Blondynka w Meksyku

Data wydania: 2013-05-04
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-126-3
Dodał/a książkę:figlarna24
BLONDYNKA W MEKSYKU – placki z kukurydzy, pieczone świerszcze i czekolada, najostrzejsze papryki świata, Aztekowie, piramidy w Mieście Bogów i Pierzasty Wąż. Seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie.
Daisy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek,Mam,
Kolejna przygoda ze sombrero na głowie.
tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,Przecinki,
Ciekawostki z historycznego i teraźniejszego Meksyku oraz śliczne zdjęcia.
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Dzieje włóczykijów,
Spodziewałam się relacji z wyprawy do Meksyku, a tu klops. Połowę tekstu tej (i tak niewielkiej) książeczki zajmują informacje z dziedziny historii i mitologii kraju, które można znaleźć w publikacjach naukowych. Pozostała połowa zawiera ciekawe anegdotki z podróży, można się nawet pośmiać.
Na poziomie językowym trochę razi (przynajmniej mnie) jakaś taka infantylna maniera autorki.

Podsumowując: można poczytać w tramwaju.
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Wyobraźcie sobie panią Jadzię albo Zosię. Może być sąsiadką, albo koleżanką z pracy. Pani Jadzia (albo Zosia) właśnie wróciła z egzotycznej podróży. Tym razem wybrała się Meksyku. Pełna emocji opowiada o tym, co wywarło na niej największe wrażenie: o nowoczesnym dworcu autobusowym wyglądającym niczym futurystyczna poczekalnia na kosmodromie, o metrze z wagonami tylko dla kobiet, o życzliwości i otwartości tamtejszych ludzi, o przedziwnych potrawach i o tym co zrobić gdy papryka była za ostra. Opowiada o strojach, obyczajach i legendach, za nic sobie mając ,,obowiązkowe" punkty wycieczki, które każdy turysta musi zobaczyć. Od czasu do czasu wspomaga się zdjęciem albo dowcipnym rysunkiem. Słuchając takiej relacji raczej nie przygotujesz się do egzaminu z geografii, być może nawet nie dowiesz się wiele nowego (jeśli akurat jesteś obeznany z tematem), a przecież będziesz słuchać z nieudawanym zainteresowaniem.
Taka jest właśnie opowieść Beaty Pawlikowskiej ,,Blondynka w Meksyku". Nie znajdzie w niej czytelnik ani rozbudowanych opisów, ani dygresji, ani rozpraw o sytuacji politycznej w regionie. Nie ma co liczyć na opisy muzeów i zabytków. Nie ma ich tam, bo i po co? Takie informacje bez trudu wyszukasz w pierwszym z brzegu przewodniku albo w Internecie. Czytając ,,Blondynkę w Meksyku" dostaniesz za to coś cenniejszego - usłyszysz gwar meksykańskiej ulicy, śmiech kobiet i krzyki dzieci, poczujesz zapach tacos i gotowanej fasoli. Ani się spostrzeżesz jak przemierzając z autorką ruiny Tenochtitlan przeniesiesz się w czasie do świata Azteków, ich mitów, legend i obyczajów.
Niewielka książeczka, według dzisiejszych standardów niemalże broszura, urzeka szczerością i bezpretensjonalnym stylem. Nic więc dziwnego, że wciągający reportaż znanej podróżniczki ,,łyknęłam" za jednym zamachem. Ani się obejrzałam a już dotarłam do ostatniej strony żałując, że to już koniec.

Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com/
danutka Linia koment
Przeczytane:2004-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,ulubione,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,magiczne,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,literacki podbój świata,literatura polska,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,