Ballada Lili K

Ta powieść to przede wszystkim głos: głos młodej kobiety, wrażliwej i przenikliwej, delikatnej i upartej, która opowiada swoje dzieje od dnia, kiedy ludzie w czerni brutalnie oderwali ją od matki i odstawili do Centrum, na poły pensjonatu, na poły więzienia, gdzie się nią zajęto. Wybitnie uzdolniona, niewiarygodnie straumatyzowana, Lila zapomniała całe swoje wcześniejsze życie. Jest opętana jedną tylko myślą: pragnie odnaleźć swoją matkę, odzyskać utracone wspomnienia. Podejmuje się arcytrudnego zadania: wrócić do społeczeństwa, do świata nadzwyczaj dziwnego, w którym każdy ma zapewnione całkowite bezpieczeństwo, książki natomiast nie mają prawa istnienia.

Informacje dodatkowe o Ballada Lili K:

Ballada Lili K - opinie o książce

Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki, Mam,
Co to jest za książka! W życiu bym się nie spodziewała czegoś takiego!!! Z okładki zerka na nas biedna, smutna dziewczyna, a opis sugeruje traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, ale nie ma ani słowa o tym, że wszystko to dzieje się w przyszłości, mamy rok 2100, tak mniej więcej, ponieważ nasza Lili i wspomina, i opowiada o tym, co dzieje się teraz w jej życiu.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2019-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

'' Drzewo genealogiczne mam nadzwyczaj nędzne, nie da się ukryć (...) Los zdecydowanie sobie nie żałował, manipulując sekatorem ''

Jakimś dziwnym trafem kolejna moja przeczytana książka również nosi tytuł Ballada, jednak tym razem nie o Januszku, tylko '' Ballada Lili K '' . Tą książkę od poprzedniej dzieli wszystko: czas , miejsce , płeć głównego bohatera, to jak wygląda świat . Wspólne jest tylko jedno - miłość matki do dziecka, jednak jakże różnie okazywana i ukazana przez autorów .

Jest rok 2096, jak więc widzicie, zupełnie niedaleka przyszłość . Kilkuletnia Lila zostaje siłą odebrana swojej matce narkomance i przywieziona do '' Centrum '' . Jest to chyba jakaś instytucja z pogranicza szpitala psychiatrycznego, internatu i domu dziecka . Dziewczynka jest skrajanie zaniedbana . Odwodniona, niemal zagłodzona, brudna i nosi ślady bicia . Nie potrafi chodzić, mówić, jej oczy wykazują nadwrażliwość na światło, a ciało, na dotyk .

Lila rośnie i powolutku wspomagana psychotropami wraca do świata, przystosowuje się . Jednak ciągle myśli o matce, ciągle jakoś instynktownie, podskórnie czuje że matka ją kochała, mimo wszystko . Postanawia więc ją odnaleźć . Niestety nie jest to proste, ponieważ we wszystkich dokumentach Lili matka została '' wyiksowana '' . Zamiast jakichkolwiek o niej danych widnieją same xx ...Czy to się kiedyś zmieni ? Czy Lila odnajdzie swoją matkę ?

Książka stawia wiele pytań, i prezentuje wiele materiału i tematów do zastanowienia się , do zadumania nad tym jak będzie wyglądać nasza przyszłość, czy w ogóle jakaś będzie, czy państwo, aby zapewnić swoim obywatelom całkowite bezpieczeństwo , musi mieć nad nimi całkowitą władzę popartą wieczną, całodobową inwigilacją ? Do którego momentu jest to zapewnienie bezpieczeństwa, a od którego zaczyna się zniewolenie ? Gdzie przebiega ta jakże płynna granica. Czy zawsze muszą być '' równi i równiejsi ? Wiem że to tematy wcale nie nowe, jednak mimo ich obecności w literaturze w całkiem sporej dawce, nie ma na te dylematy jasnych precyzyjnych odpowiedzi. Myślę że bardzo warto tę książkę przeczytać, już nawet pomijając wszystko inne, to chociażby dlatego, aby się dowiedzieć w jaki to sprytny sposób państwo potrafi '' zakazać '' czytania książek .:)

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2015-09-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Marzenia wykute w kamieniu
Blandine le Callet0
Okładka ksiązki - Marzenia wykute w kamieniu

Niektóre epitafia na nagrobkach mają szczególną moc wskrzeszania przeszłości: przeczytanie ich sprowadza duchy tych, którzy odeszli...

Tort weselny
Blandine Le Callet0
Okładka ksiązki - Tort weselny

Vincent et Berengère wstępują w związek małżeński. Oblubienica, najmłodsza córka szacownej zamożnej rodziny, niczego nie pozostawia przypadkowi: każdy...