Okładka - Bitcoin. Wirtualna waluta internetu

Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 2014-05-19
Dodał/a książkę:helion

Wirtualny pieniądz — praktyczne zastosowanie

Zanim na świecie pojawiły się pieniądze, w handlu dominowała wymiana towarowa. Jednak była ona dość niewygodna, więc już w VII wieku p.n.e. złotnicy i kupcy zaczęli wybijać z drogocennych kruszców monety, przeznaczone do płacenia za towar. Ten pomysł szybko podchwycili władcy poszczególnych państw i miast. Bitego pieniądza używamy do dziś, ale wraz z rozwojem internetu część rozliczeń przenieśliśmy do sieci. Powstanie wirtualnej waluty było nieuniknione — VEN, pierwszy popularny, samodzielny e-pieniądz, pojawił się w serwisie Facebook w 2007 roku. W 2009 roku za sprawą Satoshi Nakamoto na scenę finansów wkroczył bitcoin — anonimowa, niezależna waluta, oparta na korzystającej z niej społeczności, algorytmie kryptograficznym oraz modelu peer-to-peer. Waluta ta występuje w ograniczonej liczbie 21 mln sztuk wydobywanych przez użytkowników bitcoina.

Książka Bitcoin. Wirtualna waluta internetu to synteza wiedzy na temat wirtualnego pieniądza. Na początku autor wprowadza czytelnika w świat pieniądza — od jego historii do czasów obecnych. Wspomina, gdzie możemy spotkać się z walutą bitcoin. Następnie przedstawia zasady, na jakich działa bitcoin: jak jest wymieniany, zapisywany i rozpowszechniany. Kolejny rozdział to praktyka wirtualnej waluty: opisano tu przechowywanie, transakcje, metody pozyskiwania e-pieniądza. Spora część publikacji została poświęcona bezpieczeństwu w świecie wirtualnym, czyli prywatności użytkowników waluty, obronie przed cyberprzestępcami i kwestii nielegalnych transakcji przy użyciu bitcoina.

Marcin Szymankiewicz — absolwent informatyki na Politechnice Poznańskiej, specjalista do spraw bezpieczeństwa IT w międzynarodowej korporacji. Entuzjasta sieci komputerowych i bezpieczeństwa IT. Zainteresował się bitcoinem podczas konfigurowania koparki obsługiwanej przez system Linux. Wcześniej pracował jako programista i menedżer projektów informatycznych. Prowadził też własną działalność.