Opis ksiązki
Kup Teraz

Burka miłości

Ocena ( 10 osób )
4.6
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-01-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-247-1911-2
Liczba stron: 334
Dodał/a książkę:izabela81
Tam, gdzie kobiety są nieważne... Zbuntowana i naiwna nastolatka, Maria, ucieka z rodzinnej Majorki do Anglii. W Londynie poznaje Nasrada, znacznie od siebie starszego Afgańczyka i muzułmanina. Zakochana po uszy, wychodzi za niego za mąż. Planowany na krótko wyjazd do ojczyzny męża przeradza się w wieloletni koszmar życia w państwie talibów, w którym rządzi prawo szariatu, traktujące kobiety jak rzeczy. Czy uda jej się uciec? Całą historię opisała hiszpańska dziennikarka, do której Maria zwróciła się o pomoc... Niewiarygodne i wstrząsające!
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
stankuten plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytalem choc zabralo mi to DUZO czasu. Tlumaczenie na jezyk polski jest TRAGICZNE. Pisanie zdan (przyklad): "...Nasradzie-idziemy do domu" jest bez sensu. Nikt w Polsce nie powie: Stanislawie-idziemu do domu.... Pani Terese Tomczynska nie odroznia emigracji od imigracji.... przykladow braku logiki jest setki. Czytalo mi sie bardzo ciezko i po skonczeniu-wyrzucilem ksiazke bo trudno byloby ja polecic komukolwiek z powodu niskej jakosci tlumaczenia....
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
"Burka miłości" to książka opisująca miłość Afgańczyka i Europejki. Wydawałoby się, że będzie powielała tak dobrze znany schemat: zauroczenie egzotycznym mężczyzną, ślub, wyjazd do Afganistanu, uwięzienie i błaganie o pomoc przerażonej kobiety. Jednak nic bardziej mylnego.

Reyes Monforte opisuje historię Hiszpanki- Marii Galery. Młoda dziewczyna wyjeżdża z rodzinnej Majorki do Londynu. Tam poznaje Nasrada- muzułmanina, obywatela Afganistanu. Zakochują się w sobie. Pomimo sprzeciwu męża dziewczyna wyjeżdża z nim w jego rodzinne strony, ponieważ jego ojciec jest ciężko chory. Na granicy tracą dokumenty i pieniądze i co ważniejsze możliwość powrotu do Londynu. Maria poznaje trudne życie na prowincji afgańskiej oraz w Kabulu. Najbardziej przerażona jest pozycją kobiety w tej społeczności. Jej mąż, Nasrad nie jest typowym mężczyzną afgańskim. Swoją żonę traktuje z szacunkiem, dba przede wszystkim o jej potrzeby. Przez wiele lat bezskutecznie starają się o to, aby całą rodziną wrócić do Europy. W końcu udaje im się to.

"Burkę miłości" warto przeczytać chociażby ze względu na piękną miłość, tak odmienną, białej kobiety i muzułmanina. Ze względu na determinację w walce o dobro rodziny.
Mathab plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Czy miłość europejki i afgańczyka może być szczęśliwa? Czy ma szansę przetrwania? Mimo wielu opinii znanych z mediów na temat traktowania kobiet przez muzułmanów może przetrwać. Dowodem na to jest historia Marii, która pokochała Nasrada z Afganistanu. Z miłości pojechała z nim do jego rodzinnego kraju poznać jego bliskich, jednak losy tak się potoczyły,że musieli spędzić tam kilka lat. Z miłości znosiła obyczaje panujące w nieznanym dotąd kraju, szczególnie jakże inną sytuację kobiet od tej, którą znała. Gdy udało im się wyjechać z Afganistanu, mimo sprzeciwu męża pojechała z nim tam po raz drugi. Kolejny raz oboje mieli wielkie trudności z wydostaniem się do Europy. Jednak postawa Nasrada, który okazał się kochającym mężem a nie arabem traktującym żonę jak rzecz, pozwoliła obojgu przetrwać ciężki okres w życiu i powrócić do Europy na stałe. Polecam wszystkim, którzy nie znają kultury arabskiej lub się jej boją, dla których islam oznacza zło.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
"Burka miłości" to wstrząsająca opowieść naiwnej nastolatki - Marii, która uciekła z rodzinnej Majorki do Londynu, gdzie miała stać się niezależną kobietą. Poznaje tam Nasrada, starszego od siebie Afgańczyka i muzułmanina, w którym zakochuje się. Wychodzi za niego za mąż. W imię miłości Maria daje sobie założyć zasłonę na twarz i przechodzi na islam. Po ślubie wyjeżdża z ukochanym do jego kraju, gdzie przeżywa szok kulturowy, a także w prymitywnych warunkach rodzi swoje pierwsze dziecko. Tak naprawdę nic nie wiedziała o kraju z którego pochodził jej mąż. Nie miała pojęcia jak traktowane są kobiety w Afganistanie, które zabijano tylko dlatego, że miały nieszczelnie zasłoniętą twarz, niosły książkę czy odważyły się wtrącić do rozmowy mężczyzn. Maria nie ma pojęcia o świecie, o tym, że istnieją miejsca nękane wojną. Gdy ich dokumenty zostają skradzione, nie mogą wrócić. Rozpoczynają mozolną walkę o przetrwanie w kraju w którym rządzą talibowie, a kobieta nie znaczy nic, albo jeszcze mniej. Wkłada na siebie burkę - tradycyjny strój afgańskich kobiet spod którego nie widać nic oprócz butów. To nie mąż (jakby mogło się wydawać) okazuje się tym złym i okrutnym tylko teściowa, która zagania synową do najczarniejszej roboty, głodzi ją i traktuje wręcz jak niewolnicę. Jej poddańcza postawa, godzenie się na wszystko i totalne uzależnienie od męża, bez którego nie chciała się ruszyć nawet na krok - może denerwować. Niby była Europejką, kobietą z Zachodu, a zachowywała się jak ciemne dziewczę. Dla Marii nic nie jest ważne, liczy się tylko miłość i możliwość bycia razem z mężem. Nie może, a może nie chce rozstawać się z Nasradem. Jak ta historia się skończyła, oczywiście nie zdradzę. To przepiękna opowieść o sile miłości. Polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2012-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Natalia_Katarzyn Linia koment
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Burka miłości Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Burka miłości Prawda
Neil Strauss
Okładka - Burka miłości Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Burka miłości Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Burka miłości Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów