Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, wciąż nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi – mawiała.

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.

Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom.

Jednak choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.

Informacje dodatkowe o Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-07-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2722-4
Tytuł oryginału: Empress Dowager Cixi: The Concubine Who Launched Modern China
Tłumaczenie: Anna Gralak

Kup książkę Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo ciekawa książka, napisana przystępnym językiem. Opowiada o życiu cesarzowej wdowy, jej reformach, polityce oraz kulturze chińskiej.

Siostry z Szanghaju. Trzy kobiety, trzy drogi do władzy i wszechpotężne Chiny
Jung Chang0
Okładka ksiązki - Siostry z Szanghaju. Trzy kobiety, trzy drogi do władzy i wszechpotężne Chiny

Były raz w Chinach trzy siostry. Znajdowały się w epicentrum burzliwych zdarzeń XX wieku, a tłem ich życia były gwałtownie zmieniające się Chiny - od...

Dzikie łabędzie: trzy córki Chin
Jung Chang0
Okładka ksiązki - Dzikie łabędzie: trzy córki Chin

Książka, która poruszyła czytelników na całym świecie. Nie można jej przeczytać tylko w Chinach, gdzie wciąż jest zakazana przez władze.  Przejmująca...