OPIS KSIĄŻKI:

4.0
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-01-14
Dodał/a książkę:elibri

,,Nazywam sie Charlie Mortdecai. Lubie sztuke, pieniadze, sprosne dowcipy i alkohol. Bardzo dobrze mi sie wiedzie..."

Czcigodny Charlie Mortdecai - zdegenerowany arystokrata i niemoralny marszand - tkwi w kłopotach po uszy. Nadkomisarz Martland poszukuje skradzionego obrazu Goi i podejrzewa, ze Charlie albo ma płótno, albo wie, gdzie sie ono znajduje. Nie myli sie, niestety. Co gorsza, okazuje sie, ze to dzieło sztuki przysparza nieszczesnemu marszandowi i jego łobuzowatemu słuzacemu Jockowi nie lada problemów. Jesli nie beda ostrozni, kilku paskudnych typów z bronia moze ich zabic - na smierc.

,,Rzadko spotykany mariaz inteligencji i błyskotliwej niepoprawnosci politycznej" - Julian Barnes

Kyril Bon glioli (1928-1985) - angielski ekscentryk, aktor, marszand dzieł sztuki, wydawca magazynu ,,Science Fantasy", ojciec piatki dzieci i wreszcie pisarz. Zmarł w 1985 na marskosc watroby. Jego powiesci o przygodach bezwstydnego Mordecaia zyskały miano kultowych.

apogeum55 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Pierwsza część przygód Charliego Mortdecaia podstarzałego arystokraty i marszanda, który poszukuje zaginionego obrazu Goi. Książkę zdecydowałem się przeczytać po obejrzeniu filmu z tytułową rolą graną przez Johnego Deppa. Film nie jest wierną adaptacją książki, więc jego wcześniejsze obejrzenie nie przeszkadza w odbiorze książki. Główny bohater jest lubiącym pieniądze cynikiem, zapatrzonym w siebie, a także nie stroniącym od alkoholu i kobiet, ale także obdarzonym wielkim poczuciem humoru. Akcja toczy się szybko. Charliego co chwilę ktoś ściga lub próbuje zabić. Nie przeszkadza mu to jednak raczyć nas szczegółowymi opisami tego co właśnie zjadł, w co się ubrał i gdzie (lub z kim) położył się spać. W większości przygód Charliemu towarzyszy także wierny służący Jock, trochę mało rozgarnięty, ale za to bardzo oddany. Powieść jest ciekawa, a przy tym pełna sarkazmu i drwiny i dlatego właśnie świetnie się ją czyta. Na minus zasługuje jednak zakończenie, które pozostawia pewien niedosyt. Mam jednak nadzieję że druga część mi to zrekompensuje.
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,