Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek

Pierwsza książka papieża Franciszka. Publikacja zawiera homilię wygłoszoną podczas Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat. Ponadto w książce znajdują się przemówienia wygłoszone przez papieża Franciszka w pierwszym tygodniu pontyfikatu, kilkanaście homilii kard. Bergoglio z ostatnich lat oraz wywiady z kard. Grocholewskim, który jest prefektem kongregacji ds. edukacji katolickiej oraz dyrektorem Radia Watykańskiego jezuitą Andrzejem Koprowskim.

Kard. Jorge Mario Bergoglio na Synodzie Biskupów w 2001 r. - pokazał rolę biskupa w kontekście współczesnego świata. Mówił o więzi biskupa z Jezusem, o jego służbie na rzecz Kościoła powszechnego i lokalnego, o roli biskupa w kontekście problemów świata i misji Kościoła w świecie. W jego listach i wystąpieniach widać jak wnikliwie - poprzez Ewangelię - dostrzegał konkretne problemy życia społecznego, kryzys społeczeństwa nastawionego tylko na konsumpcję, korupcję w elitach władzy, jej uleganie naciskom lobbingów, konieczność walki z kartelami narkotykowymi i strukturami mafijnymi. Wskazywał na fatalne skutki rozpadania się więzi społecznych i społeczeństwa obywatelskiego. Nie tylko krytykował, ale wskazywał na rolę jaką w uzdrowieniu sytuacji mają odgrywać katolicy i Kościół. Poruszał sprawy związane z edukacją, szacunkiem dla życia i wiele innych palących problemów. Przez co często popadał w konflikty z władzą.

Informacje dodatkowe o Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek :

Wydawnictwo: Wydawnictwo M

Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek - opinie o książce

Avatar użytkownika - natasha92
natasha92
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,

Jan Paweł II był mi zawsze bliski sercu, dlatego ciężko przeżyłam śmierć naszego papieża Polaka. Ponadto towarzyszyło mi przeświadczenie, iż nikt nie będzie mu chociaż minimalnie dorównywał, nikt nie będzie taki jak On.

Do jego następcy, Benedykta XVI nie zapałałam sympatią. Coś mi w nim nie pasowało i nawet nie starałam się zbytnio interesować jego poczynaniami. Kiedy dowiedziałam się, że postanowił abdykować jeszcze bardziej stracił w moich oczach. Może źle Go nie oceniam, lecz wątpię bym kiedykolwiek zmieniła swoje nastawienie do Josepha Ratzingera.

W dniu wyborów jego następcy ogarnęło całym moim ciałem uczucie, iż duchowny, którego wybiorą na konklawe będzie tym, który zdobędzie moje serce. Może nie w takim stopniu jak Karol Wojtyła, ale jednak. Intuicja mnie nie zawiodła. Jorge Mario Bergoglio SI spoglądał na mnie pełnym miłości, skromności i pokory spojrzeniem, sprawiając, iż poczułam całkowity spokój ducha.

„Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”

Powyższe słowa przeszły już do historii. Każdy je słyszał, wszyscy wiążemy z nimi nadzieje. Wierzymy, iż właśnie w tym kierunku podąży nasz nowy papież. I to te słowa sprawiły, że sięgnęłam po pierwszą książkę poświęconą papieżowi Franciszkowi. Przedstawienie duchowej sylwetki papieża oraz jego życiorysu na początkowych stronach książki oraz niezwykle ciekawe wywiady dotyczące Ojca Świętego z kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji ds. Edukacji katolickiej, a także z księdzem Andrzejem Koporowskim SJ – Dyrektorem programowym Radia Watykańskiego dogłębniej zapoznały z niesamowicie mądrą, pełną troski i wiary osobą Papieża Franciszka. Następnie z wielkim zapałem i ogromną przyjemnością zabrałam się za lekturę zawartych w książce homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej inaugurującej Jego pontyfikat czy innych najważniejszych przemówień, kazań oraz wypowiedzi. Szczególnie homilia dotycząca ofiar handlu ludźmi poruszyła moje serce. W ostatnim czasie ten problem stał się dla mnie bardzo ważny i staram się wnikliwiej poznać jego aspekty.

We wszystkich listach i wystąpieniach papieża Franciszka ukazuje rolę biskupa i Kościoła w kontekście problemów współczesnego świata. Zwraca uwagę korupcję, lobbing, narkotyki, mafię, niewolnictwo oraz konsumpcję jako priorytet wśród społeczeństwa. Uzmysławia potrzebę edukacji, szacunku do życia, a przede wszystkim naprawy więzów międzyludzkich. Porusza tak wiele kontrowersyjnych spraw otaczających nas każdego dnia, iż dość często popada w konflikty z władzą. Aż cisną się na usta słowa - „No cóż, prawda boli”.

Moją uwagę zwróciła także wypowiedź Ojca Świętego skierowaną do dziennikarzy. Krytykowani przez tak wielu ludzi, niejednokrotnie mieszani z błotem, zostali przyjęci przez Papieża Franciszka z dobrocią oraz dozą prawdziwej i szczerej miłości. Było to dla mnie coś naprawdę niesamowitego, wręcz niewiarygodnego.

Po zapoznaniu się z książką „Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich” jestem całkowicie pewna, iż na konklawe została wybrany właściwa osoba. Duch Święty zesłał nam prawdziwego Anioła w postaci Jorge Mario Bergoglio SI. Wierzę, że podoła misji do jakiej został powołany. Życzę mu z całego serca zdrowia, siły, wytrwałości oraz samych dobrych pomocników wokół siebie .

A was, drodzy czytelnicy, gorąco zachęcam do sięgnięcia po pierwszą książkę poświęconą papieżowi Franciszkowi.

Avatar użytkownika - zosia29
zosia29
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
70. Księga urodzinowa dla Normana Daviesa
Zbiorowy0
Okładka ksiązki - 70. Księga urodzinowa dla Normana Daviesa

Norman Davies ma już siedemdziesiąt lat! Nie jest pewnie zbyt zaskakujące, że uważamy książki za najlepszy prezent na każde urodziny. Ale jaką...

Perspektywa
zbiorowy0
Okładka ksiązki - Perspektywa

Perspektywa to kolejny zeszyt serii poświęconej praktycznej nauce rysunku i malarstwa. W każdym kolejnym tomie omawiamy inne zagadnienie (światło i cień...