Bohaterowie są zmęczeni

Wybitna pisarka w szczytowej formie i prawdziwa historia, która zapiera dech w piersi

Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich skomplikowane losy ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film.

Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli

o wolność ojczyzny. Po wojnie  Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani.

Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność, Rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach  m.in. w  nominowanym do Oscara Nożu w wodzie Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia.

Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku.

Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz...

Bohaterowie są zmęczeni to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, kraju gdzie dobro było karane, a zło - nagradzane.

***

Maria Nurowska - jedna z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po której książki sięga kilka pokoleń czytelników. Najbardziej znane jej powieści to m.in. Rosyjski kochanek, Miłośnica, Drzwi do piekła. Książki Marii Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków.

Informacje dodatkowe o Bohaterowie są zmęczeni:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2016-04-27

Kup książkę Bohaterowie są zmęczeni

Bohaterowie są zmęczeni - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-08-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

Leon i Ludwik bracia Niemczyk, nierozłączni w dzieciństwie, w dorosłym życiu walczący razem o wolność w swojej ojczyźnie. Ludwik zostaje kurierem, daje wolność ludziom przeprowadzając ich przez granicę, narażając tym samym swoje życie. Przez zieloną granicę miał zostać przerzucony brat Leon, jednak akcja nie powiodła się, zostali aresztowani, gdzie Ludwik spędził w więzieniu sześć lat, Leonowi udało się uniknąć kary. Jak to możliwe? Który z braci zdradził?

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-11-16, 52 książki w 2016 roku,
Dwóch braci, dwie różne historie, dwa róże życia. Niewyjaśnione sprawy, dawne urazy, które do końca życia nie pozwoliły im się pogodzić. Ciekawa lektura, raczej dla czytelników interesujących się II wojną światową niż wielbicieli aktora Leona Niemczyka.
Avatar użytkownika - Dakota
Dakota
Przeczytane:2016-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Wspominałam już niejednokrotnie, że lubię czytać o wszystkim, co kręci się wokół wojny. Mogą być to zarówno opowiadania, powieści, jak i reportaże. Zawsze podkreślam, że literatura ta wywołuje we mnie skrajne emocje. ,,Bohaterowie są zmęczeni" napisani przez Marię Nurowską mieli swoją premierę w kwietniu 2016 roku. Książka wywołała niemałe poruszenie, a zdania co do niej są podzielone po dziś dzień. Postać Leona Niemczyka jest znana przynajmniej większości z Was. Rzadko mówi się jednak o tym, że ten uzdolniony i wybitny aktor razem ze swoim bratem Ludwikiem w czasie II wojny światowej walczyli w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania jeden z nich walczył pod dowództwem George'a Pattona, natomiast drugi trafił do obozu, a następnie do armii generała Andersa. Obaj zostali złapani podczas przeprawy przez zieloną granicę, tuż po tym ich drogi się rozeszły. Jeden został aktorem, drugi wyjechał za granicę, jednak pozostało jedno nurtujące pytanie: kto zdradził? ,,Bohaterowie są zmęczeni" to książka, która została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich słuchamy opowieści Leona Niemczyka, bliskiego przyjaciela Marii Nurowskiej. Opowiada on nie tylko o wydarzeniach z tamtych lat, ale ubarwia historię anegdotami i wspomnieniami. Nie jest to kompletny zapis życiorysu aktora, lecz wybrane fragmenty, które wzbudzają zarówno podziw, jak i zdziwienie. Maria Nurowska prowadzi z nim swobodną rozmowę o jego karierze aktorskiej i kolegach po fachu. Nie brakuje też pytań o Ludwika, na które niestety nie dostaje odpowiedzi. Druga część jest poświęcona jego bratu -- Ludwikowi, którego losy potoczyły się zupełnie inaczej. Ta opowieść jest zdecydowanie bardziej zatrważająca i przygnębiająca. Starszy z braci Niemczyk przeszedł przez piekło w czasie trwającej wojny, a wydarzenia z tamtego okresu odcisnęły na nim piętno, z którym przyszło mu żyć do końca. Tę historię czyta się z wielkim trudem ze względu na emocje, jakie wywołuje w czytelniku. Ta książka to spowiedź obu braci. Każdy z nich opowiada swoją historię, o której czyta się z zapartym tchem. Nie sposób jest oderwać się od opowieści o braciach, których podzieliła zdrada. Tylko który jest tym dobrym, a który zawiódł? Jedna z postaci z całą pewnością budzi sympatię, druga niekoniecznie, wywołuje raczej mieszane uczucia. Wojna nie jest zjawiskiem, o którym chętnie się rozmawia. Pochłania miliony ofiar, odbiera człowieczeństwo, zmusza do pewnych zachowań, które niekoniecznie są dobre. Zło przenika niektórych na wskroś i trudno jest z nim walczyć. Sprawia, że nie wiadomo komu można ufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. ,,Bohaterowie są zmęczeni" to opowieść o dwóch braciach, którzy do końca swoich dni pozostali w konflikcie. Nigdy się nie pogodzili, a zadecydowało o tym jakieś wydarzenie z przeszłości, o którym żaden z nich nie chciał opowiadać. ,,Bohaterowie są zmęczeni" to pozycja, o której trudno zapomnieć. Biografia dwóch braci wywołuje skrajne emocje oraz zmusza do refleksji. To opowieść smutna, nieco przygnębiająca, która niejednokrotnie budzi wzruszenie w czytelniku. Bracia nigdy się nie pogodzili, a w książce nie wyjaśniają dlaczego, nie mówią także, co ich poróżniło. Nigdy nie pomyślałabym, że tak właśnie potoczyły się losy tych dwóch braci. Ze swojej strony mogę polecić tę książkę, zarówno fanom twórczości Marii Nurowskiej, jak i pozostałym, którzy dopiero chcą poznać tę autorkę.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-06-23,
"Bohaterowie są zmęczeni" to pozycja, którą mogę polecić każdemu. Maria Nurowska prócz świetnie opanowanego warsztatu, może poszczycić się umiejętnościami dziennikarskimi. Książkę czyta się jednym tchem, myślę, że to z powodu opisywania prawdziwej historii. Leona i Ludwika Niemczyk podzieliła zdrada, obaj obwiniali się nawzajem, nie próbując nawet dociec prawdy, potwierdzonej dowodami. Nurowska przedstawia opowieść smutną, niepozbawioną goryczy, zmuszającą do refleksji. Z lektury zadowoleni będą przede wszystkim wielbiciele dobrze napisanych biografii. Nie mniej jednak gorąco polecam ją wszystkim. Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/06/kto-zdradzi-bohaterowie-sa-zmeczeni.html#more
Avatar użytkownika - planka1981
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Anders
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Anders

Jakim człowiekiem był Władysław Anders? Polityk, generał, dla wielu wzór poświęcenia w imię najwyższych idei. Zwycięski wódz spod Monte Cassino, który...

Dziesięć godzin
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Dziesięć godzin

Dziesięć godzin, które mogą zmienić losy legendy Solidarności, jednej kobiety i jednego kraju. Małgorzata jest sędzią. Musi zadecydować, czy uwzględnić...