OPIS KSIĄŻKI:
Okładka - Baśnie i legendy polskie
Kup Teraz

Baśnie i legendy polskie

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: brak danych
Kategoria: Inne
ISBN: 83-10-11037-5
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Od najdawniejszych czasów człowiek marzył i snuł baśnie.W legendach, baśniach stworzył cudowną krainę fantazji, gdzie ludziom pomagają wróżki i aniołowie, a dobro zwycięża zło.Cuda dzieją się nie zawsze w tajemniczej, dalekiej krainie za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, ale i na bliskiej, ojczystej ziemi-pod strzechą Piasta Kołodzieja, w wawelskiej Smoczej Jamie czy w chłodnych wodach Bałtyku...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jezyna122 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-27, Na półkach: Przeczytałem,

Z ogromną przyjemnością sięgnęłam po zbiór baśni i legend , którego wyboru dokonała Elżbieta Brzoza. Pięknie wydane przez „Naszą Księgarnię”, w twardej oprawie, zdecydowanie przyciągają uwagę. Dodatkowym atutem są interesujące, barwne ilustracje Mirosława Tokarczyka, którego prace już w drugiej części serii „Poczytaj mi mamo” przypadły mi do gustu. Nie udziwnione, proste, ogromnie barwne rysunki, świetnie ilustrują tekst i są zrozumiałe dla młodego czytelnika. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie wprowadzenia, w którym podano definicje baśni, legend i podań. Pomaga to, zwłaszcza młodemu czytelnikowi w odróżnieniu tekstów o treści fantastycznej, od tych opartych na historiach autentycznych postaci, czy dotyczących danego regionu. Ich twórcami są znakomici polscy autorzy : Maria Krüger, Janina Porazińska, Ewa Szelburg- Zarębina, Hanna Zdzitowiecka, Franciszek Fenikowski, Zdzisław Nowak i wielu innych. Spotkamy tu tak charakterystycznych bohaterów jak Pan Twardowski, diabeł Boruta, Szewczyka Dratewka, Janosik jak i tych mniej znanych jak kamieniarz Daniel Eggert czy Elżbietka, córka rycerza Bolecha zwanego Wielgoszem. Poznamy legendy związane z Poznaniem, Krakowem, Warszawą czy też Toruniem.


Zarówno baśnie jak i legendy to elementy tradycji, które w sposób ogromnie interesujący przybliżają wydarzenia ważne naszej historii, ówczesne realia i wierzenia. Najważniejsze jednak dla mnie są ogromne emocje w nich zawarte. Dziecko nie tylko ma możliwość odróżnić dobro od zła, lecz uczy się pewnej wrażliwości, zauważa jak z pozoru błaha pomoc drugiej osobie może skutkować wielkim sukcesem. Teksty nie tracące nic na aktualności, wciąż ogromnie żywe, zapraszają do podróży w świat, gdzie problemy rozwiązywane są na bieżąco, bohaterowie nie boją się trudnych wyzwań a marzenia urzeczywistniają się.


Baśnie zawarte w tomie są niedługie, idealnie nadają się na wieczorne, wspólne czytanie.


Zbiór ten, będzie bardzo dobrą pomocą również do szkoły, legendy tutaj zawarte (np. krakowskie i warszawskie) omawiane są na zajęciach z języka polskiego.


Warto przybliżyć sobie, lub po prostu powtórzyć ten zapomniany czas, kiedy opowieści przekazywane były z pokolenia na pokolenie a wierzenia stanowiły ogromną siłę. Zdecydowanie polecam.

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
TRADYCJA WIELU POKOLEŃ

Baśnie, legendy, opowieści. Przekazy ustne i pisemne. Wszystko to towarzyszy nam od zarania dziejów, bawiąc, ucząc, pouczając i starając się w typowy dla siebie sposób wprowadzić nieco niezwykłości do naszego życia, a także usiłując wytłumaczyć to, co wytłumaczenia jeszcze nie miało. Warto więc je znać, co tam warto, trzeba!, a teraz jest ku temu kolejna dobra okazja, wraz z tomem zbierającym najważniejsze z nich.

Co znalazło się na jego łamach? Właściwie wszystko to, co powinno, czyli ponad pięćdziesiąt legend i baśni polskich. Nie zabrakło wśród nich opowieści o Twardowskim, który chciał przechytrzyć diabła, księciu Popielu i myszach, a także historii poznańskich koziołków. Wśród tekstów możemy przeczytać tak znane legendy, jak ta o Warsie i Sawie, Złotej Kaczce, Bazyliszku, Janosiku czy Wandzie, która nie chciała Niemca. Oczywiście swoje miejsce znalazły też podania mniej znane, choć wcale nie mniej znaczące. Zresztą trudno jest oceniać je z perspektywy popularności, która zależy przecież nie od faktu, iż któreś są mniej rozpowszechnione, a od regionu, którego dotyczą. Każda jednak to wspaniała, wartościowa opowieść dla każdego, niezależnie od wieku.

Za spisanie wszystkich zebranych tu legend i baśni wzięła się grupa pisarzy, którzy zasłynęli dzięki twórczości dla dzieci. Wśród nich znalazła się autorka „Karolci” Maria Krüger, twórca Detektywa Noska Marian Orłoń, poetka Wanda Chotomska oraz człowiek, któremu zawdzięczamy choćby „Króla Maciusia Pierwszego” Janusz Korczak. O jakość literacką można więc być spokojnym. Podobnie jest także z treścią – czytelnicy dostają do rąk dokładnie to, czego oczekiwali. Nie ma tu więc zaskoczenia, ale przecież nie o to chodzi. Jest natomiast wielkie świadectwo historyczne i kulturalne Polski, jest imponująca tradycja, która stoi za każdym tekstem i jest także wielki sentyment, bowiem każdy z nas w większym bądź mniejszym stopniu wychował się na tych historiach. Może opowiadali nam je rodzice, może przedstawiała je szkoła, a może trafiły do nas jeszcze inaczej, nie mniej wiele z nich jest czymś wspólnym dla każdego z nas.

Jednak „Baśnie i legendy polskie” to nie tylko absolutna klasyka, jeśli chodzi o teksty, podana w kompleksowy sposób, ale także i bardzo ładne wydanie. Świetnie zilustrowane, staranne edytorsko, zamknięte w twardej oprawie pięknie prezentuje się na półce i zachęca by po nie sięgnąć. I zachęcam również ja, jeśli jeszcze nie posiadacie tej pozycji w swojej kolekcji, nadróbcie ten błąd jak najszybciej.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/20/basnie-i-legendy-polskie/
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów