Opis ksiązki
Kup Teraz

Bóg, kasa i rock n roll

Ocena ( 13 osób )
4.4
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-11-07
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-1864-2
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:login
Hołownia i Prokop w elektryzującej rozmowie.

Zderzenie dwóch odmiennych spojrzeń na religię, kulturę i świat mediów.

Jezus jako marketingowiec, pożytki płynące z noszenia habitu, różnica między Bogiem a idolem, urok pieniędzy i problemy z wolną wolą - to tylko niektóre wątki tej zaskakującej konfrontacji.

"Prowadząc rozmowy składające się na tę książkę, robimy po prostu to samo co taksówkarz wiozący pasażera na lotnisko, fryzjer zakręcający klientce loki, babcie gderające w kolejce do laryngologa czy kumple spotykający się po robocie przy piwie. Przedstawiamy nasz punkt widzenia. Dyskutujemy. Spieramy się. Mówimy, co nam się wydaje. Wywalamy na stół to, co nam prywatnie w duszy gra. Tyle, że zamiast o najnowszym serialu, biuście Dody czy bieżącym kursie franka szwajcarskiego częściej gadamy o rzeczach, które mimo wszystko wydają nam się ważniejsze."
Marcin Prokop

"Po tej książce boję się bardziej niż kiedykolwiek, że stosowną lekcję kontemplacji dadzą mi kiedyś aniołowie. Ja będę chciał toczyć z nimi teologiczne dysputy, oni - pogrążeni w słuchaniu Morrisseya - zacytują mi trzydziesty drugi rozdział Mądrości Syracha: "Przemów, starcze, tobie to bowiem przystoi, jednak z dokładnym wyczuciem, abyś nie przeszkadzał muzyce. A kiedy jej słuchają, nie rozwódź się mową ani nie okazuj swej mądrości w niestosownym czasie!"."
Szymon Hołownia
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
Zmęczyłam, podchodziłam do niej ze 2 razy, bardzo szanuje obu Panów choć nie śledzę programu mam talent, czy publicystyki religijnej, aczkolwiek czasem w dawniejszych czasach śledziłam telewizję śniadaniową. Miałam okazję również być na spotkaniu autorskim z Panem Szymonem, dotyczącym jego najnowszej książki (na szczęście), był o wiele bardziej przekonywujący niż tutaj, czytając tę ma się wrażenie że jeśli nie chce się zgłębiać poruszonych w książce tematów, nie trzeba już sięgać po książki do których są tu odnośniki, to co tu wyczytałam mi wystarcza, jak na razie.

Natomiast Pan Marcin, urzekł mnie tutaj, analizą popkulury, właśnie przez jej wzgląd, a zwłaszcza miłość do muzyki najbardziej go cenię

Książka ciekawa, warta przeczytania, Panowie tworzą jaskrawy duet. co jest w tej chwili zwłaszcza w TV pożądane, i to właśnie dlatego stworzono z nich "parę" prowadzących programu, który stał się jednym z najpopularniejszych talent show w polsce

Bardzo błyskotliwy dialog dwóch osobowości otwartych na siebie nawzajem, choć przypadła mi do gustu, niektóre myśli tutaj zawarte (bardziej te Marcina, ponieważ popkultura jest mi dziedziną bliższą) to całość jest ciężka, choć wyzwania intelektualne, forma zbudowania tej książki do końca nie jest dla mnie, ale cieszę się że wreszcie udało mi się ją przeczytać.

Nie bójmy się rozmawiać.
ania19880 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Rewelacyjna książka, doskonale dobrane sytuacje, trafne humorystyczne opowieści, dygresje. Autorzy przeprowadzają w swej książce czytelnika przez różne zakamarki jak i jasne przestrzenie swego życia. Dobrze napisana, przemyślana i fascynująca opowieść o dwóch skrajnie różnych postaciach, których m.in. łączy praca w telewizji.
Balbinka95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Inne, znaczy ciekawe.,
Jedna z lepszych książek, jakie przyszło mi przeczytać. Zabarwiona w groteskowy sposób rozmowa dwóch dojrzałych już Panów, na tematy poważne lub mniej poważne. Towarzyszyła mi podczas jednej w wycieczek- ku mojemu zaskoczeniu, nadaje się także w długie podróże do autokaru. Jestem wielką fanką Szymona Hołowni i jego twórczości, również tej współtworzonej z Marcinem Prokopem. Gorąco polecam, książka warta przeczytania! :)
magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Uwielbiam ten duet w "Mam talent", dlatego też z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę. I nie zawiodłam się.
Niektóre rozmowy są bardzo ciekawe, możemy się dowiedzieć coś o ich prywatnym życiu.
Rozmowa dotyczy przede wszystkim tematów, które ich różnią. Mają różne poglądy, a i tak potrafią się dogadać, bez kłótni czy sporów.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek w 2014r,

Ciekawie zaprezentowany dialog, dwóch osób mających odmienne zdanie. Pokazujący nam, jak możemy się różnić, a jednocześnie szanować. Fantastycznie, że książka złożona jest w formie wymiany opinii. W ten sposób czytelnik odbiera emocje, które przepływają między autorami.

Choć krąży opinia, że "Bóg, kasa i rock n roll" jest bardziej książką Szymona Hołowni niż Marcina Prokopa, nie zgadzam się z nią. Od początku miałam nieodparte wrażenie, że Prokop jest tutaj stroną która barwi, nadaje ton, trzyma tempo, po prostu rządzi. I dobrze, bo przyznam, że czytając po raz kolejny przedziwne/przefajne zwroty/wyrażenia Sz. Hołowni miałam poczucie déja vu.

Gdyby nie "pieprz" którego dodał do potrawy Prokop, danie byłoby jak flaki z olejem. Zjadalne, owszem. Czy smaczne? Pewnie dla tych, którzy bronią wszystkiego co po "tej stronie" - tak.
Dla mnie, niestety mało wykwintne.

Książkę śmiało mogę polecić każdemu. Niezależnie od płci, rasy, wyznania, wieku, etc. Mamy w niej pokazane spojrzenie z dwóch stron. Wierzącej i nie. Pojawia się sporo zagadnień wartych przemyślenia. Padają odpowiedzi na tematy często nas dręczące. Panowie stoją naprzeciwko siebie, co pozwala książce nie być jednostronną, jednolitą, jednozdaniową. Brawo.


Ulubione cytaty:

"[...] "Bóg jest liczbą, do której nie potrafimy zliczyć". To bliska mi myśl. Rozumiem ją w ten sposób, że Bóg jest sumą całej ludzkiej niewiedzy w danym momencie historii. Jest zbiorem białych plam na mapie naszego poznania. Można powiedzieć, że kiedyś Boga było "więcej", bo musiał służyć jako wytrych do wyjaśnienia i opisania większej ilości zjawisk i tajemnic, których natury nie potrafiliśmy inaczej zrozumieć. Rozwój nauki sprawił, że tego miejsca dla Boga robi się coraz mniej. Do niedawna nie byliśmy świadomi, że istnieją bakterie, nie było ich bowiem widać gołym okiem. Teraz nie dość, że potrafimy manipulować w strukturze atomu, to jeszcze ujarzmiamy te wszystkie kwarki i neutrina. Majstrujemy przy ludzkim genomie[...]' Str 25 (Prokop)

"[...] Bo nawet ci, co chcą być chwastami, muszą do końca mieć szansę przekwalifikować się w pszenżyto. Nie ma determinacji - wybrałeś zło, więc teraz Bóg wyśle aniołka, żeby przytarł ci hamulce[...]" Str. 309 (Hołownia)

" [...] Bóg dokonuje rzeczy nieprawdopodobnej, niemieszczącej się w porządku akcja - reakcja, czyn - odpłata. Nie dość, że znosi konsekwencje tego czynu, niejako oddłuża człowieka, to jeszcze daje mu też dowód, jak go kocha, przywraca mu szansę na powrót do pierwotnej łączności z Bogiem, na niebo. Dalej będziemy umierać, ale nie przestaniemy żyć. Śmierć nie ma już znaczenia" Str. 303 (Hołownia)
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Książka napisana jako dialog dwóch znanych osób z czego jednej bliżej do ateizmu natomiast druga jest głęboko wierząca ale nie fanatyk. Książka zawierająca zarówno rozmowy poważne jak i dawkę dobrego humoru. Sprawy w niej poruszone omawiane są w spokojnym tonie bez przepychanek słownych i obrzucania się błotem. Jedna ze stron próbuje przekonać tę drugą do swojej ideologi natomiast ta druga próbuje dać się do niej przekonać zadając masę nurtujących ją pytań.
Książka naprawdę warta przeczytania.
asza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Wyzwanie - książki religijne,
Cud.
Myślałam, że fajnie byłoby dostać tę książkę, cudownie wręcz. Nie liczyłam jednak na to, że faktycznie tak się stanie...
Mam ochotę uchylić Pawłowi nieba.
Dziękuję.
Boże Narodzenie to naprawdę magiczny czas.
_____
E tam, szału nie ma. Spodziewałam się czegoś lepszego i cóż, mimo że jestem nie tylko katoliczką, co wręcz fanką katolicyzmu - bardziej podobał mi się Prokop.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kogo interesuje odwieczny spór ateistów z wierzącymi, kto ma wątpliwości dotyczące dogmatów Kościoła Katolickiego, kogo interesują sprawy religijne – nie dlatego, że „Bóg, kasa i rock’n’roll” rozwiąże jakiekolwiek wątpliwości i jakikolwiek spór, o nie. Tu nie chodzi o rozwiązanie, ale o interesującą polemikę, o kolejną próbę spojrzenia na sprawy niejednoznaczne z wielu punktów widzenia. Nie jest to też tak, że Hołownia wyrusza tu na krucjatę przeciwko niewierzącym, a Prokop jest zatwardziałym ateistą – są raczej otwarci na zdanie drugiego, nie zmieniając przy tym własnego. Czyta się ich rozmowę bardzo miło, każdy wątek jest bodźcem do zastanowienia się nad nim. Ja osobiście byłam bardziej przekonana do Prokopa, zadawał wiele pytań, które i ja sama chętnie bym zadała. Odpowiedzi Hołowni nie zawsze są satysfakcjonujące, ale jako całość książkę z pewnością bardzo polecam.
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mouna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Moje,
Katarzyna78 Linia koment
Przeczytane:2013-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów