Blask fantastyczny

Tom 2 cyklu Świat Dysku

Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest mało uzdolniony i tchórzliwy mag o imieniu Ricewind, którego po raz ostatni widziano, jak spadł poza krawędź świata...

Rincewind zostaje magicznie ściągnięty z Kosmosu, by stać się obiektem polowania wszystkich ośmiu Obrządków Magicznych, próbujących odzyskać ukryte w jego umyśle Zaklęcie. W towarzystwie Dwukwiata z Bagażem i Cohena - największego i najsłynniejszego z bohaterów Dysku (choć ostatnio trochę bez formy) - po licznych przygodach powraca do Ankh Morpork, by uczestniczyć w jednym z kluczowych wydarzeń historii i kosmologii równocześnie.

Informacje dodatkowe o Blask fantastyczny:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1995-04-06
Tytuł oryginału: The Light Fantastic
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Tagi: Nowa Fantastyka BookRage Rewers 107: Kolor magii: Książki Świta Dysku o przygodach Rincewinda Świat Dysku: Rincewind

Kup książkę Blask fantastyczny

Blask fantastyczny - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-03-05, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Zagmatwana, nudna, przekombinowana. Książka, która wpędza w zastój czytelniczy i sprawia, że człowiek zaczyna sobie wymyślać setki lepszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Bardzo nie dla mnie, odpuszczam, zostawiam i z utęsknieniem patrzę na tomy z innych cykli.

"Blask Fantastyczny" Terry Pratchett
Bardzo przeciętny, wręcz bez talentu magicznego, wygnany przez innych magów, czarodziej Ricewind, jest jedyną osobą, która może ocalić świat przed zagładą, śmiercionośną przerażającą wszystkich czerwoną gwiazdą. Mag z którego umysłu skorzystało zaklęcie z zakazanej księgi aby się bezpiecznie ukryć, księgi Obrządków Magicznych, teraz jest ścigany właśnie z jego powodu.
Prześmieszne przygody Ricewinda i jego kompanów, Dwukwiata który jest podróżnikiem, jego magicznego bagażu z zaczarowanej gruszy ( niejednokrotnie ocalił im życie), bohaterem Cohenem Barbarzyńcą( zdecydowanie mój faworyt opowieści) i jego ukochaną. Fantastyczna zabawa, świetnie spędzony czas w doborowym towarzystwie, dosyć oryginalnej kompanii. Przyjemna odskocznia od poważnej literatury,oczyszcza umysł, dzięki czemu można dobrze odpocząć.
Polecam

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dalszy ciąg przygód maga który w sumie nie jest magiem jeśli nie liczyć upartego zaklęcia tkwiącego mu w głowie i turysty który niczego się nie boi bo przecież strach psuje zabawę. A do dysku zbliża się niebezpieczeństwo. Czy tych dwoje może ocalić świat. Drzewa im przecież nie pomogą bo nie mogą mówić koniec i kropka, skały tez nie latają chyba ze o tym zapomniały. Bieda Śmierć podażą za nimi aż jej współczuje jak i bagażowi na małych nóżkach. Równie zabawna jak pierwsza część! Ciężko się oderwać.
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Znów trochę lepiej. Tym razem było miło i przyjemnie, a na Dysku działy się ciekawe rzeczy. Polubiłem też wreszcie Ricewinda, bo po Kolorach magii na sympatię nie zasłużył.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2015-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
"Blask fantastyczny" to drugi tom opowiadający o magicznym świecie Dysku. Mamy tu wszystko, co w powieści fantasy powinno się znaleźć - od czarów, różnych stworów, magicznych miejsc i przedmiotów po wielu interesujących bohaterów. W tej książce przygoda goni przygodę, a barwne opisy zawierają dużą dawkę humoru. Śledzimy tu dalsze losy Rincewinda, Dwukwiata i Bagażu, których poznaliśmy już w poprzednim tomie. Z tą wciągającą powieścią nie można liczyć na nudę.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
To już mój drugi tom z serii Świata Dysku, a ja jestem coraz bardziej zachwycona. Po genialnej pierwszej części opowieści o tym ciekawym świecie postanowiłam sięgnąć po kolejną lekturę, a tej serii. Po raz drugi się nie zawiodłam. Sama historia przypominała mi nieco fabułę z pierwszej części, choć w sumie miała prawo, ponieważ była jej kontynuacją. Pomimo tego wcale nie była nudna. Rincewind jak zwykle rozśmieszał mnie na każdym kroku, a Dwukwiat wręcz rozczulał swoją naiwnością. Jestem wręcz wdzięczna autorowi, za napisanie powieści, która w tak cudowny sposób poprawiła mi humor :) Polecam !
Opinia tutaj: http://www.granice.pl/opinia,kolor-magii,183810,23789.
Avatar użytkownika - Magrum
Magrum
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 52 książki 2013, Polecam, Przeczytałam,
Szalona podróż po Świecie Dysku. Pełna absurdalnego humoru, z przymróżeniem oka pokazująca świat bohaterów, magów i fantastycznych przygód. Rincewind nadal towarzyszy Dwukwiatowi, i chyba z całą pewnością można powiedzieć, że na swój specyficzny sposób zostali przyjaciółmi...i towarzyszy im oczywiście bagaż...Tak fajnie się to czyta, że z miejsca zabieram się za kolejne części. Świetny relaks.
Avatar użytkownika - uroboros20
Przeczytane:2022-04-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,
Równoumagicznienie
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Równoumagicznienie

Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co.Przedstawiona historia nie pretenduje do odpowiedzi na...

Poważnie zabawne,nieskończenie cytowalne
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Poważnie zabawne,nieskończenie cytowalne

Miałbym więcej entuzjazmu dla nieszablonowego myślenia, gdyby istniały dowody na jakiekolwiek myślenie, nawet szablonowe.  Najbardziej cytowany pisarz...