Bogaty ojciec, biedny ojciec

Bogaty ojciec, biedny ojciec - czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa - od kilku lat utrzymuje się na szczycie światowych bestsellerów biznesu. Autor, Robert Kiyosaki, otwiera nam oczy na świat, jakiego nie poznamy w szkole czy na studiach. Współczesna edukacja przygotowuje dzieci i młodzież do życia w świecie, który tak naprawdę już nie istnieje. Książka "Bogaty ojciec, biedny ojciec" to podręcznik uczący nowoczesnego podejścia do zarabiania pieniędzy.

Informacje dodatkowe o Bogaty ojciec, biedny ojciec:

Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-922561-4-4

Kup książkę Bogaty ojciec, biedny ojciec

Biedni i klasa średnia pracują dla pieniędzy. Bogaci robią pieniądze.

Największe aktywa stanowi nasz umysł.

Bogaty ojciec, biedny ojciec - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-05-22, Czytam, 12 książek 2021,

Robert Kiyosaki jest inwestorem, przedsiębiorcą i nauczycielem (mentorem), a także autorem m.in. światowego bestsellera i najpopularniejszej na rynku pozycji o pieniądzach. Jak twierdzi: “Chodzimy do szkoły, żeby nauczyć się, jak ciężko pracować za pieniądze. Ja piszę książki i tworzę produkty, które uczą ludzi, jak sprawić, by pieniądze zaczęły ciężko pracować dla nich.”

"Bogaty ojciec, Biedny ojciec" to poradnik finansowy dedykowany wszystkim rodzicom, którzy są najważniejszymi nauczycielami swoich pociech. To dzięki nim i ich poglądom, które zaszczepiają w młodych umysłach swoich pociech, dzieci mają szansę zdobyć (lub nie) tzw. inteligencję finansową.

Autor zaczyna swoją opowieść od tego, jaką korzyść przyniosło mu edukowanie przed dwóch ojców - jednego dobrze wykształconego i w zasadzie biednego, a drugiego bogatego, który również inwestował w edukację, ale nie typowo szkolną, lecz finansową.

Robert Kiyosaki przedstawia swój punkt widzenia w bardzo bezpośredni i obrazowy sposób. Posiłkuje się prostymi schematami. Podaje liczne przykłady na poparcie swoich tez. Omawia przypadki osób, które zwracały się do niego z prośbą o pomoc, jednak przeważnie znajdowały sobie jakąś wymówkę, która sprawiała, że nie wykorzystywały swoich życiowych okazji.

Autor bez skrępowania przyznaje, że nie wszystkie jego inwestycje są udane i przynoszą zyski, ale zachęca do odejścia od standardowego myślenia, według którego tylko ciężką pracą dojdziemy do bogactwa i stabilności finansowej. Neguje on rady typu: oszczędzaj pieniądze, znajdź dobrą pracę, ciężko pracuj, inwestuj długoterminowo. Często prowokuje do zastanowienia się nad swoim tokiem rozumowania i porównania go do opinii znajomych i rodziny, a następnie skonfrontowania tego z rzeczywistością. Twierdzi, że biedni i klasa średnia pracują dla pieniędzy, natomiast bogaci po prostu robią pieniądze.

Książka pozwoliła mi spojrzeć na wiele spraw inaczej. Z kolejnymi stronami czytałam o rzeczach, z którymi się przez długi czas nie zgadzałam. Analizując podczas lektury niektóre wydarzenia z własnego życia zawodowego i prywatnego doszłam do wniosku, że pomimo tego, że rynek nieruchomości w Polsce jest nieco odmienny, zorientowane w temacie osoby potrafią sprytnie wykorzystać przepisy, które oferuje nam nasze prawo.

Jednego jestem pewna - nadal będę inwestować w swoją edukację, ponieważ "Największe aktywa stanowi nasz umysł", ale dzięki tej pozycji może uda mi się pójść odrobinę w innym kierunku.
Pozycję polecam jako inspirację i okazję do zweryfikowania swoich poglądów, przyzwyczajeń i wartości wyniesionych z domu rodzinnego.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Cała książka skupia się na przesłaniu, które można określić jednym zdaniem -  kupuj aktywa, które zarobią na pasywa, które chcesz mieć. Niech pieniądze pracują dla Ciebie, a nie Ty dla pieniędzy.

Ciekawe pytanie, które stawia Kiyosaki, to zastanowienie się nad okresem jaki przeżyjesz, jeśli nagle stracisz pracę wykorzystując tylko te pieniądze, które masz ze swoich aktywów. Jeżeli masz zwykłe oszczędności w przysłowiowej "skarpecie", to prędzej czy później się skończą. Policz, ile zarabiają twoje aktywa. Oczywiście aby stać się rentierem, twoje aktywa powinny dawać ci miesięcznie pieniądze na 31 dni. Kiyosaki z jednej strony każe minimalizować swoje pasywa i odłożyć ich zakup na później, a z drugiej kupować aktywa. Z uproszczonej definicji, aktywa to wszystko to, co wkłada pieniądze do Twojej kieszeni, a pasywa wymagają stałego dokładania pieniędzy.

Kiyosaki idzie dalej. Jeżeli nasz co miesięczne aktywa będą większe niż pasywa, to będziemy coraz bogatsi. Każdą nadwyżkę będziemy mogli przeznaczyć na zakup kolejnych aktywów. W ten sposób Robert wyjaśnia, dlaczego bogaci stają się jeszcze bogatsi.

Przeczytamy tu także o podatkach. Zwykli ludzie dostają pieniądze, płacą podatki i wydają pieniądze. Firmy dostają pieniądze, wydają je i jeśli coś zostanie - płacą podatki. Ważne jest, ile pieniędzy się zachowa, a nie ile się zarobi. Kolejna oczywistość i powód do założenia firmy.

Książkę polecam tym, którzy chcą zmienić swój sposób postrzegania pieniędzy. Kiyosaki w ciekawy sposób wyjaśnia aspekt do zarabiania i postrzegania pieniędzy. Warto niektóre wskazówki z tej książki wziąć sobie do serca, podążać za ciosem i wyeliminować strach, gdyż to on w większości przypadków stoi na drodze do osiągnięcia finansowego sukcesu.

Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Książka nie tyle o inwestowaniu co o motywowaniu do inwestowania. Trzeba brać poprawkę na różnicę w realiach polskich a amerykańskich. Autor daje duży nacisk na rynek nieruchomości, który mam wrażenie w Polsce nie jest tak dynamiczny(oraz, że książka powstała przed kryzysem...).
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie