Okładka książki - Baśnie dobre na wszystko

Baśnie dobre na wszystko

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-02-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7971-281-6
Liczba stron: 144
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Jak w prosty sposób przekazać dziecku, co w życiu jest naprawdę ważne? Jak je przekonać, że zawsze warto mieć nadzieję? Jak pokazać różnicę między dobrem a złem? Z pomocą przyjdą mądre opowieści, w których drzemią przesłania na całe życie. Pobudzanie wyobraźni i poruszanie małych serc dobrymi baśniami to doskonała metoda kształtowania dziecięcego charakteru. Kolorowe ilustracje czynią tę książkę ciepłą i przyjazną publikacją dla dzieci. Odbiorcy: – dzieci lubiące słuchać ciekawych i mądrych opowieści; – rodzice i opiekunowie szukający sposobu na przekazanie dziecku ważnych wartości w życiu. Dlaczego warto nabyć tę książkę? – ciekawi i pobudza wyobraźnię; – skłania do myślenia i mówienia o ważnych wartościach; – zachęca do czytania dzięki kolorowym ilustracjom.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-05-11, Przeczytałem,

Dobro, miłość, piękno, prawda – to wartości niezmiernie ważne. Niestety, często o nich zapominamy w pogoni za ułudą codzienności. Bajki dla dzieci bywają głupiutkie, nie wnosząc w życie nic prócz chwilowej rozrywki. Ksiądz Jan Warta spróbował jednak opowiedzieć dzieciom takie baśnie, które mają przekonać najmłodsze pokolenie, że bycie dobrym jest ważniejsze od posiadania najnowszych zdobyczy techniki.

 

Wraz z autorem wkraczamy do pięknego świata baśni w dawnym stylu. Są tu królewny, cudowne pierścionki, jest szewc, motyw szukania szczęścia, wreszcie - marzenie o raju. Opowieści te mocno nawiązują do Ewangelii, przybliżając w formie baśniowych opowieści wartości, jakie można odnaleźć w Piśmie Świętym. I tak nie sława i bogactwo ani nie czczy żal nad sobą, ale troska o biednych, bezdomnych i nieszczęśliwych zaprowadziły Mateusza do Krainy Wiecznej Szczęśliwości. To, co liczy się w życiu, to miłość bliźnich, troska o nich, dzielenie się z innymi tym, co się posiada, zachowywanie pokoju.

 

Autor przypomina, co w życiu jest naprawdę ważne, co sprawia, że ma ono sens. Tajemnice różańca mogą zmienić czyjeś życie. Jest w jego książce również opowieść o Judzie Tadeuszu, patronie spraw beznadziejnych. Autor wyjaśnia, dlaczego właściwie beznadziejnych. Opowieści księdza Warty wyraźnie nawiązują do wartości chrześcijańskich, ujmując je w baśniowe szaty, które najmłodsi znają z opowieści braci Grimm czy Andersena. Tu także jest wyraźne przesłanie, nie ma jednak brutalności wspomnianych baśni. Świat jest tu łagodniejszy, bardziej przyjazny. Nikt tu nikogo nie pożera, nie morduje, nie wycina z wilczego brzucha.

 

Ta łagodność i zwracanie uwagi na każde napisane słowo sprawia, że nietrudno odgadnąć, jak się te historie skończą. Autor ostrzega przed pokusą chciwości, uczy, że będąc wiernym, uczciwym i pracowitym nawet z beznadziejnej sytuacji można znaleźć drogę wyjścia. A będąc wielkodusznym, można czynić rzeczy wielkie i stać się wielkim. Można zaryzykować tezę, że baśnie księdza Warty mają na celu ewangelizowanie najmłodszych, nie służą zatem tylko rozrywce, dają coś więcej. I o to przecież chodzi, by bawić i uczyć. A nie ma lepszego po temu sposobu, jak poprzez pięknie opowiedziane historie.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-05-11, Przeczytałem,

 

Dobro, miłość, piękno, prawda – to wartości niezmiernie ważne, niestety, często o nich zapominamy w pogoni za ułudą codzienności. Bajki dla dzieci bywają głupiutkie, nie wnoszące niczego prócz chwilowej rozrywki. Ksiądz Jan Warta spróbował opowiedzieć dzieciom baśnie, które mają przekonać najmłodsze pokolenie, że bycie dobrym jest ważniejsze od posiadania najnowszych zdobyczy techniki.

 

Wraz z Autorem wkraczamy do pięknego świata baśni w dawnym stylu. Są tu królewny, cudowne pierścionki, jest szewc, motyw szukania szczęścia, wreszcie marzenie o raju. Opowieści te mocno nawiązują do Ewangelii, przybliżając w formie baśniowych opowieści wartości, które można w Niej odnaleźć. „I tak nie sława i bogactwo ani nie czczy żal nad sobą, ale troska o biednych, bezdomnych i nieszczęśliwych zaprowadziły Mateusza do Krainy Wiecznej Szczęśliwości.” To, co liczy się w życiu to miłość bliźnich, troska o nich, dzielenie się z innymi tym, co się posiada, zachowywanie pokoju.

 

Autor przypomina, co w życiu jest tak naprawdę ważne, co sprawia, że ma ono sens. Tajemnice różańca mogą zmienić czyjeś życie. Jest też opowieść o Judzie Tadeuszu, patronie spraw beznadziejnych. Autor wyjaśnia, dlaczego – beznadziejnych. Opowieści księdza Warty wyraźnie nawiązują do wartości chrześcijańskich, ubierając je w baśniowe szaty, które najmłodsi znają z opowieści Grimmów czy Andersena. Tu także jest wyraźne przesłanie. Nie ma jednak brutalności tamtych baśni. Świat jest tu łagodniejszy, bardziej przyjazny. Nikt tu nikogo nie pożera, nie morduje, nie wycina z wilczego brzucha.

 

Ta łagodność i uważanie na każde napisane słowo sprawia, że baśnie robią wrażenie wydumanych, pisanych w konkretnym, edukacyjnym celu. Brakuje im odrobiny szaleństwa i elementu zaskoczenia. Nietrudno odgadnąć, jak się te historie skończą. Autor ostrzega przed pokusą chciwości, uczy, „że będąc wiernym, uczciwym i pracowitym, nawet w beznadziejnej sytuacji można znaleźć drogę wyjścia. A będąc wielkodusznym, można czynić rzeczy wielkie i stać się wielkim.” Można zaryzykować tezę, że książka z baśniami księdza Warty ma na celu ewangelizowanie najmłodszych, nie służy zatem tylko rozrywce, daje coś więcej. I o to przecież chodzi, by bawić i uczyć. A nie ma lepszego sposobu, jak poprzez pięknie opowiedziane historie.

Inne książki autora
Baśnie dobre na wszystko
ks. Jan Warta, Maria Wojewodzic0
Okładka ksiązki - Baśnie dobre na wszystko

Jak w prosty sposób przekazać dziecku, co w życiu jest naprawdę ważne? Jak je przekonać, że zawsze warto mieć nadzieję? Jak pokazać różnicę między dobrem...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy