - byłoby wówczas o wiele bardziej przejrzyście.

Muszę przyznać, że pasja Przemysława Skokowskiego i wynikający z niej pozytywny stosunek do świata i ludzi, nastroił mnie niezwykle optymistycznie. Wiem, że raczej nie wybiorę się autostopem w żadną podróż, ale dzięki książce pojęłam o co chodzi w tym specyficznym hobby. Autorowi życzę wielu równie udanych podróży, a Was zachęcam do przeczytania książki "Autostopem przez życie". Czuć bowiem na jej kartkach prawdziwą pasję, a to bezcenna wartość.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gabigor Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów