Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Tom 21 cyklu Świat Dysku

Coś nowego pojawiło się między starożytnymi miastami Ankh-Morpork i Al-Khali. Dosłownie. To wyspa, wynurzająca się z dna Okrągłego Morza Dysku. Ponieważ jest niezamieszkana i oba miasta roszczą sobie do niej prawa, komendant Vimes ze swymi wiernymi strażnikami staje wobec zbrodni tak wielkiej, że żadne prawa jej nie obejmują. Nazywa się "wojna". Ale nie lękajcie się. Wszystko to dzieje się w dalekim Świecie Dysku, gdzie chciwość i ignorancja wpływają na działania polityków i gdzie całkiem normalni ludzie zachowują się czasem jak totalni idioci. Krótko mówiąc, w świecie zupełnie - przynajmniej na pierwszy rzut oka - niepodobnym do naszego.

Informacje dodatkowe o Bogowie, honor, Ankh-Morpork:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2005-05-19
Tytuł oryginału: Jingo
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Tagi: Świat Dysku: Straż Miejska Nowa Fantastyka BookRage Rewers 69: Straż! Straż!

Kup książkę Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Bogowie, honor, Ankh-Morpork - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

W porównaniu do poprzednich książek z cyklu o Straży Miejskiej, ta wypada według mnie najsłabiej, ale to wciąż Straż, czyli opowieść przy której bawię się sto razy lepiej niż obserwując np. Niewidoczny Uniwersytet. Ciekawy pomysł, można lepiej poznać klatchiańskie państwo, trochę za mało Cudo, a za dużo Leonarda, no i... proszę państwa... Nobby. Jako. Tancerka egzotyczna. Tego obrazu nie można się pozbyć z głowy, na okładce powinno być ostrzeżenie!

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Dobra, prawie bardzo dobra książka cyklu. Pokazuje głupotę wojen w pełnej krasie. Na pewno jedna z ciekawszych pozycji, szczególnie, że opowiada o Straży, której członków polubiłem od pierwszych tomów...
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Nowe elementy w krajobrazie Dysku zawsze wzbudzają niepokój. Tym razem jest to wynurzająca się z morza wyspa, do której prawa roszczą sobie Ankh Morpork i Klatch. Rozmowy dyplomatyczne zostają zakłócone zamachem na księcia z Al-Khali, w związku z czym oba kraje szykują się do wojny. Do pustynnego kraju wyrusza nie tylko komendant Vimes wraz ze współpracownikami, ale i sam Patrycjusz, w nowatorskim okręcie zbudowanym przez Leonarda, by zapobiec rozlewowi krwi i pogodzić zwaśnione strony. Niecodzienne wydarzenia doprowadzą do nieoczekiwanego finału wyprawy. Wielka polityka nie liczy się z pragnieniami zwykłych ludzi, chociaż na nie wpływa. Tym razem mieszkańcy Ankh idą na wojnę, z której nie wszyscy zdołają wrócić, nawet jeśli w oddziale będą mieli jakiegoś zombi z igłą i nitką na podorędziu. Zwykle też na decyzje rządzących wpływają chciwość i brak dobrego rozeznania polityków, ich fałsz i ignorancja, bo łatwiej podjąć jakąś decyzję niż zbadać podstawy do jej podjęcia. Trudno również wyzbyć się uprzedzeń wobec innej rasy, łatwo oskarżać jej przedstawicieli o wszelkie zło, jakie przyjdzie na myśl, w myśl źle pojętego patriotyzmu i w zgodzie z własnym, płytko rozumianym interesem. Powieść bardzo na czasie wobec obecnej wielkiej fali emigracji i wielokulturowych społeczeństw. (Ocena: 5,5/6)
Z morza wyłania się wyspa i od razu dwa kraje zaczynają się o nią kłócić. Dyplomaci Ankh-Marpork i Klatchu spotykają się, aby przedyskutować problem, a tymczasem na ulicach obu stolic już tworzą się formacje wojskowe na nadchodzącą wojnę. Na dodatek pozornie zwyczajne przestępstwo okazuje się potężną intrygą polityczną. Komendant Vimes i jego ludzie starają się nie dopuścić do największej zbrodni, czyli wojny, Patrycjusz znika, władzę przejmuje lord Rust, który zapomina pomyśleć zanim zacznie mówić. I w ogóle wydaje się, że już gorzej być nie może. Czy to, czego nie mogą dokonać politycy zdołają zrobić policjanci? Kolejna opowieść o tym, jak to stając wobec obowiązku należy po prostu zakasać rękawy i zrobić to, co ma być zrobione.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jak większość książek Pratchetta- Bogowie, honor Ankh-Morpork dostają ode mnie najwyższą notę. Znów książka pełna zgrabnych zdań, które przechodzą do mojego słownika jako bardzo przydatne maksymy. Znów wartka akcja, pościgi, a tym razem również niezrównane wynalazki Leonarda z Quirmu, przebieranki Lorda Vetinari i niezmierzone przestrzenie pustyni. Wspaniała, i jakże pacyfistyczna część Świata Dysku.
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-06-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Mądra, wiecznie aktualna powieść o stereotypach, uprzedzeniach i czymś, co wielu uważa za patriotyzm.

Sama fabuła poprowadzona została nieco chaotycznie, w zestawieniu z innymi powieściami z serii, ale obecność ulubionych bohaterów ze Straży, wrzuconych w wir konfliktu ankmorporkiańsko-klatchiańskiego i tak przynosi wiele przyjemności z lektury.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-08-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Odświeżyłam sobie po kilku latach i zdecydowanie nie żałuję. Nie sposób nie doceniać kunsztu Pratchetta w ocenianiu rzeczywistości i w budowaniu doskonałych, wspaniałych, zapadających w pamięć postaci. Fabuła niektórych książek wydaje się czasem jedynie pretekstem dla pokazania i wyśmiania ludzkich postaw i zachowań, i tak właśnie jest tym razem, ale nie zmienia to faktu, że "Bogowie" to kolejna niezwykle dobra odsłona cyklu. Nic tylko siadać i czytać.

Avatar użytkownika - amrr
Przeczytane:2018-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Świat finansjery
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Świat finansjery

Była to propozycja nie do odrzucenia... Kto by nie chciał zarządzać Królewską Mennicą w Ankh-Morpork i sąsiadującym z nią bankiem? To posada na całe życie...

Ciekawe czasy
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Ciekawe czasy

,,Obyś żył w ciekawych czasach" - starożytna klątwa Kiedy kurierski albatros przybywa z żądaniem przysłania ,,Wielkiego Maga", Rincewind zostaje wezwany...