Baśń o latającym rumaku

W kraju księcia Miraża na pozór wszystko toczy się normalnie... Między dworzanami trwa (odwieczna) walka o władzę, damy dworu (jak zazwyczaj) kłócą się i plotkują. Nie lepiej układa się w rodzinie królewskiej, jednak książę jest przekonany, że wszystko zmierza ku dobremu. Nie zauważa nawet, że jego kraj powoli pustoszeje. Poddani wyjeżdżają... a ich miejsce zajmują nowi.
Tymczasem na niebie pojawia się Latający Rumak. Czy pomoże odwrócić zły los? Czy uratuje królestwo?

To książka dwóch mistrzów: skrzącą się humorem, jakże mądrą i piękną polszczyzną napisaną baśń Henryka Bardijewskiego zilustrował bowiem sam Bohdan Butenko.
Z pewnością zachwyci ona dzieci, a jednocześnie - między wierszami - wiele ważnych dla siebie prawd odnajdą w niej dorośli. Bo najlepsza książka dla dzieci to taka, którą równie mocno lubi cała rodzina. I taka właśnie jest "Baśń o Latającym Rumaku", w której jedni dostrzegą budującą opowieść o przyjaźni, sprawiedliwości i wspólnym działaniu, a inni - znakomitą satyrę społeczną.

Henryk Bardijewski - jest autorem ponad trzydziestu książek - powieści, tomów opowiadań, bajek dla dzieci (,,Złoty potok", ,,Baśń o latającym dywanie", ,,Bajka na biegunach", ,,Wyprawa do kraju księcia Marginała", ,,Każdy może zostać... odkrywcą") oraz zbiorów słuchowisk i dramatów. Ma też w swoim dorobku ponad trzydzieści sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz sto pięćdziesiąt słuchowisk radiowych.
Utwory Henryka Bardijewskiego zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. angielski, niemiecki, włoski, czeski, słowacki, słoweński, bułgarski, serbskochorwacki i norweski.
Otrzymał wiele nagród w konkursach literackich, dwukrotnie nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt twórczości w dziedzinie dramaturgii radiowej (1971, 1983). Jest również laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia ,,Honorowy Wielki Splendor" (2002), Nagrody im. C.K. Norwida (2007), Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy (2009) oraz Nagrody Literackiej im. Wł. Reymonta (2011). Za dokonania w dziedzinie literatury i teatru został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) oraz Srebrnym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2012).

Informacje dodatkowe o Baśń o latającym rumaku:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-05-16

Kup książkę Baśń o latającym rumaku

Baśń o latającym rumaku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Puchatka
Puchatka
Przeczytane:2017-06-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kiedy nie wiadomo, co przeczytać z dzieckiem, bowiem stos kolorowych, kuszących książeczek piętrzy się niemiłosiernie, zawsze warto zapukać do wrót baśniowej krainy. Baśń to pewniak gwarantujący porządne zaczytanie, a do tego niosący ważne treści, z przesłaniem. "Baśń o Latającym Rumaku" pozwoliła nam przenieść się do niesamowitego królestwa, w którym wszystko się może zdarzyć, ponieważ skrzydlate konie zwiastują szczęście i dobrobyt. Brzmi magicznie? Owszem, jednak spod tej bajecznej pierzynki wychyla się nieśmiało smutna prawda o ludzkiej mentalności i wszechobecnym w naszej codzienności absurdzie. Ciekawa, zabawna opowieść ujęta w dziesięciu zgrabnych, spójnych rozdziałach. Przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia, z pewnością pozwoli na porządne zaczytanie również dorosłemu odbiorcy, który bez większych problemów doszuka się w treści odniesień do współczesności. Oj, gorzko będzie, ale z humorem! Opowieść podana piękną polszczyzną cieszy również oko - zabawne, interesujące ilustracje doskonale współgrają z tekstem, pozwalając w pełni wczuć się w magiczny klimat baśni. Jak czytać "Baśń o Latającym Rumaku"? Kochani, nie lada wyzwaniem jest dawkowanie sobie tej opowieści! Książkę czyta się płynnie i szybko, ale warto postawić tu na umiar, bowiem historia dawkowana - rozdział po rozdziale - trzyma młodego czytelnika w napięciu.
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Już niejeden książę zawiódł się na ludności. Ona potrafi dokuczyć, a nawet przepędzić. Ludność bywa kłopotliwa, zwłaszcza kiedy jest niezadowolona." Jestem zakochana w twórczości napisanej pięknym językiem, opisującej rzeczywistość w niezwykle ciekawy, uroczo zabawny i jednocześnie trafnie satyryczny sposób. W książce wyłania się imponująca przenikliwość autora, wyjątkowe zrozumienie natury ludzkiej, a także zjawisk społecznych, celnie wytknięto absurdy rządzące światem. Henryk Bardijewski w genialny sposób wychwytuje przywary ludzkie, pęd ku władzy, ignorancję, zarozumiałość, głupotę i naiwność. Błyskotliwie, z mądrymi przekazami, niesamowitą lekkością, porywająco snuta opowieść. Baśń, która przypominać się będzie przy różnych wywołujących ironiczny uśmiech politycznych okazjach. Cudownie, kiedy w książkę może zagłębić się młodszy i starszy czytelnik, każdy z nich znajduje coś dla siebie. Rodzinne zaczytanie przybiera wówczas dwutorowe ścieżki, sąsiadujące ze sobą i przenikające się wzajemnie. Ileż pojawia się pomysłów do ciekawych rozmów i kształcących dyskusji z dziećmi. Porcja przyjaznego, żartobliwego i refleksyjnego spotkania z literaturą. Dzięki niej spędziliśmy sympatyczny rodzinny wieczór. Sięgnijcie po tę fantastyczną propozycję czytelniczą, zdecydowanie warta jest tego. "Nie warto dróg naprawiać, pani - rzekł Totum - bo ludność używa ich tylko w jedną stronę, do wyjazdu z kraju. To są drogi jednorazowego użytku." Wyruszcie na spotkanie z mało ambitnym księciem Mirażem, niby obytą w świecie księżną Wandą, ich odważnym synem Teo, wiecznie szczebiocącymi damami dworu Romą i Gryzeldą, niegrzecznie pewnym własnej mądrości radcą dworu Totum, intrygującym pułkownikiem Buławą i nieliczącym się z nikim kotem Albo. Tylko pozornie jest dobrze, optymistycznie i wesoło, jednak w księstwie nie dzieje się najlepiej. Poddani tłumnie wyjeżdżają za granicę. Kraj dramatycznie pustoszeje, nie ma kto pracować, brakuje młodych i wykształconych osób. Powstaje nawet szalony pomysł budowy wielkiego muru, aby powstrzymać emigrację i uniemożliwić wjazd obcym. Aż pewnego dnia pojawia się doradca księcia z sąsiedniego księstwa. A co ważniejsze, zaczyna być widziany Latający Rumak, symbolizujący szczęście i pomyślność dla kraju, który odwiedza. A co dalej? Czy w królestwie pojawi się dobrobyt? Co może przynieść mieszkańcom? Dlaczego trzeba na niego uważać? Odpowiedzi szukajcie w baśni, mogą Was mocno zaskoczyć. bookendorfina.pl
Wyprawa do kraju księcia Marginała
Henryk Bardijewski0
Okładka ksiązki - Wyprawa do kraju księcia Marginała

Wszystko zaczęło się od tego, że zachorował pan od geografii, a na zastępstwo przyszedł do klasy woźny Mikołaj, który znał mnóstwo przedziwnych opowieści...

Dzikie anioły i inne opowiadania
Henryk Bardijewski0
Okładka ksiązki - Dzikie anioły i inne opowiadania

Groteska, czarny humor są nieodłącznymi atrybutami twórczości Henryka Bardijewskiego. Po tych elementach nieomylnie rozpoznajemy jego prozę. Najnowszy...