Opis ksiązki
Kup Teraz

Blondynka w Indiach

Ocena ( 7 osób )
4.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2011-05-01
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7596-125-6
Liczba stron: 94
Dodał/a książkę:figlarna24
BLONDYNKA W INDIACH – Świątynia Szczurów i dzikie wielbłądy, riksze, słonie, diamenty, pustynia w Radżastanie, New Delhi, Taj Mahal, Wisznu i skarby maharadży.

Seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Daisy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek,Mam,
Super! Są nawet opisane święte krowy.
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Któż nie zna Beaty Pawlikowskiej? Jeśli nie znacie wystarczy w niedziele przed południem włączyć Radio Zet, gdzie Beata Pawlikowska prowadzi autorską audycję- „Świat według blondynki”.

Beata Pawlikowska to nie tylko dziennikarz, ale przede wszystkim zapalona podróżniczka, autorka wielu książek o tematyce podróżniczej. 

Przeglądając jej dorobek literacki zastanawiam się, gdzie jeszcze podróżniczka nie była? Czym się z czytelnikami nie podzieliła? Mam wielką nadzieję, że jeszcze nie jedna podróż przed nią, a przede mną wiele świetnych publikacji do przeczytania.

Tym razem wraz z dziennikarką zawitałam do Indii. Wiem, wiem, znowu Indię. Mogłoby się wydawać, ze o tym kraju napisano już wszystko. Otóż nie, gdyż ten kraj jest jak wodospad –wody nigdy dość.

Tym razem sięgnęłam po niewielką w rozmiarach pozycję „Blondynka w Indiach”. Jest to wyrywek z podróży autorki po tym kraju. Od razu wspomnę, że bardzo szkoda , że jest to tylko skąpy fragment przedstawiający ten cudowny kraj. 

W tej książce znajdziemy niewiele. Autorka skupiła się na konkretnych szczegółach. Mianowicie zdradza, jak indyjscy taksówkarze skupią po kieszeni nieświadomych turystów, zawyżając ceny kursów. Opowiada o Taj Mahal- grobowcu, który został wybudowany w dowód miłości dla zmarłej przy 14-stym porodzie Mumtaz Mahal. Pawlikowska opowiada, jak amerykańskim turysto jest trudno zrozumieć polityczne , stare koniugacje z czasów pradawnych Maharadżów. Z książki dowiadujemy się również tego ( co mnie zaskoczyło przyznam), że nie tylko krowy są obdarzane czcią przez Hindusów, ale także szczury, a ujrzenie rzadkiego okazu białego szczura jest zapowiedzią czegoś dobrego i jest bardziej cenne niż Koh-i-noor, czyli Góra Światła- największy diament świata, który obecnie tkwi w koronie królowej brytyjskiej, a należała kiedyś do Indii (Brytyjczycy nie zamierzają go zwrócić). 

"Ten kto zobaczy białego szczura, zostanie obdarzony wielkim bogactwem. Bogactwem duszy-dodałam w myślach- które rozjaśni nawet największą ciemność nieoswojonych myśli. Bo tylko takie bogactwo, które wywołuje wewnętrzny blask, trwa wiecznie."

Wątków wiele dziennikarka nie porusza. Ale więcej pokazuje na fotografiach: kobiety w pięknych sarii, biede ulicy, karmione mlekiem szczury, piękne budowle, targi z żywnością , pustynne krajobrazy, czyli samo życie.

Choć czuję niedosyt z tej podróży, to chcę więcej. Jestem pewna, że już niedługo czeka mnie kolejna fascynująca wyprawa, gdzieś tam w świat wraz z podróżniczką.

iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,
Indie oczami polskiej podróżniczki i pisarki - zwięzłe, a jednoczesnie barwne komentarze, zdjęcia i rysunki, ukazujące kraj i jego kulturę.
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2015-09-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Na półkach: Przeczytałem,
koral Linia koment
Przeczytane:2011-02-11, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów