Baśnie dobre na wszystko

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-02-22
ISBN: 978-83-7971-281-6
Dodał/a książkę:czytam
Jak w prosty sposób przekazać dziecku, co w życiu jest naprawdę ważne? Jak je przekonać, że zawsze warto mieć nadzieję? Jak pokazać różnicę między dobrem a złem? Z pomocą przyjdą mądre opowieści, w których drzemią przesłania na całe życie. Pobudzanie wyobraźni i poruszanie małych serc dobrymi baśniami to doskonała metoda kształtowania dziecięcego charakteru. Kolorowe ilustracje czynią tę książkę ciepłą i przyjazną publikacją dla dzieci.

Odbiorcy:
– dzieci lubiące słuchać ciekawych i mądrych opowieści;
– rodzice i opiekunowie szukający sposobu na przekazanie dziecku ważnych wartości w życiu.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– ciekawi i pobudza wyobraźnię;
– skłania do myślenia i mówienia o ważnych wartościach;
– zachęca do czytania dzięki kolorowym ilustracjom.
catarina78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-11, Na półkach: Przeczytałem,

Dobro, miłość, piękno, prawda – to wartości niezmiernie ważne, niestety, często o nich zapominamy w pogoni za ułudą codzienności. Bajki dla dzieci bywają głupiutkie, nie wnoszące niczego prócz chwilowej rozrywki. Ksiądz Jan Warta spróbował opowiedzieć dzieciom baśnie, które mają przekonać najmłodsze pokolenie, że bycie dobrym jest ważniejsze od posiadania najnowszych zdobyczy techniki.

Wraz z Autorem wkraczamy do pięknego świata baśni w dawnym stylu. Są tu królewny, cudowne pierścionki, jest szewc, motyw szukania szczęścia, wreszcie marzenie o raju. Opowieści te mocno nawiązują do Ewangelii, przybliżając w formie baśniowych opowieści wartości, które można w Niej odnaleźć. „I tak nie sława i bogactwo ani nie czczy żal nad sobą, ale troska o biednych, bezdomnych i nieszczęśliwych zaprowadziły Mateusza do Krainy Wiecznej Szczęśliwości.” To, co liczy się w życiu to miłość bliźnich, troska o nich, dzielenie się z innymi tym, co się posiada, zachowywanie pokoju.

Autor przypomina, co w życiu jest tak naprawdę ważne, co sprawia, że ma ono sens. Tajemnice różańca mogą zmienić czyjeś życie. Jest też opowieść o Judzie Tadeuszu, patronie spraw beznadziejnych. Autor wyjaśnia, dlaczego – beznadziejnych. Opowieści księdza Warty wyraźnie nawiązują do wartości chrześcijańskich, ubierając je w baśniowe szaty, które najmłodsi znają z opowieści Grimmów czy Andersena. Tu także jest wyraźne przesłanie. Nie ma jednak brutalności tamtych baśni. Świat jest tu łagodniejszy, bardziej przyjazny. Nikt tu nikogo nie pożera, nie morduje, nie wycina z wilczego brzucha.

Ta łagodność i uważanie na każde napisane słowo sprawia, że baśnie robią wrażenie wydumanych, pisanych w konkretnym, edukacyjnym celu. Brakuje im odrobiny szaleństwa i elementu zaskoczenia. Nietrudno odgadnąć, jak się te historie skończą. Autor ostrzega przed pokusą chciwości, uczy, „że będąc wiernym, uczciwym i pracowitym, nawet w beznadziejnej sytuacji można znaleźć drogę wyjścia. A będąc wielkodusznym, można czynić rzeczy wielkie i stać się wielkim.” Można zaryzykować tezę, że książka z baśniami księdza Warty ma na celu ewangelizowanie najmłodszych, nie służy zatem tylko rozrywce, daje coś więcej. I o to przecież chodzi, by bawić i uczyć. A nie ma lepszego sposobu, jak poprzez pięknie opowiedziane historie.