Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie

Zespół autorski podręcznika stanowią młodzi badacze z kilku ośrodków akademickich w kraju. Większość z nich należy do grupy uczestników seminariów doktorskiego i habilitacyjnego prowadzonych przez prof. dr. hab. Ryszarda Ziębę.Wszyscy są autorami publikacji z zakresu polityki zagranicznej państw i problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego.Książka ukazała się w serii "Stosunki międzynarodowe. Podręcznik akademicki"."Troska państw i zbiorowych uczestników życia międzynarodowego o zapewnienie własnego bezpieczeństwa jest potrzebą o charakterze egzystencjalnym. W okresie zimnowojennego podziału Europy i świata bezpieczeństwo międzynarodowe w zasadzie było zależne od stanu stosunków między dwoma supermocarstwami: Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Na początku lat 90. blok wschodni, a następnie ZSRR przestały istnieć. Rozpoczęła się nowa epoka w rozwoju politycznym państw Europy Środkowej i Wschodniej, a w konsekwencji w historii świata. Najważniejsi gracze sceny międzynarodowej dokonali redefinicji swoich koncepcji bezpieczeństwa. Na początku XXI wieku wyraźnie widać wzrastającą rolę międzynarodową i ambicje takich mocarstw, jak Rosja, Chiny, Indie, Brazylia czy Unia Europejska. Bezpieczeństwo międzynarodowe z jednej strony podlega wszechogarniającym procesom globalizacji (właściwie internacjonalizacji), a z drugiej - regionalizacji".prof. dr hab. Ryszard Zięba, ze Wstępu"Prezentowana publikacja jest znaczącym wydarzeniem wydawniczym. Została przygotowana przez zespół kompetentnych autorów młodej generacji pracujących pod kierunkiem wybitnego znawcy współczesnych stosunków międzynarodowych prof. dr. hab. Ryszarda Zięby. Otrzymaliśmy więc dojrzałe naukowo dzieło wypełniające lukę w nauce polskiej. Czytelnik dostaje do ręki solidną "encyklopedię" bezpieczeństwa międzynarodowego w okresie od zakończenia zimnej wojny po dzień dzisiejszy. Będzie ona dobrze służyć tym wszystkim, którzy szukają pogłębionej wiedzy o polityce bezpieczeństwa mocarstw, problemach bezpieczeństwa wszystkich regionów i całego świata. Oceniam ją bardzo wysoko".prof. zw. dr hab. Czesław Mojsiewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Honorowy Przewodniczący Komitetu Nauk Politycznych PAN

Informacje dodatkowe o Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie:

Wydawnictwo: WAiP
Data wydania: b.d
Kategoria: Polityka
ISBN: 9788360501924

Kup książkę Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie

Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie - opinie o książce