Chiny. Przewodnik Wakacje na walizkach

Podróż po Chinach to zapierające dech w piersiach odkrywanie zróżnicowanych krain i rozmaitości obiektów. Są tu potężne Himalaje, góry Kunlun, Tien-szan i Pamir oraz nieprzebyte pustynie, w tym Gobi i rozpalona Takla Makan. Najgęściej zaludnione są tereny wzdłuż Huang He, Jangcy, Rzeki Perłowej i Mekongu. Na peryferiach państwa leży wiele z najbarwniejszych regionów, będących mieszanką różnych kultur i mniejszości etnicznych. Zabytki tradycyjnej architektury chińskiej są lekcją harmonii, zdobnictwa i rozwagi – przykładem jest Zakazane Miasto. Kuchnia nierozerwalnie łączy się z chińską kulturą, a każdy posiłek to wydarzenie. Oprócz tradycyjnego mięsa oraz ryb w menu można natknąć się na takie egzotyczne frykasy jak węże, łapy niedźwiedzia, cykady czy skorpiony. Chwilę oddechu można znaleźć w Lijiangu lub w Dali i Yangshuo – azylach położonych w otoczeniu niezwykłych chińskich pejzaży.

Jeśli lubisz życie na walizkach, spędź wakacje, podróżując po Chinach. Sprawdź, jak duże znaczenie dla Chińczyków ma mianzi i jak wygląda „niedźwiedziokot”. Weź udział w Festiwalu Wiosny i skosztuj „pijanego kurczaka”. Wsłuchaj się w płaczliwe dźwięki erhu i odkryj, gdzie Jackie Chan pobierał lekcje ruchu. Poznaj niepowtarzalny świat pekińskich hutongów i świętą sztukę feng shui.

Informacje dodatkowe o Chiny. Przewodnik Wakacje na walizkach:

Chiny. Przewodnik Wakacje na walizkach - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
O Chinach przewodnik napisał absolwent historii, zafascynowany chińskimi sztukami walki - Damian Harper. Czteroletnie studia, a także kilkumiesięczny pobyt w Pekinie zaowocowały oponowanie dwóch dialektów chińskich oraz trwałym zainteresowaniem chińską filozofią i poezją zaowocowały rocznym pobytem w Hongkongu oraz wędrówką po Chinach. Zgromadzone doświadczenie opisał- jako współautor- w trzech przewodnikach po Chinach i okolicach Hongkongu, wydanych przez słynną australijską oficynę Lonely Planet. Wraz z Dai Min, żoną pochodzącą z prowincji Shandong, często powraca do Chin. Chiny są bardzo rozległym krajem o zróżnicowanym klimacie. Lata są gorące , a na południu i w pobliżu rzeki Jangcy są wyjątkowo parne. , a na północnym zachodzie - suche. Intensywne deszcze padają w lipcu i  sierpniu.  W Chinach często zdarzają się tajfuny. Zima surowa jest szczególnie w Tybecie, w Mongolii i Mandżurii.. Na te tereny turysta ma ograniczony dostęp, ze względu na bardzo napięte stosunki między władzami Chin a zakonami Mnichów Tybetańskich. Harper obszernie się rozpisuje na ten temat w swoim przewodniku, ale nie mniej uwagi poświęca innym kwestiom. Piszę m.in. o : -Historii Chin, która jest frapującą podróżą poprzez ginące dzieje, losy kast i dynastii (warto wiedzieć, że tych dynastii było 16, a ostatnia przestała rządzić w 1911 roku). Czytelnik podąża ścieżkami każdej tej dynastii, poznając je początki, ich wpływ na losy chińskich obywateli oraz ich koniec. -Kulturę Chin. Tu dowiemy się m.in. o powstaniu buddyzmy, komunizmu, obecnej republiki, religii, filozofii, literaturze, muzyce ale także o kaligrafii. "Podczas bytności w Chinach zdałem sobie sprawę, że Chińczycy uprawiający sztukę zapewne są bardziej kulturalni niż inni ludzie, z którymi miałem do czynienia" pisał w latach 20 XX W. Bertrand Russell. W przewodniku czytelnik ma gruntownie opisane centralne miejsce kraju, czyli stolicę Chin- Pekin. W tym rozdziale są przedstawione informacje, by jak najłatwiej i najprościej turysta odnalazł ten ogrom atrakcji, które znajdują się na każdym kroku.Pekin jest pełen  pałacy, parków, muzeum i świątyń. Myślę, że wśród turystów największą popularnością cieszą się meczety oraz Wielki Mur Chiński- nadludzki wyczyn, dzieło szaleńca, ale jednak budząca respekt. Kolejne rozdziały autor poświęca już poszczególnym rejonom i większym miastom (Szanghaj, Hongkong itp). Dowiemy się z nich , co warto zobaczyć, jak się zachować wśród rdzennych mieszkańców. Poznamy ich obyczaje , religie, życiowe filozofię i wszystko, to , co może się nam przydać podczas podróży. Chiny są także znane z trzech podstawowych rzeczy: - bezcennej chińskiej porcelany i nie mam na myśli tylko tej o wartości historycznej, ale także o tej współczesnej, tak wyjątkowej samej w sobie, -szybkiej kolei (której możemy tylko pozazdrościć) - oraz z licznych festiwali, pochodów ze smokami i latającymi nad miastami lampionami. Najbardziej wstrząsnęły mną informacje na temat pan i tygrysów. Gatunki te są szczególnie narażone na wyginięcie, choć są one dziedzictwem fauny tego kraju. Niektóre gatunki tym zwierząt niestety wymarły, ale rząd tworzy parki , by wspomóc to, co jeszcze da się ocalić , co mnie bardzo cieszy. Jednak dla turysty myślę, że najbardziej użyteczne będą dwa ostatnie rozdziały, czyli rady praktyczne (np. co ze sobą zabrać, choroby, cła, bilety, środki komunikacji itp), oraz dane adresowe hoteli, restauracji, sklepów, lotnisk, atrakcji turystycznych itp. Warto wiedzieć, że do Chin bezpośrednio można się udać pociągiem z Moskwy, czyli pakujemy plecak w drogę:)
Shanghai city guide 3e
Damian Harper0
Okładka ksiązki - Shanghai city guide 3e

....From People's Sq metro station (exit No 2), start by walking west up Renmin Ave. Immediately on the right is the Shanghai Urban Planning Exhibition...