Okładka - Bukowina. Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii

Bukowina. Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2010
Dodał/a książkę:helion
Marmarosz i Bukowina - dwa regiony położone na północy Rumunii skupiają w sobie znaczną część czołowych atrakcji turystycznych i krajoznawczych tego pięknego i bliskiego, a wciąż jeszcze przez Polaków niedocenianego kraju. Mimo, że większa część kotliny marmaroskiej z nieocenionymi zabytkami kultury wysokiej jak i ludowej znajduje się aktualnie w granicach Ukrainy, to nawet ta mniejsza cząstka, która jest w granicach Rumunii wystarczy by przekonać się naocznie o ogromie bogactwa owej kultury. Marmarosz to żywy skansen. Nigdzie w naszej części Europy nie znajdziemy w takim zagęszczeniu archaicznej zabudowy drewnianej, nigdzie tak łatwo nie spotkamy na wiejskiej ulicy ,,tubylców" w malowniczych, tradycyjnych strojach. Klasę samą dla siebie stanowią unikatowe cerkwie marmaroskie o niezwykle strzelistych wieżach; uchodzą one za najwyższe drewniane budowle w Europie. Niezwykłym miejscem jest także słynny Wesoły Cmentarz we wsi Sapinca.

Bukowina - kolebka państwowości mołdawskiej - słynie z XV- i XVI wiecznych ,,malowanych klasztorów". Zewnętrzne ściany ich świątyń pokrywają malowidła, zachowane mimo upływu wieków i wciąż zachwycające świeżością barw. A wśród łagodnych wzniesień Obcina Mare znajdziemy wioski do dziś zamieszkane przez Polaków - potomków XIX-wiecznych imigrantów.

To tylko najważniejsze atrakcje obu regionów. A nie zapominajmy o górach. Są tu w dużej ilości i wyborze, od pasm o niemal tatrzańskim charakterze, poprzez wysokie, bezludne połoniny, aż po lesiste grzbiety zdatne nawet do niezbyt długich spacerów. Północna Rumunia czeka i zaprasza!

Przewodnik składa się z czterech zasadniczych części. Pierwsza, ogólna, traktuje o geografii, przyrodzie, kulturze ludowej i stosunkach wyznaniowych w Marmaroszu, Oaszu i na  Bukowinie. Obszernie potraktowano zagadnienia historyczne, dawne i współczesne, zwracają uwagę na udział Polaków w dziejach tych krain.
W drugiej opisane są regiony Satu Mare i Maramuresz (Kotlina Oasz, Baia Mare, okolice Budeszti, dolina Izy, Cisy i Wyszowa, okolice Borszy oraz góry Gutyjskie, Marmaroskie i Rodniańskie).
Część trzecia to opis Bukowiny (dolina górnej Bystrzycy z Kirlibabą, okolice Vatra Dornei, okolice Długopola Mołdawskiego (Cimpulung Moldovenesc), okolice Uścia Humoru (Gura Humorului) ze słynnymi monasterami w Worońcu (Voronet) i Humorze oraz polskimi wsiami: Pojana Mikuli, Kaczyka i Nowy Sołoniec, okolice Radowiec ze słynnymi monasterami w Suczewicy i Putnej, okolice Suczawy i okolice Felticeni. W tej części opisano też możliwości wędrówek po górskich ścieżkach Suhardu, Kelimenów, Rareu-Dżiumaleu oraz Obczyn Bukowińskich).
Ostatnia, czwarta część to informacje praktyczne. Mowa w niej m. in. o wymaganych dokumentach, pieniądzach, drogach dojazdowych, komunikacji, zagospodarowaniu turystycznym, kuchni i języku. Autorzy opracowali też mini-słowniczek polsko-rumuński i wybór literatury.