Opis ksiązki
Kup Teraz

Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej.

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788394135508
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:awiola

Ten zbiór reportaży jest owocem lat, które autor spędził poznając zakazane rejony Ameryki Łacińskiej - miejsca gdzie odbywa się kokainowy biznes. Od gór Boliwii, przez favele Rio i kolumbijskie ziemie bezprawia po pustynie północnego Meksyku. Dżungle i slumsy, komunistyczna guerilla i paramilitarne szwadrony śmierci, biznesmeni w luksusowych willach i pierwszoligowi płatni zabójcy. Ciężkie worki gotówki zmieniające właścicieli i strzelaniny w centrach miast. Witamy w świecie wielkiej desperacji, wielkich pieniędzy i wielkiego strachu. To typowe obrazki na wojnie o której tak mało się słyszy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Mogłeś być nikim, ale ,,kokainowa pani" da ci, co tylko marzysz. Zaprzedaj jej tylko duszę. Chciwość, febra, bogactwo, to samo odwieczne szaleństwo".Kokaina - kawior rynku narkotykowego przeznaczony dla elit, dla tych pięknych i bogatych. Kosztowna używka, dodająca splendoru osobie, która staje się jej konsumentem. Narkotyk, którego nie można wyprodukować sztucznie. Każda kupiona działka tej ekskluzywnej używki, podobnie jak efekt motyla, wpływa na losy anonimowych mieszkańców Ameryki Południowej. Problem w tym, że nikt z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Łukasz Czeszumski to urodzony w 1980 r. podróżnik, który mieszkał w krajach obu Ameryk oraz Azji. Jest autorem reportaży dotyczących wojny z terroryzmem w Afganistanie oraz walki z narkotykami w Ameryce Południowej, które publikował w tygodniku "Polityka" oraz w magazynie "Focus". Obecnie pracuje jako fotograf medyczny.

"Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej" to jak sama nazwa wskazuje, zbiór reportaży będących wynikiem spędzenia przez Łukasza Czeszumskiego wielu lat w Ameryce Łacińskiej. Zbiór składka się z pięciu działów przeprowadzających czytelnika przez Boliwię, Brazylię, Peru, Kolumbię i Meksyk.

Przerażające, zatrważające, ukazujące totalne barbarzyństwo i brak poszanowania ludzkiego życia - takie są właśnie reportaże Łukasza Czeszumskiego, który często ryzykując własne życie, dotarł tam, gdzie nikt z nas nie chciałby się z własnej woli znaleźć, czyli do samych źródeł kokainowego biznesu na świecie. Okropne favele w Rio; pewne rejony w Meksyku, w których mieszkańcy rządzą się własnymi prawami; dżungla pełna niebezpieczeństw i slumsy, skąd najczęściej pochodzą członkowie karteli narkotykowych - to miejsca, w których krótko mówiąc nie ma bohaterów, jest tylko mnóstwo śmierci. Podróżnik dotarł do wielu punktów na mapie, które budzą strach i przerażenie. Niejeden czytelnik, zgłębiając reportaże autora, będzie kręcił głową z niedowierzaniem, bowiem ja robiłam to bardzo często, poznając kokainowy świat od środka. Świat bezwzględności i zupełnie innego podejścia do życia.

Wielu z was zapewne słyszało o kartelach, o wojnach narkotykowych w Meksyku, o tysiącach ludzi, w tym kobiet, które znikają z powierzchni Ziemi, o porwaniach i mrożących krew w żyłach egzekucjach na ulicach. Doniesienia medialne to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem jak pokazuje Łukasz Czeszumski, świat ten jest o wiele bardziej skomplikowany i istnieje w nim wyłącznie jedno prawo - prawo silniejszego, który to posiada pieniądze i odpowiednie wpływy. Wiele z historii zamieszczonych na kartach tej książki was zszokuje, kilka wywoła także złość i niedowierzanie. Wielu z was poczuje także ulgę, że mieszka w Polsce, czyli w państwie, które w porównaniu z Meksykiem czy Kolumbią, jest oazą spokoju i przestrzegania prawa. Reasumując, zbiór ten wywarł na mnie wiele refleksji, a także wiele przemyśleń.

Łukasz Czeszumski nie pisze jednak wyłącznie o obecnej sytuacji karteli narkotykowych, bowiem dość obszernie przedstawia także historię powstania kartelu Pablo Escobara, przywołując małe znany fakty z jego życia, jak chociażby kreatywność w postaci założenia specjalnej wioski na jednej z wysp karaibskich. To z pewnością nie lada gratka dla wszystkich zainteresowanych tematem, a także swoista pigułka najważniejszych informacji, jakie warto poznać.

"Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej" to publikacja niezwykle ciekawa, odsłaniająca w dość znacznym stopniu kurtynę świata kokainowych wojen. Łukasz Czeszumski wszystko, co opisał, widział na własne oczy, a także przeżył. Jego spostrzeżenia i trafne wnioski niestety nie napawają optymizmem, a niedawna informacja jaka pojawiła się w mediach o schwytaniu meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana pokazuje, że świat narkoekonomii nadal dość sprawnie funkcjonuje.

"To świat, gdzie poderżnięcie gardła albo strzał w czyjąś skroń z pistoletu jest czymś zwyczajnym, jak w twoim świecie kupno bułek w sklepie".
break
Okładka - Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów