Bash. Leksykon kieszonkowy. Przewodnik dla użytkowników i administratorów systemów

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2016-10-26
Dodał/a książkę:helion
Bash jest podstawową powłoką dla systemów operacyjnych GNU/Linux i Mac OS X, jest również dostępny dla systemu Solaris oraz dla systemów z rodziny BSD. Może być też z łatwością skompilowany dla każdego innego systemu Unix, a nawet dla OpenVMS. Oznacza to, że każdy administrator komputerów pracujących pod kontrolą Uniksa lub pokrewnego systemu powinien umieć posługiwać się Bashem. Tymczasem pisanie skryptów powłoki nieraz sprawia spore problemy.

Niniejsza książeczka może stanowić remedium na te kłopoty. To zwięzłe i praktyczne kompendium dotyczy Basha w wersji 4.4, podstawowej powłoki dla systemów operacyjnych z rodziny Unix. Może posłużyć jako podręcznik do szybkiej nauki Basha lub poręczna ściągawka, dzięki której błyskawicznie można znaleźć rozwiązanie napotkanego problemu. Układ książki ułatwia szybkie przeglądanie i wyszukanie interesującej nas treści. Równocześnie zawarte w niej informacje powinny każdemu początkującemu administratorowi pozwolić na sprawne rozpoczęcie pracy z powłoką Bash.