Ból za ból

Tom 1 cyklu Ból za ból

Pierwsza część trylogii z listy bestsellerów New York Times’a. Pocztówkowo idealna wyspa Jar jest pełna uroczych sklepików dla turystów, dziewiczych plaż i bajecznych domów. To na niej splatają się losy trzech dziewczyn, które kończą szkołę średnią, ale zdążyły już poznać gorycz zawodu na kimś bardzo ważnym. Jak inaczej mają zareagować na zdradę zaufania, na bezmyślne okrucieństwo czy karygodne traktowanie niż zemstą?! W pojedynkę żadna z nich nie mogłaby urzeczywistnić swoich planów. Ale razem… wszystko jest możliwe. I gdy to wszystko zaczyna się realizować, rzeczywistość okazuje się bardziej złożona, niż się wydawało. Kto jest bardziej bezmyślny, okrutny i niewrażliwy? Łatwo jest zagubić się w ferworze rozpalonych emocji i meandrach relacji z prawdziwymi, czującymi ludźmi. Znakomite postacie, przekonujące motywacje, silne emocje, prawdziwe dramaty.

Informacje dodatkowe o Ból za ból :

ISBN: 978-83-7229-581-1
Tytuł oryginału: Burn for Burn
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski

Kup książkę Ból za ból

Ból za ból - opinie o książce

Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 80 książek 2017, Mam,

Wydaje mi się, że niejednokrotnie ktoś zawiódł się na osobie bliskiej sercu. Bez wątpienia takie sytuacje wywołują ból, rozgoryczenie, poniżenie, czasami długo skrywaną nienawiść i chęć odwetu. Bo jak mawiają: „oko za oko, ząb za ząb”, a w tym konkretnym przypadku ból za ból. Dlatego że w książce Ból za ból główne bohaterki połączyła chęć wymierzenia kary. Wszystkie postanowiły odegrać się na osobach, na których się zawiodły. Zdecydowały, że zemsta będzie odpowiednia do danego przewinienia. Aczkolwiek nasuwa się pytanie, czy zemsta to dobre rozwiązanie młodzieńczych problemów?
W przyjaźni najważniejsza jest lojalność i jeżeli ona zostanie zachwiana, tak samo zostanie zniszczona przyjaźń. Wystarczy drobiazg, aby przekroczyć tę niewidzialną granicę, która wyznacza, po której stronie znajduje się przyjaźń, a po której wrogość. Wystarczy przestąpić pewien próg, a przyjaciel stanie się nieprzyjacielem, bo jak wiadomo, jeśli kogoś bardzo kochamy, to równie mocno możemy go znienawidzić. Jak myślicie, w takim przypadku, po czyjej stronie jest przewaga? Tego, który zdradził, czy został zdradzony?
Fabuła rozgrywa się na malowniczej wyspie Jar, każdego roku obleganej przez turystów. To tam splatają się losy trzech dziewczyn, które mimo młodego wieku poznały już smak zawodu i cierpienia ze strony najbliższych przyjaciół. Postanowiły połączyć swoje siły i wyrównać rachunki ze swoimi „wrogami”. Tak rozpoczyna się ich przygoda pełna potajemnych schadzek, knucia i spontaniczności, a dopełnieniem tego wszystkiego ma być zemsta.
Ból za ból to powieść rozpoczynająca serię o tym samym tytule. Przyznam szczerze, że do przeczytania książki zachęcił mnie dosyć intrygujący opis z okładki, aczkolwiek nie spodziewałam się, że książka wywoła we mnie tyle skrajnych emocji. Książka kierowana jest do młodego odbiorcy i takim też językiem posługują się autorki: prostym, plastycznym, wzbogaconym o żargon licealny. Potrafią umiejętnie zbudować dialogi i stworzyć odpowiedni nastrój.
Niektóre wydarzenia poszły nie po myśli Mary, Kat i Lillian, wtedy nachodziły je pytania, czy dokonały odpowiedniego wyboru? Na ich błędach uczy się także czytelnik i wyciąga z nich odpowiednie wnioski. Głównym hasłem książki powinna być myśl: aby zawsze zastanowić się dwa razy, nim dokona się wyboru, bo czasu nie można cofnąć, a skutki podjętych decyzji mogą być nieodwracalne i potrafią przysporzyć wielu kłopotów.
Ból za ból to początek doskonale zapowiadającej się serii. To oryginalna i nietuzinkowa pozycja dla młodzieży, ukazująca rzeczywistość, taką, jaka jest naprawdę. Porusza wiele ważnych tematów dotyczących życia nastolatków, jest między innymi o: nienawiści, miłości, przyjaźni i wrogości. Jest w niej nie tylko pędząca akcja, ale też napięcie, pewna nutka tajemniczości i zaskakujące zakończenie. Czegóż chcieć więcej?

Avatar użytkownika - dominika_pyza
dominika_pyza
Przeczytane:2016-12-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Każdego z nas ktoś, kiedyś zdenerwował, ktoś na zawiódł. Ile razy w głowie pojawił się plan zemsty, bo to ona przecież smakuje najlepiej? Te dziewczyny postanowiły wprowadzić swój plan w życie. Wyspa Jar to niezwykle urokliwe miejsce. Małe miejscowe sklepiki, niezależne księgarenki bez centrów handlowych. Jedna z piękniejszych miejscowości wypoczynkowych gdzie turyści chętnie zaglądają podczas wakacji. To tutaj splatają się losy trzech dziewczyn, które połączył jeden cel. Lillian to jedna z bogatych dziewczynek. Ma swoje należne miejsce w elicie szkoły. Kat jest buntowniczką. W swoim życiu ma tylko ojca i brata, który dość często pali trawkę. Mary właśnie przeprowadza się na wyspę. Przyjeżdża tutaj z czystą kartą. Ale tylko teoretycznie. Wszystkie chodzą do jednego liceum. Nie zadają się ze sobą i nie mają ochoty tego zmieniać. Jednak kiedy przychodzi nienawiść do innych i chęć odegrania się na nich, jednoczą siły. Razem panują zająć się wszystkimi delikwentami. Po książce naprawdę spodziewałam się wiele. W internecie przeczytałam masę recenzji zachwalających tę pozycję. Wiele osób nie zauważało w niej nawet jednego błędu. A ja się poważnie zawiodłam. Oczywiście nie uważam, że jest to zła książka. Po prostu nie porywa. Narracja jest pierwszoosobowa. W każdym kolejnym rozdziale rola naszej przewodniczki się zmienia. Narracja nie była mocną stroną tej pozycji. Uważam, że dużo lepsze byłoby wybranie narracji trzecioosobowej. Poza tym język jest dość prosty, co może momentami przeszkadzać. Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o szafie graficznej. Okładka nie jest zachwycająca. Widzimy trzy dziewczyny i wielki, wyróżniający się różowy napis. Nie jest to coś, co z dumą prezentujemy, mówiąc o najpiękniejszych okładkach w naszych zbiorach. Przejdźmy do głównych bohaterek. Szczerze, to wydawały mi się przerysowane, a emocje sztuczne. Jedna z nich bardzo mnie zainteresowała, Mary. To będzie jeden z powodów przez które sięgnę po kontynuacją. Wyczuwam nowy wątek, a to tylko daje mi nadzieje, że kolejne dwa tomy będą lepsze. Oczywiście mamy również pozytywy. Warto wspomnieć o przesłaniu. Pokazuje siłę naszych myśli, pragnień, ostrzega nas przed nami samymi. Jest to bardzo lekka i przyjemna lektura. Na początku musi się rozkręcić, ale kiedy tylko "wbijemy" się w historię, to ciężko się oderwać. A przecież o to chodzi w książkach. W moich oczach jest 6/10 pkt.
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2016-08-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dojrzewanie to okres bardzo burzliwy, pełen problemów, zagmatwań oraz zmartwień. Trzy bohaterki przedstawione na kartach tej powieści znajdują się właśnie w tym okresie i dobitnie ukazują nam, co ich w życiu spotyka. Każda z nich naznaczona jest pewną historią, przez którą nie są w stanie spokojnie funkcjonować. Ich przeszłość ciągle ich prześladuje, a teraźniejszość nie jest zbyt łaskawa. Przyjaciele potrafią oszukiwać, knuć i za plecami sprawiać, że życie bohaterek może zmienić się w sposób nieodwracalny. Codzienność głównych bohaterek stale naznaczona jest zmartwieniami i odreagowywaniem. Los sprawia, że ich drogi się jednoczą, a dziewczyny znajdują wspólny język. Tworzą swój niepowtarzalny plan, którego celem jest zemsta na przeszłości i na osobach, które zawiniły. Jak się jednak okazuje, nie każdy plan ma szczęśliwe zakończenie. Nie wszystko wygląda na takie, jakie się wydaje... Czasem historia kryje w sobie wiele aspektów, które na nią wpłynęły. Odkąd ujrzałam ową powieść w zapowiedziach wydawniczych wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Opis od samego początku wydał mi się bardzo intrygujący i innowacyjny, ponieważ do tej pory nie spotkałam się z podobną tematyką w książce. Młody wiek głównych bohaterek jeszcze bardziej mnie do tego zachęcił, ponieważ można powiedzieć, że jestem na podobnym etapie życia. Pozwalało mi to utożsamić się z dziewczynami i zastanawiać się, jakbym postąpiła w ich sytuacjach oraz jak rozwiązywałabym owe sytuacje. " - Pragnę, żeby poczuł choćby częściowo ból, który mi sprawił. Choć wcale nie byłam pewna, czy to w ogóle wykonalne. - Pomożemy ci, Mary - obiecała Lilia. Po policzkach płynęły jej łzy, lecz w oczach czaił się ogień. - Sprawimy, że zapłaci za to, co zrobił. - Dziękuję - szepnęłam." Autorki nie były mi dotąd znane, jednakże muszę szczerze przyznać, że odwaliły genialną robotę. Język, który obecny jest w powieści, jest świeży i bardzo przystępny, dzięki czemu czytanie jest lekkością i samą przyjemnością. Nie mamy tu do czynienia z niezwykle skomplikowanym słownictwem, chociaż nie jest ono również ubogie i bezbarwne. Klimat panujący w powieści "Ból za ból" jest nieco tajemniczy, zawzięty, wciągający i przede wszystkim bardzo emocjonuje. Czytelnik z zapartym tchem przemierza każdą kolejną stronę po to, aby dowiedzieć się co dalej uczynią trzy główne bohaterki - buntowniczki. Warto również wspomnieć, że "Ból za ból" to pierwsza część serii, którą zapodają nam autorki. Jestem niezwykle ciekawa, jak potoczą się dalsze losy przedstawionych postaci i z niecierpliwością czekam, aż światło dziennie ujrzą następne powieści. "Ból za ból" to znakomite postacie, przekonujące motywacje, silne emocje oraz prawdziwe dramaty.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2016-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Lillia, Kat i Mary - trzy dziewczyny, których z pozoru nic nie łączy. Lillia, cheerleaderka, bardzo ładna i popularna; pochodząca z bogatej azjatyckiej rodziny. Kat, outsiderka, nie licząca się ze zdaniem innych. Mary, samotniczka, która powróciła na wyspę, aby zacząć wszystko od początku. Jedno co je łączy, to cierpienie, za które odpowiedzialne są konkretne osoby. Widzą tylko jedno wyjście z tej sytuacji - zemstę. I o tym jest pierwsza część nowego cyklu dla młodzieży Ból za ból. Tematem przewodnim jest właśnie zemsta. "Jeśli pełnoprawny obywatel wybił oko człowiekowi klasy pełnoprawnych obywateli, wyrwą mu oko. Jeśli złamał kość pełnoprawnego obywatela, złamią mu kość - §§196, 197 kodeksu Hammurabiego - Prawo talionu znane z obrazowej sentencji: oko za oko, ząb za ząb." Nie znam autorek, więc nie miałam pojęcia czego się spodziewać po tej powieści. Z przykrością stwierdzam, że przez pierwsze sto stron wynudziłam się jak mops. Już byłam bliska odłożenia książki na półkę, gdy w fabule coś drgnęło. Od tego momentu czytanie było już czystą przyjemnością. Duet Han/Vivian powołał do życia trzy dziewczyny, nastolatki, które niedługo skończą szkołę. Przyznaję, że te trzy postacie zostały dość dobrze wykreowane, gorzej jest niestety z osobami drugoplanowymi. No, ale nie można mieć wszystkiego [podobno]. Dostałam dostatecznie spójną i interesującą historię Lilli, Kat i Mary. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w których po kolei każda z bohaterek zabiera głos i prowadzi nas przez swoją opowieść. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ma niebywałą łatwość ,,wejścia w głowę" każdej z trzech uczestniczek dramatu. "Jeśli naprawdę chcemy to zrobić, żadna z nas nie może wycofać się w połowie. Wszystkie dotrwamy do chwili, aż osiągniemy zamierzony cel. Jeśli któraś mimo wszystko zdradzi, no cóż... nie będzie miała z nami szans. Będziemy mieć na nią haki. Jeśli nie jesteśmy gotowe złożyć teraz przyrzeczenia, równie dobrze możemy zapomnieć o całej sprawie.Jako pierwsza skinęła głową Mary, zaraz potem Lillia. Uśmiech cisnął mi się na usta - cholera, to się naprawdę dzieje." Zapytać by należało, czy zemsta jest jedynym dobrym wyjściem z sytuacji. Jak zmierzyć, czy jest adekwatna do popełnionej zbrodni? I choć po przeanalizowaniu może być nam żal skrzywdzonych osób, ukaranie winnych to już całkiem inna sprawa. Tym bardziej, że przecież mogą wystąpić skutki uboczne, które wymkną nam się spod kontroli. I co wówczas? Czy nie byłoby lepiej schować urazy. spróbować przejść nad tym do porządku dziennego i wybaczyć. Ok., ok., powiecie, że wtedy nie byłoby tej książki i że w codziennym życiu rzadko występuje takie prawo łaski. Może i tak. Jednak należałoby w tym miejscu zacytować: słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczają, a inteligentni zwyczajnie ignorują. "Wszystkie jesteśmy winne. - Po chwili zaciągnęłam się jeszcze raz. Czułam, jak dym przenika moje ciało. - Teraz możemy tylko liczyć, że ujdzie nam to na sucho." Podsumowując, przyznaję, że powieść Ból za ból czytało mi się bardzo szybko [oczywiście od przekroczenia magicznej bariery stu stron]. Opowieść jest interesująca i zajmująca. Historia przedstawiona przez amerykańskie pisarki jest spójna, napisana lekko, a mimo to wzbudzająca bardzo silne emocje. Krótkie rozdziały i czytelna, duża czcionka sprawiają, że kartki same się przewracają. Zakończenie pozostawia czytelnika z lekkim niedosytem, ale przecież będzie kontynuacja, a ja mam nadzieję, że nie będzie trzeba na nią długo czekać. Dla kogo Ból za ból? Zdecydowanie dla młodego czytelnika, do którego powieść jest kierowana. Ponieważ tematyka jest ważna, więc książka dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż zwykłej letniej historyjki. Ja ze swej strony serdecznie polecam. "... i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..." https://monweg.blogspot.com/2016/07/bol-za-bol-jenny-han-siobhan-vivian.html
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-07-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Ogólnie, ta książka bardzo mnie zaskoczyła. Dlaczego? Początkowo mój stosunek do niej był bardzo negatywny. Na szczęście potem wszystko zaczęło się zmieniać. Oczywiście na lepsze! Gdy zaczęłam przygodę z tą książką, sądziłam iż jest to kolejna typowa książka młodzieżowa. W dodatku troszkę chaotyczna. Czemu? Fabuła jest rozdzielona pomiędzy trzy bohaterki i na samym początku troszkę mi się to myliło. Myślę że w pełni wszystko to ogarnąć i zapamiętać dokładnie informacje o każdej z nich po jakichś 100 stronach. Potem także zaczęła się właściwa akcja. Ale czy tylko to mnie tak zrażało ? No nie. Również do tej pory cała treść nie była dla mnie dostatecznie ciekawa. Wszystko rozwijało się powoli i chyba liczyłam na coś niezwykłego. Ale już po jakimś czasie wszystko zaczęło się zmieniać na lepsze. Cała fabuła zaczęła mnie coraz bardziej interesować i naprawdę wkręciłam się w historię dziewczyn. Ale do rzeczy. Jak już powiedziałam wstęp nie do końca mnie zachęcił do całej książki. Nie żałuję jednak że kontynuowałam czytanie, bo książka okazała się bardzo dobrą pozycją. Oczywiście ta "lepsza" część książki zaczęła się po owych 100 stronach. Wiadomo, że lepiej jest poznać bohaterów nim zacznie się faktyczna treść która nas interesuje. Jednak przez częściowy chaos o którym wspomniałam i lekko nieinteresujące mnie poprowadzenie tego miałam wrażenie, iż książka mi się nie spodoba. Nie zaprzestałam jednak czytania co okazało się świetnym wyborem. Kiedy dziewczyny się zjednoczyły, poznały swoje wzajemne problemy i planowały zemstę, akcja zaczęła mnie bardzo interesować. Wszystkie te akcje zostały przedstawione w ciekawy i co ważne nieschematyczny sposób. Cała ta formuła idealnie pokazuje ile można osiągnąć działając w grupie ale też iż grupa może wywierać wielki wpływ na poszczególne osoby. Nic nie jest tutaj takie jakim się wydaje i jakim je początkowo postrzegamy. Docierając do końca przekonujemy się o sensowności wielu wcześniejszych wydarzeń, które były ówcześnie dość niezrozumiałe. Po przeczytaniu cała historia jest jasna i poskładana w całość i rzeczywiście dostrzegamy to co autorki chciały przekazać. Książka niewątpliwie należy do tych, w których do sedna sprawy i zrozumienia części rzeczy z początku fabuły, rozumiemy dopiero na samym końcu. Mając na myśli główne bohaterki też pojawia się sytuacja podobna do tej z fabułą. Co w związku z tym? Początkowo postrzegałam je zupełnie inaczej niż na samym końcu. Głownie dlatego, iż w trakcie poznałam wątki z ich przeszłości. I tak Mary była dla mnie głupiutką dziewczyną, która ślepo zauroczyła się w swoim koledze. Teraz szczerze jej współczuję tego co ją spotkało. Kat postrzegałam jako typowo wredną dziewczynę. Teraz w pełni rozumiem jej działania. Z kolei Mary stwarzała wrażenie bardzo poukładanej i można by powiedzieć dość pozytywnej postaci, W zasadzie tu się raczej wiele nie zmieniło, aczkolwiek postać ta po pewnym czasie zaczęła mnie denerwować swoim zachowaniem. Nie mogę też nie wspomnieć o tej okropnej okładce. W ogóle mi się ni podoba! Wygląda troszkę jak plakat jakiegoś melodramatu dla nastolatków. Zdecydowanie tu nie pasuje!!! Całość poprawia jednak ładny i estetyczny wygląd rozmieszczenia tekstu i rozdziały rozpoczynane ładną i minimalistyczną grafiką. Książka jak najbardziej mi się podobała. Mimo początkowych problemów z zainteresowaniem nią jestem w gruncie rzeczy zadowolona z czasu jaki z nią spędziłam. Z pewnością będę wy-atrywac drugiej części bo jestem ogromnie ciekawa jak ta historia się dalej potoczy.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Powieść jest napisana z pomysłem, ale i lekkością. Duet autorski stworzył książkę, która nie przeraża ciężarem i mocą głównego wątku jakim jest zemsta. Doskonale oddały klimat małej miejscowości, w którym umiejscowiły świetnie scharakteryzowanych bohaterów. Smaku dodają zagadki i tajemnice z przeszłości oraz niewyjaśnione zdarzenia z dni bieżących, które wyjaśniać się będą wraz z upływem liczby stron po prawej stronie. Początkowo akcja snuje się powoli, wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój, przedstawia bohaterów, jednak kiedy już nabierze tempa możecie być pewni, że trudno będzie się oderwać od lektury... Przecież każdy jest ciekawy pomysłów na zemstę a muszę przyznać, że są dość oryginalne, co sprawia że nie brakuje w lekturze elementów grozy, napięcia i ... otwartego zakończenia, które oczywiście nastąpiło w najciekawszym momencie... "Ból za ból" to książka traktująca o tym, jak cierpienie i poniżenie może wywołać w człowieku chęć zemsty, wszelkimi dostępnymi środkami i sposobami. Nie zważając na skutki... To powieść o tym, że ból, rozgoryczenie, zdrada czy odrzucenie mogą połączyć losy z pozoru różnych osób. Może dzielić je przepaść społeczna, kulturowa, mogą mieć inaczej ułożone życie, być biedne czy bogate, piękne lub... mniej piękne, ale kiedy dzieje im się krzywda stają murem i pragną zemsty. Jeśli chcecie przeczytać bardzo wciągającą, intrygującą i kryjącą wiele tajemnic książkę to serdecznie polecam "Ból za ból" a sama już wyczekuję na drugi tom, gdzie jak mniemam, dowiem się co z Reeve'em oraz jak potoczą się losy tych, którzy się mścili i tych, przeciw których akty zemsty były skierowane. całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/06/jenny-han-siobhan-vivian-bol-za-bol_27.html
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2016-06-28, Przeczytałam,

Zranione przez osoby, które uważały za najbliższe. Skrzywdzone przez przyjaciółki niezasługujące na ten tytuł i chłopców niezdających sobie sprawy z własnych przewinień. Trzy młode kobiety, które u progu dorosłości wciąż nie potrafią zapomnieć o przeszłości i walczą o lepszą teraźniejszość. Szukające zemsty i usiłujące odpłacić bólem za ból.

Tytuł ten zwrócił moją uwagę kilka tygodni przed premierą. Kiedy ujrzałam go w zapowiedziach, byłam pewna, że to książka dla mnie. Z wielkim upodobaniem sięgam po literaturę młodzieżową i zagłębiam się w problemy ludzi, do grupy których niestety już się nie zaliczam. Muszę jednak przyznać, że ten tytuł bardzo mnie zaskoczył. Spodziewałam się mocnej, ale dość płytkiej historii, w sam raz na jeden dzień spędzony wygodnie na kocu w promieniach słońca. Tymczasem znalazłam w tej opowieści drugie dno- dojrzałość nastoletnich, doświadczenie dorosłych, motywacje, którym nie sposób odmówić słuszności i emocje charakterystyczne dla codziennego, prawdziwego życia.

Autorkom udało się wykreować bardzo intrygujący i spójny świat, w którym nic nie jest takie, jakim początkowo mogłoby się wydawać. Bohaterzy są niezwykle wyraziści i bardzo ciężko jednoznacznie zakwalifikować ich do tych dobrych lub tych złych. Bez wątpienia jednak każdy z nich zasługuje na chwilę uwagi ze strony czytelnika. Zapoznając się wstępnie z krótką charakterystyką tej powieści, przyszły mi na myśl takie serie jak „Plotkara” czy „Pretty little liars”- znakomite młodzieżowe książki, które wspominam z wielką sympatią i uśmiechem. Znalazłam kilka podobieństw i niezmiernie się z tego cieszę, choć wydaje mi się, że ta historia jest trochę dojrzalsza i pokazuje młodych bohaterów w zupełnie inny sposób.

Przede wszystkim, jak już wspomniałam, ta młodzieżowa książka przepełniona jest dojrzałością. Ktoś z was mógłby powiedzieć: ale jak to? Jak można doszukiwać się dojrzałości w dziecinnym pragnieniu zemsty? Jak można usprawiedliwiać działania tak silnie naznaczone premedytacją i determinacją? Ale z drugiej strony- czy w pewien sposób nie dotyczy to każdego z nas? Czyż nie jest tak, że czasami mamy chęć odpłacić za krzywdy i cieszymy się z porażek naszych wrogów? Zagłębiając się w problemy tych dziewczyn, próbowałam je zrozumieć, jednocześnie zastanawiając się, jak znaleźć granicę między wybaczalnym, a tym, czego nie można zapomnieć i odpuścić.

Szczerze przyznam, że rzadko sięgam po książkowe serie, a najczęściej, kiedy już się zdecyduję, wybieram te, które już się skończyły oraz te, które już udało mi się skompletować. Ciężko mi pogodzić się z tym, że musiałabym długo czekać, żeby dowiedzieć się, co dalej albo z tym, że akcja książki urywa się z najmniej oczekiwanym momencie. Tym razem autorkom udało się jednak znaleźć złoty środek, między pozostawieniem czytelnika w niewiedzy i z pytaniami, a zachowaniem nutki tajemniczości będącej impulsem do oczekiwania na kolejne części.

„Ból za ból” to powieść, którą ciężko zakwalifikować czy określić jednym słowem. Moim zdaniem to intrygująca mieszanka mogąca przypaść do gustu niemalże każdemu czytelnikowi. Wielu z nas znajdzie w niej coś dla siebie i z pewnością doceni zarówno lekki styl autorek, jak i tematykę, realizacji której się podjęły, a także pomysł na poprowadzenie narracji. Bardzo polecam.

Wyspa Jar to piękne miejsce, gdzie latem zjeżdżają rzesze turystów, a bogacze budują domy, by zaznać spokoju. Należy jednak pamiętać, że nawet tak piękne i malownicze miejsce nie ustrzeże się przed krzywdą i okrucieństwem. Trójka dziewczyn, która chodzi do ostatniej klasy liceum została skrzywdzona. Chcąc ukarać winowajców dziewczęta zawieją sojusz i postanawiają się zemści. Muszą jednak pamiętać, by same nie zatraciły się w dążeniu do zadośćuczynienia. Trzy dziewczyny, trzy narracje i trzy historie. Mary wraca na wyspę po latach, by w końcu stanąć twarzą w twarz z chłopakiem, który się nad nią znęcał. Jest osobą tajemniczą i chyba najbardziej wzbudzającą podejrzenia. Ciężko mi było zaufać tej dziewczynie, bo w jej zachowaniu łatwo dojrzeć oznaki szaleństwa. Lillia to piękna Azjatka, pochodzi z bogatej rodziny i były momenty, kiedy jej snobizm bił po oczach. Całkiem sympatyczna i opiekuńcza. Trzecią z bohaterek jest Kat, uwielbiam tę dziewczynę. Pyskata, waleczna i zadziorna. Główna prowodyrka. Podziwiałam jej siłę i wytrwałość. Każda z nich jest inna i wnosi coś nowego do powieści. Książka jest podzielona na rozdziały, które opowiadają naprzemiennie dziewczyny. Ponieważ każda ma swoje powody do dokonania zemsty, spodziewałam się, że krzywda, której doznały był ogromna. Moje przypuszczenia prawie w całości się potwierdziły. Każda z nich stopniowo zdradza szczegóły dotyczące swojego życia, więc mamy w tej książce zawarte trzy historie, które w pewnym momencie się łączą, jednak nie zmienia to faktu, że książka jest bardzo intensywna i naładowana ciekawymi zdarzeniami. Dałam się wciągnąć tej historii i odkryłam moją mroczną i zawistną stronę. Zemsta sama w sobie jest zła i można by rozwodzić się nad moralnym aspektem takiego postępowania, lecz ja w całości popierałam te dziewczyny. Chyba jednak jestem złą dziewczyną. Zostały zranione, upokorzone i rozumiałam ich potrzebę wyrównania rachunków. Oczywiście łatwo przesuwać granice swojego sumienia, a Mary, Lillia i Kat zgubiły się w swojej nienawiści i to stanowiło najlepsze momenty książki. Jest to książka młodzieżowa i taki jest również język. Odpowiedni dla grupy docelowej, jednak znajdziecie tu kilka dosadnych stwierdzeń. Akcja jest zawrotna i ciekawa, ponieważ cały czas coś się dzieję. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy niebawem wejdą w dorosłe życie, lecz jak dla mnie częsty temat seksu był irytujący. Bardzo frywolne podejście do tego tematu zwyczajnie mnie rozczarowywał i wątpię, by w tak młodym wieku niektórzy byli już tak doświadczeni. ,,Ból za ból" to błyskotliwa młodzieżówka, o przyjaźni, okrucieństwie i zatraceniu się w swojej żądzy zemsty. Polecam 4+/6
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2016-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Wyspa Jar to idealne miejsce na spędzenie wakacji oraz oderwanie się od codziennych trosk. To właśnie tutaj przyjeżdża wielu turystów, którzy pragną zaznać choć odrobiny spokoju. Mary mieszkała kiedyś na tej wyspie, ale pewne traumatyczne wydarzenie sprawiło, że musiała opuścić rodzinne strony. Po kilku latach dziewczyna wraca i pragnie zmierzyć się z demonami przeszłości oraz udowodnić sobie oraz innym, że uporała się z dawnymi problemami. Jednak czy Mary jest rzeczywiście gotowa na to, co ją czeka? Czy dziewczyna znajdzie w sobie odwagę żeby spojrzeć w oczy osobie, która przyczyniła się do jej upadku? Oraz czy Mary wyjawi komuś prawdę o tym, co ją spotkało? ,,Mówi Karma. Jestem suką. Jest w twoim życiu ktoś, komu należy się nauczka?" Lillia ma wszystko, czego można tylko zapragnąć. Jej rodzina jest niezwykle bogata i dziewczyna może dostać wszystko, czego tylko zapragnie. Dużą rolę w jej życiu odgrywa jej młodsza siostra, która jest jej oczkiem w głownie. Lillia zawsze stara się o nią troszczyć oraz chronić przed wszelkim złem. Jednak pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się, że jeden z jej przyjaciół sypia z jej siostrą oraz potajemnie się z nią spotyka. Lillia za wszelką cenę zamierza położyć temu kres oraz zakończyć ich nocne schadzki. Jednak do czego dziewczyna będzie w stanie się posunąć, żeby dopiąć celu? Oraz jaki los spotka jej przyjaciela, który tak bardzo ją zawiódł oraz zranił? ,,Ta chwila nadchodzi wielkimi krokami - to będzie jeden potężny cios, po którym nigdy się już nie pozbierasz." Kat ma już dość swojej byłej przyjaciółki, która nieustannie rzuca w jej stronę nieciekawe wyzwiska oraz rozpowiada niestworzone historie, żeby zniszczyć jej reputację. Dziewczyna jest gotowa zrobić wszystko, żeby się na niej odegrać oraz pokazać, że z nią lepiej nie zadzierać. Pewnego dnia drogi Mary, Lilli oraz Kat przecinają się w momencie, gdy każda z nich znalazła się w trudnej sytuacji. Dziewczyny zawierają pewną umowę i postanawiają zemścić się na osobach, które tak bardzo je skrzywdziły oraz które zawiodły ich zaufanie. Już wkrótce wdrażają w życie starannie zaplanowany plan, dzięki któremu będą mogły dać niektórym porządną nauczkę. Jednak czy uda im się to zrobić bez ściągania na siebie żadnych podejrzeń? Oraz czy po tym wszystkim poczują jakąkolwiek ulgę? ,,Przypominało to przeznaczenie albo magię - te dziewczyny zjawiły się w moim życiu dokładnie wtedy, gdy najbardziej ich potrzebowałam." Fabuła tej książka zapowiadała się naprawdę ciekawie i z ogromnym zainteresowaniem śledziłam rozwój wydarzeń. Na początku akcja raczej powoli się rozkręca, jednak bardzo szybko wszystko nabiera tempa. Główne bohaterki są niezwykle dobrze oraz ciekawie nakreślone i naprawdę bardzo je polubiłam. Najbardziej zabawna oraz oryginalna była Kat, która zdobyła moją ogromną sympatię już od pierwszych stron. To właśnie ona dostarczała mi największej dawki rozrywki oraz zaskakiwała zwariowanymi pomysłami. Autorki mają całkiem dobry warsztat pisarski i ,,Ból za ból" czyta się niezwykle szybko oraz przyjemnie. To idealna pozycja na spędzenie leniwego popołudnia na świeżym powietrzu. Ciekawą postacią okazała się także Mary, którą nie jest w stanie zapomnieć o bolesnej przeszłości. Dziewczyna zaimponowała mi swoją siłą oraz odwagą, by zmierzyć się z własnymi demonami. Książka zmusza czytelnika do refleksji oraz zastanowienia się nad swoim życiem. Czy zemsta na osobie, która nas zraniła, rzeczywiście przynosi ulgę? A może jeszcze bardziej wszystko komplikuje? Jestem ogromnie ciekawa, jak wszystko potoczy się w dalszych tomach i z całą pewnością będę wyczekiwać kontynuacji tej pozycji. ,,Ból za ból" to niezwykle lekka oraz bardzo dobrze napisana książka, która z całą pewnością potrafi umilić czas oraz rozbawić czytelnika. Jesteście ciekawi jaką zemstę Mary, Lillia oraz Kat wymyśliły dla osób, które zawiodły ich zaufanie? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę! :))
Avatar użytkownika - Patrycja_Pyciaaa
Patrycja_Pyciaaa
Przeczytane:2016-06-14, Przeczytałam,

Słowa... są potężną bronią. Mogą niszczyć i budować, uleczać i ranić. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich wielkiej mocy. Wykorzystują je, nie rozumiejąc, że każde źle dobrane słowo, każdy wyraz wypowiedziany w nieodpowiednim momencie niesie za sobą konsekwencje. Jak się mówi, karma zawsze wraca...

Wyspa Jar to miejsce nieskażone sieciówkami czy restauracjami, sprzedającymi tanie fast foody. Nie ma na niej także centrów handlowych, a gdy chce się gdzieś zadzwonić, jest się skazanym na telefony stacjonarne. Można by ją nazwać osobnym mikrokosmosem, gdzie wszyscy żyją swoim, nieskażonym nowoczesnością, życiem. Jednak miejsce to kryje w sobie więcej tajemnic i zawiści niż mogłoby się zdawać. Tutaj nawet przyjaciel, którego znasz od urodzenia, może wbić ci nóż w plecy, a następnie udawać, że nic nie zrobił.

Mary, Lillia i Kat to trzy dziewczyny, które mogłoby się zdawać, nic nie łączy. Lillia to córka bogatych Azjatów, cheerleaderka i jedna z najpopularniejszych dziewczyn w szkole, Mary po kilku latach nieobecności powraca na wyspę, by zacząć wszystko od nowa, za to Kat jest osobą, której nie obchodzi, co myślą o niej inni... choć od jakiegoś czasu liczy się ze zdaniem pewnego chłopaka. Mimo wszystko coś je połączyło - chęć zemsty na osobach, które w wyjątkowo brutalny sposób je zraniły.

Długo zastanawiałam się, jak w choć odrobinę obiektywny sposób ocenić tę książkę. Długo szukałam wśród jej kart wad i niedociągnięć. Jednak muszę się przyznać, że nie znalazłam nic! Trzysta pięćdziesiąt dwie strony, opowiadające o zranionych dziewczynach, chcących za wszelką cenę sprawić ból osobom, które w przeszłości je zraniły - dawno nie czytałam czegoś tak dobrego pod względem językowym, jak i fabularnym. Ból za ból to naprawdę oryginalna książka. Wiele powieści młodzieżowych pokazuje bohaterów nękanych i poniżanych, którzy chcą poznać agresorów. W tym przypadku widzimy drugą stronę medalu. Jenny Han i Siobhan Vivian pokazują wydarzenia z punktu widzenia bohaterek, które się mszczą, knują intrygi, a następnie wcielają je w życie. To niesamowite móc oglądać wszystko z drugiej strony, nie czuć współczucia dla ofiar intryg, ale także zobaczyć, że za tym wszystkim stoją osoby, które kiedyś zostały bardziej zranione niż ich ofiary.

Wszystko tej książce jest dopracowane, zapięte na ostatni guzik, wręcz dopieszczone. Autorki postarały się, by w powieści nie zostawić nic samemu sobie. Fabuła układa się w jedną składną całość, każdy wątek został pociągnięty do końca, a następnie zamknięty, a bohaterowie zostali niesamowicie skonstruowani. Nie było rzeczy, która nie wzbudziłaby mojego zachwytu. Niesamowitym dodatkiem do tej książki są emocje, a właściwie cała ich gama. Podczas czytania czujemy, smutek i żal, nienawiść i gorycz, ale także sympatię i radość. Z wypiekami na twarzy śledzimy historię dziewczyn, kibicujemy im i wraz z nimi przeżywamy wzloty i upadki.

W podsumowaniu całej recenzji nie będę się rozpisywała, nie wymienię wszystkich zalet książki, bo myślę, że to nie ma sensu. Najzwyczajniej w świecie polecam wam przeczytać Ból za ból - historię lekką, a jednocześnie wzbudzającą burzę emocji; historię niesamowicie oryginalną i posiadającą głębszy sens, poruszającą tematy szantażu, wykluczenia ze społeczeństwa, depresji czy walki ze samym sobą; historię, nieposiadającą wad, dopracowaną w każdym najmniejszym szczególe.

Gdy zemsta wymyka się spod kontroli...

Na pewno wśród nas znajdzie się wiele osób, którzy doznali uczucia zawodu na kimś ważnym. Nie ma ludzi idealnych, każdy popełnia błędy. Nie każdego jednak stać na zemstę. Bohaterki powieści ,,Ból za Ból" łączą siły, by wspólnie wymierzyć sprawiedliwość wobec osób, które je zraniły. Jenny Han i Siobhan Vivian również połączyły siły, by napisać trylogię, która wciąga od pierwszych stron, przyprawia o dreszcze i sprawia, że świat dookoła przestaje istnieć.

Drogi Kat, Lillii i Mary krzyżują się, gdy dziewczyny planują wspólną zemstę na osobach, które je zawiodły. Dziewczyny wymyślają sposoby, jak odegrać się na tych, którzy zawiedli ich zaufanie. Pierwsze pomysły są stosunkowo niegroźne, jednak z czasem dziewczyny zaczynają się rozkręcać i ich zemsta nie jest już tylko głupim kawałem. Sprawy wymykają się spod kontroli...

Trylogia ,,Ból za Ból" zapowiada się znakomicie. Książka totalnie mnie zauroczyła. Jest w niej akcja, napięcie, groza, tajemnica, spontaniczność, lekkość. Jenny Han i Siobhan Vivian połączyły siły i wspólnie stworzyły książkę, która wciąga tak bardzo, że tracimy poczucie czasu. Minuty zamieniają się w godziny, które upływają nam bardzo szybko. Książkę się wręcz pochłania, a czas przeznaczony na każdą stronę jest w stu procentach wynagradzany solidną dawką emocji. ,,Ból za Ból" otwiera trylogię o tym samym tytule i jednego mogę być pewna - to dopiero początek fenomenalnej serii.

Zemsta to nie jest dobre rozwiązanie na wyrównanie rachunków. Autorki skonstruowały fabułę tak, by pokazać, że zemsta zaślepia, prowadzi do złych i przerażających rzeczy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich skutków naszych decyzji. Bohaterki ewidentnie miały powody do zemsty. Poznajemy historię każdej dziewczyny i staramy się zrozumieć wszystkie emocje jakie nimi kierowały. Każda została zraniona, każda cierpiała i każda pragnie odpłacić się tym samym. Choć ,,Ból za Ból" to pierwsza część trylogii, dużo się w niej dzieje. Zakończenie jest zaskakujące, a chęć poznania dalszej części tej historii ogromna. Autorki ewidentnie zasługują na miano królowych w bawieniu się uczuciami czytelnika. Pozostawić nas w takim stanie, z tyloma niewyjaśnionymi sprawami to istna katorga.

W książce poruszone są dość ważne tematy, które nie są zaliczane do tych najłatwiejszych. Prześladowanie, szykanowanie, poniżanie, przemoc w szkole, zdrada, manipulowanie, próba samobójcza. Choć wydaje się, że to dużo jak na jedną powieść, to fabuła została tak skonstruowana, że nie odczuwamy przepychu informacji. Poznajemy trzy dziewczyny doświadczone przez los. Rozdziały pisane są z punktu widzenia głównych bohaterek, dzięki czemu mamy jeszcze większą szanse się do nich zbliżyć, poczuć się tak samo jak one. Autorki sprawiły, że przesiąkamy ich książką do tego stopnia, że przestaje się dla nas liczyć otoczenie. Przewracamy kartkę za kartką, by zrozumieć istotę zemsty, by poczuć to uczucie, które owładnęło główne bohaterki.

Bohaterowie powieści to barwne i bardzo dobrze wykreowane postacie. Główne bohaterki to osoby, które mimo młodego wieku poczuły gorycz zdrady. Każda przeżyła ją na inny sposób, lecz to uczucie zbliżyło je do siebie. Oczywiście chęć zemsty również sprawiła, że dziewczyny połączyła wyjątkowa więź. Bardzo tajemnicza postacią jest Mary, która (nie chce zdradzać szczegółów) jest naprawdę intrygującą postacią. Choć po przeczytaniu książki można się nieco domyślać pewnych szczegółów na temat tej postaci, to mam nadzieję, że mimo wszystko autorki zaskoczą nas w kolejnej części. ,,Ból za Ból" to zaskakująca książka, ale jestem pewna, że kolejne części również przysporzą nam wielu niezapomnianych emocji. Postacie drugoplanowe, głównie osoby, do których wymierzona jest zemsta, są pokazane jako osoby zagubione. Chcąc ukryć swoje prawdziwe uczucia, prawdziwe życie przede wszystkim ranią osoby ze swojego otoczenia. I tak właśnie doprowadzają do tego, że zła karma do nich wraca.

,,Ból za Ból" polecam wszystkim czytelnikom. To wciągająca książka, bardzo emocjonalna. Mamy okazję poznać osoby zdradzone, które są skłonne do zemsty. A trzeba przyznać, że nie ma nic gorszego jak zemsta młodych dziewczyn - one nie cofną się przed niczym. Jenny Han i Siobhan Vibian stworzyły naprawdę wciągającą i intrygującą powieść, która pozostanie w mojej pamięci na długo. Lekkość z jaką się ją czyta, mimo że porusza poważne tematy sprawia, że ta książka będzie miała wyjątkowe miejsce w moim czytelniczym sercu. Mam nadzieję, że znajdzie się wielu czytelników, którzy polubią styl autorek i którym książka spodoba się równie mocno. Polecam!

Ból za ból to ksiażka opowiadająca o losach kilkoro nastolatków z tej samej szkoły. Cała prawda  o tym jak wygląda życie dzieciaków w liceum. Intrygi, kłamstwa , zawody ale również prawdziwa przyjaźń. Pierwsze miłości i zemsta.

Czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Napisana prostym językiem, pozwala poznać różne sytuacje z różnych stron, ponieważ narratorem są trzy osoby.

Bardzo chętnie siegnęłam po kolejną część.

Avatar użytkownika - malami87
malami87