Bridget Jones: W pogoni za rozumem

Tom 2 cyklu Bridget Jones
W drugiej części swoich przygód Bridget Jones, ikona współczesnej wyobraźni, model kobiety naszych czasów z kieliszkiem chardonnay w dłoni, przestaje być ,,uczuciowym pariasem", czego się dotąd obawiała, i... trafia do więzienia! Bridget, obecnie prawie już była singielka poszukująca miłości, nadal co prawda zmaga się z problemami w życiu uczuciowym i zawodowym oraz nadwagą i skłonnością do zbyt dużej ilości wypijanych kieliszków wina, ale ma wreszcie nadzieję na trwały związek z Markiem Darcym i teraz odkrywa uroki wspólnego życia z mężczyzną swoich marzeń. Tyle że sprawy nieco się komplikują, kiedy Bridget, zmęczona codziennymi relacjami męsko-damskimi, ulega porywowi chwili i leci z przyjaciółką na ,,hippisowską" wycieczkę do Tajlandii, żeby - jak mówi - odnaleźć samą siebie i przeżyć duchowe oświecenie. Zamiast tego jednak niesłusznie posądzona o przemyt narkotyków, trafia do tajlandzkiego więzienia...

Informacje dodatkowe o Bridget Jones: W pogoni za rozumem:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-03-03
Tytuł oryginału: Bridget Jones. The Edge of Reason
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska-Biała

Kup książkę Bridget Jones: W pogoni za rozumem

Bridget Jones: W pogoni za rozumem - opinie o książce

Pierwsza część serii o Bridget była zabawna, ale w tej było mi czegoś brak. Pewne sceny były dobre, ale ogólnie czytając niestety raczej się wynudziłam.

"W pogoni za rozumem" to kolejny tom o przygodach Bridget Jones - postaci dalekiej od ideału, popełniającej jedną gafę za drugą i ta jej inność od wielu wyidealizowanych bohaterów książek czyni ją i jej przygody ciekawymi i zachęcającymi do czytania, ponieważ mamy tutaj w końcu coś innego. Nie ma tutaj chwili na nudę. Bridget nadal zmaga się z problemami dotyczącymi związków, które jak zwykle przysparzają jej wielu zmartwień. Poza tym ma na głowie pomysłową matkę, ojca popadającego w nałóg, przyjaciół, których musi wspierać. Międzyczasie wybiera się na wakacje, które kończą się sporą aferą z narkotykami w roli głównej i trafia do więzienia. Książka pisana jest z dużą dawką humoru oraz lekkim, żywym językiem, co czyni z niej przyjemną lekturę, przy której miło spędza się czas.
Pierwsza część opowieści o Bridget Jones bardzo mnie zachwyciła. Przezabawna opowieść. Druga zaś troszkę mniej. Może dlatego, że różni się dużo od filmu, którego oglądałam kilkanaście razy i zapadł mi w pamięć, a książkę przeczytałam dopiero teraz. Dużo wątków książkowych nie ma w filmie, różnica charakteru postaci Rebeki. Lubie Bridget Jones bardzo. Ta książka może nie jest najlepsza pozycją ale da się przeczytać.
Ksiazka opisuje zycie Bridget Jones roztrzepanej singielki ,ktora ciagle szuka faceta.W sumie w tej czesci juz go ma ale jednak czegos jej brakuje wiec postanawia wyjechac z przyjaciolka w podroz do Tajlandi i znalesc swoje "ja".Podczas lektury usmialam sie do lez ale tez czasem ze wspolczucia dla bohaterki z powodu jej niesamowicie nierzeczywistych wpadek i gaf.
Kolejne rozczarowanie.Zbyt dużo niepotrzebnych nużących wątków np. z udziałem rodziców. Jedyne co troszkę zaciekawia to historie Bridget i Rebecki oraz więzienie. Zaskakujący też koniec opowiadania. Szczerze spodziewałam się kolejnego mężczyzny a tu szok. Książka średnia, zdecydowanie nie dla kogoś kto liczy na rozbawienie i przyjemną lekka lekturę.
Ponownie, porównując do filmu, który niestety widziałam wcześniej niż przeczytałam - książka wypadła słabiej. Całe te wydarzenia, a zwłaszcza z matką (?) strasznie nie realistyczne.
Kocham Bridget Jones! Tak bardzo daleko od ideału i dzięki temu tak realna! Bohaterka wielu kobiet- w całej swojej nieporadności z wieloma talentami i niesamowitym szczęściem. Niemalże biłam brawo bohaterce za wytrawność w swoich marzeniach mimo tylu niespodzianek losu. Bridget pokazuje, że po każdym ciosie trzeba się podnieść i iść dalej w wysoko podniesioną głową. Czytam książki o Bridget raz na jakiś czas- poprawia humor i zawsze stawia na nogi podczas chandry!
Druga część przygód Bridget Jones, tak samo jak pierwsza, opowiada o zabawnych perypetiach głównej bohaterki. Bridget przeżywa kryzys związku z Markiem Darcym, przeprowadza wywiad z prawdziwym panem Darcym (tzn. Colinem Firthem) i wplątuję się w aferę narkotykową. "W pogoni za rozumem" to zabawna, niewymagająca od czytelnika zbyt dużo myślenia powieść przeznaczona głównie dla kobiet (choć kto wie, może przedstawicielom płci przeciwnej również się spodoba). Sukces wszystkich część opowiadających o Bridget, moim zdaniem, kryję się w tym, że bohaterka jest zwykłą kobietą, niewyidealizowaną, zmagającą się z nadwagą i różnymi innymi problemami. Nie jest ona perfekcyjną kobietą, której zawsze na koniec wszystko się świetnie układa. Bo chociaż zakończenie książki jest szczęśliwe (jakże mogłoby nie być, w przypadku powieści tego typu nawet nie przyjmujemy do wiadomości myśli, że cała historia mogłaby mieć smutne zakończenie) to Bridget i tak robi z siebie kompletną idiotkę. Ale przecież właśnie za to ją kochamy.
Komuś kto czytał pierwszą część druga też powinna się spodobać. Ja zostałam kupiona. Lubię od czasu do czasu czytać książki typowo dla bab;)
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-12-08,
Tytuł chwytliwy i bardzo dobrze określający książkę. Bridget chyba szuka swojego rozumu, który pewnie pijąc przez lata dawno już utopiła. Ma szczęście, że Mark Darcy postanawia mimo jej wad związać sie na stałe...
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2014-05-03,
Śmieszna, napisana z humorem, dla każdego nie tylko dla kobiet. Ale pierwsza część była lepsza. Książka jest napewno ciekawsza niż film!
Po rewelacyjnym "Dzienniku Bridget Jones" autorstwa angielskiej pisarki i dziennikarki Helen Fielding, przy lekturze którego bawiłam się świetnie, przyszła pora na kontynuację - "Bridget Jones: w pogoni za rozumem". Tak jak w przypadku poprzedniczki, tak i tę część czytałam wiele lat temu. Po raz kolejny odbyłam swoistą podróż do przeszłości przypominając sobie książkę z czasów, kiedy byłam jeszcze nastolatką. Co ciekawe, o ile "Dziennik Bridget Jones" doskonale pamiętałam, tak w przypadku jego kontynuacji wiele szczegółów zatarło się w mej pamięci. Zdawałam sobie jedynie sprawę z tego, że to w tej części Bridget zdecydowała się przeżyć wraz z jedną ze swoich przyjaciółek egzotyczną podróż, która miała polepszyć ich samopoczucie i pomóc odnaleźć duchowe oświecenie, co skończyło się tym, że trafiła za kratki tajlandzkiego więzienia z powodu przyłapania jej na przemycie narkotyków. Wszystko inne pozostawało jakby za mgłą i wymagało odkrywania na nowo, wyciągania z czeluści zakamarków mej pamięci. Zanim jednak doszło do tej nieszczęsnej katastrofy z wtrąceniem głównej bohaterki za więzienne kraty, wydawało się, że w końcu zaświeciło dla niej słońce i teraz będzie już szczęśliwa. Co prawda nadal liczy zjedzone kalorie, wypalone papierosy, wypite jednostki alkoholu dzielnie walcząc ze swoimi nałogami, posiłkując się przy tym lekturą dziesiątek najróżniejszych poradników, ale osiągnęła swój główny cel - przestała być singielką! A to wszystko za sprawą Marka Darcy'ego, który okazał się być tym jedynym, idealnym, wyśnionym i wymarzonym mężczyzną jej życia. Jednak z biegiem czasu nadciągają czarne chmury... Przez to, że związała się z mężczyzną, ucierpiała jej przyjaźń z dziewczynami, dla których nie ma już tyle czasu co kiedyś. A do tego w pobliżu Marka zaczyna kręcić się znienawidzona przez Bridget Rebecca, która dziwnym zbiegiem okoliczności pojawia się wszędzie tam, gdzie Mark, absorbując jego uwagę i coraz bardziej odciągając go od jego dziewczyny. Czy uda jej się rozbić ich związek? Czy Bridget znów zasili szeregi singli? "Bridget Jones: w pogoni za rozumem" to powieść o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, swojej tożsamości, bliskości drugiego człowieka, miłości i zrozumienia. W dowcipny, humorystyczny sposób kreuje przed nami obraz współczesnego świata, a zwłaszcza to, w jaki sposób społeczeństwo patrzy na ludzi żyjących samotnie, czy to z wyboru, czy też dlatego, że wikłają się w nieszczęśliwe związki kończące się rozstaniem. Poza tym wydarzenia rozgrywające się w tej części zbiegły się z tragedią, jaka miała miejsce w Wielkiej Brytanii - śmiercią księżnej Diany. Na przykładzie losów Bridget, jej przyjaciół, rodziny, ich znajomych, a nawet całkiem obcych ludzi Helen Fielding pokazuje, w jaki sposób Anglicy zareagowali na tę wiadomość i jak starali sobie z nią poradzić. Komu poleciłabym tę powieść? Z pewnością osobom, które pragną zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, albo po prostu tym, którzy chcą przeczytać coś lekkiego, niezobowiązującego, dowcipnego, co pozwoli im zapomnieć o troskach dnia codziennego i po prostu w przyjemny sposób spędzić czas. To taka książka, która spodoba się zarówno młodym, jak i starym - przecież każdy z nas, niezależnie od wieku, chciałby się świetnie bawić podczas lektury, a powieść Helen Fielding to gwarantuje. Moja ocena: 6/6 recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/bridget-jones-w-pogoni-za-rozumem-helen-fielding-recenzja-452/
Podobnie jak poprzednia część,ta również mnie nie zachwyciła. Lekka historyjka, momentami nawet dość zabawna, jednak nie rozumiem zachwytów jakie budzi w niektórych. Na jeden wieczór, dla zabicia czasu-może być.
O tak, dokładnie "W pogoni za rozumem" - nie wiem czy autorka wraz z bohaterką goni za rozumem ... miejmy nadzieję, że kiedyś się to uda.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-04-23,
spodziewałam się czegoś więcej
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bridget  uczy, bawi, zaskakuje, inspiruje.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2020-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam,

Ta część podobała mi się bardziej niż pierwsza. Widać, że autorka rozwija się pisarsko, wątki opisywane są bardziej obrazowo, z większą ilością szczegółów. Przygody Bridget są nadal niezwykle absurdalne, ale tym razem dużo ciekawsze niż w poprzedniej książce. Z powodu nieporozumień kontakty z Markiem przypominają jazdę roller coasterem. Nie zmieniłam zdania i uważam, że nie jest to wybitna literatura, ale historia jest łatwa w czytaniu i pozwala odetchnąć od poważniejszych tematów.

Avatar użytkownika - Jusia19
Jusia19
Przeczytane:2018-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Druga część opowieści o zakompleksionej kobiecie. Tym razem ma przy sobie faceta, czuje się cudownie w związku. Na jej drodze staje jednak Rebecca. To ona właśnie psuje jej szczęście z mężczyzną marzeń. On jednak gotów jest zawsze jej pomóc, nawet gdy Bridget siedzi w tajlandzkim więzieniu.

Avatar użytkownika - ana
ana
Przeczytane:2009-12-20, Ocena: 1, Czytam,

Rewelacyjna druga część "dziennika Bridget Jones" Pełna humoru i realistycznego spojrzenia na problemy młodych ludzi.

Avatar użytkownika - Magnolia6
Okładka ksiązki - Bridget Jones: W pogoni za rozumem

Potęga sławy
Helen Fielding0
Okładka ksiązki - Potęga sławy

Helen Fielding znana jest na całym świecie jako autorka bestselleru "Dziennik Bridget Jones" oraz jego kontynuacji "W pogoni za rozumem". "Potęga sławy"...