Baśnie

Zbiór bajek dla dzieci. Znajdują się tu następujące bajki: "Kopciuszek", "Klejnoty i ropuchy", "Frant z czubkiem", "Tomcio Paluszek", "Kot w butach", "Historia kurka na wieży, "Genowefa z Brabancji", "Król Midas", "Biała mysz","Grajek z Hamelin", "Roland","Falada-koń, który mówił", "Wspaniały skrzypek".

Informacje dodatkowe o Baśnie:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: b.d
ISBN: 83-11-09377-6

Kup książkę Baśnie

Baśnie - opinie o książce

"Bajki" Charlesa Perrault to zbiór najpiękniejszych baśni, które doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa, kilka z nich do tej pory mogę zaliczyć do ulubionych (np. "Sinobrody"), więc wracam do nich co jakiś czas. Tym razem czytałam te bajki swoim wnukom a mnie przypomniały się chwile, gdy w dzieciństwie czytała mi je mama...

Charles Perrault to francuski bajkopisarz epoki baroku. Jego baśnie są znane wszystkim nie tylko dzięki niemu, ale również z innych opracowań. Powstało bardzo wiele adaptacji, które nie są dokładnym przekładem jego twórczości a są po prostu jakby zaadaptowane na potrzeby rynku. Takie uładnione, uproszczone, lecz nie mające zbyt wiele wspólnego z twórczością samego autora. Obecnie kupując baśnie dla dzieci, coraz częściej kierujemy się tylko pięknym wyglądem a nie treścią.
Ja w swojej biblioteczce mam dwa wydania, jedno z pięknymi ilustracjami, które umilają czytanie bajek dzieciom, natomiast drugie jest praktycznie bez ilustracji, lecz za to treścią bardziej wskazującą na dokładniejszy przekład.
W tym zbiorze są najbardziej znane baśnie Perraulta, takie jak: "- Śpiąca królewna", "Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Paluszek", "Wróżki", "Kopciuszek" czy "Sinobrody".
Jak we wszystkich baśniach, możemy także i tutaj poznawać prawdę o ludziach i zwierzętach, o ich zachowywaniu, o cechach ich charakterów, a także o wyraźnych różnicach między dobrem i złem. Czytając baśnie, od razu wiemy, kto jest tą pozytywna postacią a także czego lub kogo powinniśmy się obawiać.
Charles Perrault może nie stworzył zbyt wielu baśni, lecz wszystkie są zaliczane do klasyki literatury dziecięcej i chyba nie ma osoby, która nie znałaby chociaż jednej z nich. Tym bardziej, że przez dłuższy czas były one nawet lekturą szkolną, może i dzisiaj także są?
Nie są to może zbyt słodkie historie, bo zawierają i brutalne momenty, lecz takie są właśnie bajki... Każda z baśni w zasadzie ma szczęśliwe zakończenie i oczywiście zawiera w sobie morał, który powinniśmy dobrze zapamiętać, bo to życiowe prawdy.
Te baśnie nigdy chyba się nie znudzą i zawsze będą na topie, mimo ciągle tworzonych nowych, bardziej nowoczesnych bajek.
Jeżeli lubicie takie historie to zachęcam do lektury, jeżeli nie dla siebie, to czytajcie dla najmłodszych...

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:1995-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zbiór pięknych baśni, do których wielokrotnie wracałam. Moje najbardziej ulubione z tych ze zbioru to: "Biała kotka", "Sinobrody", "Dary wróżki" i "Królewna różyczka". Pamiętam je do dziś:-) Dodatkowo: w książce jest wiele barwnych, ładnych ilustracji do każdej z baśni co jeszcze bardziej czyni jej czytanie przyjemnym.

Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992