Bóg zapłać

Bóg zapłać to kolekcja znanych reportaży Wojciecha Tochmana, w nowym układzie, tworzącym klarowną, spójną całość. Czas stał się ich sprzymierzeńcem, a zmieniony kontekst społeczny zaskakująco uwypuklił opisywane zjawiska. Opowieści dokumentalne Tochmana nabrały dodatkowej wyrazistości - w jej jaskrawym świetle solidarność i empatia przeplata się z bezkompromisową uczciwością. Bóg zapłać to nie tylko złożony obraz polskiej religijności, ale przede sonda zapuszczona w głąb naszej mentalności.

"Elementarny odruch solidarności i współczucia stanowi zaczyn i sens tych reportaży. A właściwie opowieści o losie - czasem z Księgą Hioba, czasem z antyczną Mojrą w tle".

Paweł Huelle, "Gazeta Wyborcza"

"Jego reportaże niemal zawsze są wydarzeniem, a zbierające je książki jeszcze większym (dwie z nich trafiły do finału Nike). To w nich rysuje się obszar wrażliwości autora. Nie brakuje w nim miejsca na idola tysięcy słuchaczy i dla wiejskiej dziewczynki, która zaginęła bez śladu".

Marta Mizuro, "empik.com"

"Te ekstremalne, choć 'z życia wzięte' historie, jakby stworzone dla potrzeb tabloidów, pod piórem Tochmana tracą swą plakatową jednowymiarowość. Zamieniają się w wielowarstwowe opowieści, w których jest socjologiczne zacięcie, psychologiczna przenikliwość, metafizyka i literacka maestria, polegająca na bezbłędnym wyczuciu szczegółu".

Juliusz Kurkiewicz, "Polityka"

"Od przeciętnych reportaży, publikowanych każdego tygodnia w prasie, odróżnia te teksty także

imponujący warsztat. Język, którego używa Tochman, jest mocny, klarowny, nieprzesłaniający nawet na chwilę tego, co najważniejsze".

Piotr Czerski, "Tygodnik Powszechny"

Informacje dodatkowe o Bóg zapłać:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-03-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7536-178-0

Kup książkę Bóg zapłać

Bóg zapłać - opinie o książce

Trudno jest mi oceniać książkę mówiącą o wierze, gdyż jest to bardzo subiektywny temat. Autorowi doskonale udało się opisać wydarzenia dziejące się na tle religijnym nie opowiadając się za swoimi przekonaniami i nie dając pretekstu do rozpoczęcia dyskusji lub kłótni. Innymi słowy zmusza czytelnika do wyrobienia sobie własnego zdania na temat zrelacjonowanych wydarzeń, samemu się do nich nie odnosząc, co uważam za wielki sukces i godną pochwały postawę.
Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Tochman jak zwykle poraża. Jak zwykle trudno dojść do siebie. Płakałam czytając. Tabloidowe historie odarte z sensacji. Autor nie ocenia. Zadaje pytania. Obserwuje. Fantastyczny warsztat i rzadka wrażliwość.
Avatar użytkownika - monikad
Przeczytane:2011-10-25, Przeczytałam,
Córeńka
Wojciech Tochman0
Okładka ksiązki - Córeńka

Wyspa Bali, 12 października 2002, dochodzi jedenasta wieczorem. Huk eksplozji. Raj turystów - dla muzułmańskich fundamentalistów miejsce grzechu - zostaje...

Jakbyś kamień jadła
Wojciech Tochman0
Okładka ksiązki - Jakbyś kamień jadła

„Po co mi ten śmiercionośny upał pełen much? Po co ten smak kamienia w ustach? Po co on tam jechał, ten Polak, i siedział dwa lata, i czemu oni wiecznie...