Chirurg

Brutalny zabójca zabija młode samotne kobiety przeprowadzając na nich zabieg wycięcia macicy bez znieczulenia. Policja ustala, że podobna seria zabójstw miała miejsce dwa lata wcześniej, a ich sprawca został zastrzelony przez doktor Cordell- jedyną ofiarę, której udało się ujść z życiem. Teraz znów czuje się zagrożona. Jej sprzymierzeńcem jest detektyw prowadzący śledztwo. Czy obie sprawy i obu zabójców coś łączy?

Informacje dodatkowe o Chirurg:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The Surgeon
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski

Kup książkę Chirurg

Zdarzają się jeszcze tacy ludzie jak ja. Poruszamy się w tłumie, normalni pod każdym względem — może nawet bardziej niż inni, bo nie daliśmy się owinąć jak mumie sterylnymi bandażami cywilizacji.

Zdarzają się mężczyźni godni zaufania. Ale nigdy nie wiem, jak ich rozpoznać.
Nie dowiesz się, póki nie będziesz w potrzebie. Wtedy zobaczysz, kto cię nie opuści.

Chirurg - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2022-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Muszę Was przestrzeć przed tą książką! Wciaga tak, że od razu chce się poznać kolejne tomy, a jest ich naprawdę dużo, więc to długoterminowe zobowiązanie :) Późno poznałam autorkę, ksiażka przeleżała parę lat na moim stosie hańby, no ale gdy już po nią sięgnęłam, zamówiłam kolejnych pieć części - więc to chyba nie wymaga dalszych słów. No ale dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, co mi sie tak podobało, powiem coś więcej. Wartka akcja, wyraziści bohaterowie i bohaterki (bardzo mi się podobało to, że zarówno Moore, jak i Rizzoli są tacy... ludzcy: popełniają błędy, mylą się, robią głupstwa), intrygująca fabuła. Jedyny minus to sam morderca, który wydał mi się nieco przerysowany - ale i tak książka bardzo mi się podobała. Dobrze się czyta, pomimo uporczywego stosowania przez tłumacza imiesłowów przysłówkowych (przyszedłszy, zrobiwszy, zobaczywszy) - aż się od nich roi, a ja nie znoszę ich brzmienia, więc tutaj czułam lekkie zgrzyty. Niemniej polecam każdemu, kto nie boi się bardzo krwawych scen, okrutnych zbrodni i ma ochotę na mocną przygodę.

Pierwsza książka z cyklu o Jane Rizzoli. Zdarzyło mi się już przeczytać kilka pozycji poza kolejnością, ale stwierdziłam, że w końcu muszę sięgnąć po tę pierwszą. Bardzo lubię styl pisania Gerritsen, a przez to, że autorka jest lekarzem, mam poczucie, że wszystkie medyczne szczegóły są dopracowane i nie sztuczne. W Chirurgu poznajemy główną bohaterkę oraz jej współpracowników, a także początek historii. Jako, że jest to cykl, to możemy się spodziewać, że będzie ona miała swoją kontynuację. Ja już czytałam drugą część i wiem, że warto do niej sięgnąć.

Tess Gerritsen to niekwestionowana królowa thrillerów medycznych.
Pierwsza część cyklu Rizzoli&Isles pozwala nam na przybliżenie walecznej postaci Jane Rizzoli, która została detwktywem zgodnie ze swoim młodzieńczym marzeniem. Niemniej jednak jej praca jest niedoceniana, a osoba z racji płci traktowana z góry.
Gdy w okolicy dochodzi do morderstwa, ewidentnie wycelowanego w kobiety, Jane bardzo angażuje się w śledztwo.
Morderca, którego nazwano Chirurgiem, to ogromne wyzwanie dla całego wydziału zabójstw, a szczególnie dla Jane.
Trzymająca w napieciu książka, której akcja nie zwalnia nawet na chwilę. Dodatkowym atutem książki jest profesjonalizm z jakim autorka operuje medycznymi zwrotami. Zdecydowanie przybliża to do wydarzeń bohaterów.
Ja książki nie mogłam odłożyć, dopóki nie dobrnęłam do ostatniej strony! Zdecydowanie polecam!!

Avatar użytkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2017-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 100 książek w 2017,

Tess Gerritsen to znakomita współczesna pisarka, znana m.in. z thrillerów medycznych, z zawodu jest lekarzem internistą. Jej książki zostały przetłumaczone na 20 języków, co jest naprawdę wielkim sukcesem! Oczywiście stale pojawiają się na liście bestsellerów, więc koniecznie musicie zapoznać się z tą autorką :)

Jako pierwszą jej powieść przeczytałam "Igrając z ogniem" i szybko chciałam sięgnąć po kolejną. Przy okazji, polecam!

A tym czasem czas na serię z Jane Rizzoli oraz Maurą Isles, a o to pierwsza część.

„Dzisiaj znajdą jej ciało. Wiem, jak to się stanie. Potrafię sobie wyobrazić całkiem wyraziście ciąg wydarzeń. (...) Chciałbym być tam, kiedy zjawi się policja, ale nie jestem głupi. (...). Dzisiaj znajdą jej ciało. Dowiedzą się, że wróciliśmy.”

Wydawnictwo: Albatros

Kategoria: thriller medyczny

"Chirurg"

Jane Razzoli to jedyna kobieta w Wydziale Zabójstw, ciągle musi znosić docinki kolegów, którzy nie mogą się przyzwyczaić do faktu, że muszą pracować z kobietą. Nie jest jej lekko, zważając na fakt, że już od najmłodszych lat musiała rywalizować z braćmi o uwagę rodziców. Cały czas czuła się gorsza i z biegiem lat ten stan się nie zmienia. Zazdrości innym kobietom, że tak szybko potrafią sprawić, żeby mężczyźni stracili dla nich głowę, ona tego nie potrafi. Nie wyróżnia się niczym szczególnym ani szczególnie o siebie nie dba. Za wszelką cenę próbuje pokazać, że jest dobrą policjantką i liczy, że ta sprawa jej w tym pomoże.

Do współpracy przydzielają jej paru detektywów w tym Thomasa Moore'a, którego nazywają Świętym Tomaszem, gdyż zawsze działa według zasad. Thomas jest uczciwym człowiekiem i przede wszystkim dobrym policjantem, zawsze służy pomocą i nie zniża się do poziomu innych "chłopców", którzy dokuczają Razzoli. Z tego względu po pierwszym zgrzycie wywiązuje się między nimi nić porozumienia.

W Bostonie zamordowano kobietę, podcięto jej gardło, lecz wcześniej sprawca odebrał jej coś co świadczy o byciu kobietą. Wszystko wskazuje na to, że żyła i była przytomna, gdy została pozbawiona kobiecego atrybutu. Sprawca nie zostawił po sobie śladów, jedynie wizytówkę - starannie złożoną koszulę nocną ofiary. Ten mały szczegół przypomniał śledczym o morderstwie innej kobiety, które miało miejsce rok temu. Sprawa nie została wtedy rozwiązana, a prowadził ją detektyw Moore. Dzięki tej wizytówce wiedzą już, że to ta sama osoba i znają jej modus operandi. Lecz tak naprawdę to tylko tyle.. nie ma innego punktu zaczepienia, nie wiedzą kto będzie następną ofiarą.

Detektyw Razzoli z racji, że koniecznie chce się wykazać przed kolegami, cały czas przegląda akta tych dwóch spraw, aby trafić na jakikolwiek trop. Wpatrując się w zdjęcia ofiar zauważa, że poprzednia ofiara - Diana miała taki sam łańcuszek co kobieta zamordowana w tym roku - Elena. Teraz już mają pewien punkt zaczepienia, sprawca bowiem zabiera biżuterię ofiary, aby dać ją kolejnej.

Śledztwo zaczyna ruszać do przodu, kiedy detektywi dowiadują się, że w Savannah dwa lata temu miały miejsca podobne morderstwa, lecz sprawca został zamordowany przez niedoszłą ofiarę. Okazuję się, że kobieta mieszka teraz w Bostonie i pracuje jako lekarka.

Detektywi docierają do pewnych informacji za pomocą lekarki jak i  wnikliwych poszukiwań. Sprawca ma jakiś cel do wykonania i nie wiedzieć czemu wziął sobie na cel ofiary gwałtu oraz lekarkę. O co w tym wszystkim chodzi? Jakie powiązania ma obecny morderca z tym z Savannah? Czy jest jakimś naśladowcą czy może wspólnikiem? Dlaczego zabija i dlaczego poluje na doktor Cordell?

"Zło nigdy nie umiera. Przybiera tylko nowe formy. Jeśli raz spotkało nas nieszczęście, to nie znaczy, że jesteśmy odporne na powtórne zranienie. Piorun może uderzyć dwa razy. "

_______

Jak dla mnie Tess Gerritsen jest znakomita w tym co robi. Muszę przyznać, że Igrając z ogniem podobało mi się bardziej od Chirurga, ale ta książka jest również bardzo dobra. Ciężko jest napisać coś czego nikt wcześniej nie napisał, a czytałam już wiele kryminałów i thrillerów i jeszcze się z tym nie spotkałam. Opisane sceny mogą być dla niektórych drastyczne, ale moim zdaniem taka reakcja byłaby nawet wskazana i świadczyłaby o umiejętnościach autorki. Oprócz opisu zbrodni, mamy również relację mordercy i mimo iż autorka szybko zdradza nam kim on jest, nie traciłam zainteresowania książką, gdyż głównym problemem w niej była odpowiedź na pytanie: Dlaczego on to robi? A nie "Kto to zrobił?".  Finał był może troszkę zbyt krótki, chociaż lepszy taki niż ciągnące się w nieskończoność tortury. Ciężko przyczepić się do czegokolwiek, Tess naprawdę dobrze sobie radzi. Jestem ciekawa dalszych części tej serii i z pewnością niedługo po nie sięgnę.

Co do bohaterów podobała mi się postawa Moore'a, bo wydaję się być naprawdę dobrym człowiekiem, a teraz trudno o policjanta z zasadami, nawet w książkach. Jeśli chodzi o Rizzoli, to podziwiam siłę i determinację, aczkolwiek mogłaby trochę wyluzować i nie próbować za wszelką cenę być zauważana. Jestem ciekawa jak rozwiną się ich relacje w dalszych częściach, jeśli jeszcze będą razem współpracować. :-)

Oceniam na 4,5.

Avatar użytkownika - la_pinguin
la_pinguin
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,

Lubię oglądać amerykańskie seriali kryminalnych. Czasem są one dla mnie inspiracją do sięgnięcia po literackie pierwowzory. Tym razem przyszła pora na twórczość Tess Gerritsen i nakręcony na jej podstawie serial Partnerki.

Chirurg to książka rozpoczynająca cykl, którego głównymi bohaterkami Gerritsen uczyniła detektyw Jane Rizzoli i patolog Maurę Isles (choć pani doktor w tej książce nie występuje co rozczarowało mnie niezmiernie). Akcja powieści ma miejsce w Bostonie. Brutalny morderca, nazwany przez media Chirurgiem, zabija młode kobiety, zaś przed śmiercią wycina im macicę. Policja długo nie może wpaść na jego trop, szczególnie, że wydaje się iż ofiar nic nie łączyło. Po jakimś czasie odkrywają, że podobna seria zabójstw miała już miejsce w przeszłości. Dwa lata wcześniej, w Savannah, grasował przestępca, który miał prawie identyczny sposób działania. Jest jednak jeden problem: został on zabity przez swoją ostatnią ofiarę, dr Catherine Cordell. Początkowo wydaje się, że tych spraw nie może nic łączyć, kiedy jednak zabójca osacza dr Cordell staje się oczywiste, że to ona jest kluczem do rozwiązania zagadki.

Książka ma absolutnie wszystko co powinien mieć dobry kryminał: ciekawą zagadkę, poplątaną fabułę, detektywa na tropie i, oczywiście, wyścig z czasem, od którego może zależeć wszystko. Wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się od niej oderwać. Trochę irytowały mnie fragmenty gdzie wnikamy w myśli Chirurga, ale są one tak krótkie, że mogę je Gerritsen darować. Szczególnie, że "zrehabilitowała się" za nie trzymającą w napięciu intrygą. Dodatkowo autorka tak sprawnie posługuje się językiem, dawkuje nam informacje i wciąga w morderczą grę, że na pewien czas stałam się nieobecna dla świata zewnętrznego, a przed czytaniem po nocy uchroniła mnie jedynie obawa, że przyśnią mi się dość drastyczne sceny sugestywnie opisywane przez pisarkę.

I tak jak fabułą jestem zachwycona, tak bohaterowie mnie do siebie niezbyt przekonali (w dużej mierze zapewne winny jest tu serial i moje wyobrażenie postaci). Jane Rizzoli to jedyna kobieta- detektyw w wydziale zabójstw. Żyje w świecie mężczyzn i co chwila musi udowadniać, że jest tak samo jak oni wartościowa. Przez kolegów jest pomijana, wyszydzana, lekceważona. Tak samo jest na gruncie prywatnym gdzie, będąc najmłodszą z trójki rodzeństwa (oczywiście ma dwóch braci), nie jest traktowana poważnie. Dodatkowo jest osóbką wręcz filigranową i pozbawioną urody. Miałam wrażenie, że autorka postanowiła pogrążyć swoją bohaterkę na każdy możliwy sposób. Brakuje jej iskry, zadziorności, chyba nawet trochę wyrazistości.

Zdecydowanie lepiej odbierałam tych bohaterów, których nie poznałam wcześniej. Przyznam, że zdecydowanie najbarwniejszą osobą w powieści jest Chirurg, mężczyzna opętany pragnieniem zabijania, dążący do celu w sposób wybitnie perfidny i inteligentny (tę postać, akurat możemy w serialu spotkać, co jedynie sprawiało, że podczas czytania miałam przed oczami te pełne szaleństwa oczy, które widziałam wcześniej na ekranie). Równie wyrazista jest dr Cordell, która po raz kolejny musi zmierzyć się z koszmarem. Wydaje mi się za to, że po macoszemu potraktowała, Gerritsen policjantów pracujących przy śledztwie. Oczywiście mamy wrednego glinę, dobrego partnera i policjanta- anioła: Thomasa Moore'a, któremu autorka poświęciła więcej uwagi, ale byli oni tacy trochę nijacy. Stanowili dla mnie jedynie część całości (oprócz Moore'a, który wyraźnie się wybijał).

Oczywiście podczas czytania nie ustrzegłam się przed porównywaniem powieści do serialu. Partnerki to produkcja kryminalna z mnóstwem komediowych wątków. Doskonała na poprawę humoru. Z kolei Chirurg jest dużo mroczniejszy i groźniejszy. Trudno mówić tu o ekranizacji książki. Po raz kolejny mamy do czynienia raczej z produkcją inspirowaną powieściami. Jednak, pomimo tego że dostrzegam różnice nie czuję się rozczarowana. Polecam zarówno jedno jak i drugie.

damawsalonie.blogspot.com

Jedna z najlepszych (jak nie w sumie najlepsza) książek Gerritsen. Wciągnęła mnie od razu. Rizzoli i Isles to świetny duet, uwielbiam te dwie kobiety. Są niezastąpionymi bohaterkami!
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-04-05,
Seryjny morderca zabija samotne, okaleczone kobiety, które zostały kiedyś zgwałcone. Wydaje się, że karmi się ich strachem i bezbronnością. Wycina im jeden z atrybutów kobiecych - macicę. Młoda policjantka, wciąż walcząca o swoją pozycję wśród mężczyzn w pracy, prowadzi śledztwo. Odnajduje ona podobieństwa wydarzeń do serii morderstw sprzed dwóch lat, jednak wtedy sprawca został zastrzelony przez niedoszłą ofiarę. Czy mamy tutaj do czynienia z naśladowcą? Mocna pozycja, wprowadzenie do późniejszego duetu Jane Rizzoli i Maury Isles, szokujące opisy - dla lubiących ekstremalne doznania podczas czytania thrillerów.
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-03-12,
Tematyka jak zawsze u Tess Gerritsen intrygująca. Książka trzyma cały czas w napięciu i w miarę przekładania kolejnych kartek napięcie rośnie. Dobrze, że jest Jane Rizzoli, która jest postacią wyrazistą i świetnie radzi sobie w meandrach przestępczości i pracy rzeczowej, skrupulatnej i odważnej policjantki. Cieszy mnie fakt, że jest ona bohaterką serii. Przestępcy powinni już drżeć, jest ktoś, kto dobierze im się do skóry. Polecam.
Avatar użytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-12-31,
Z prozą Tess Gerritsen miałam już styczność kilka miesięcy temu, kiedy zabrałam się za czytanie "Mumii", nie wiedząc, iż jest to siódmy tom serii Rizolli/Isles. To prawda, czasami bywam gapą, ale tego nie żałuję, bo przez moje roztrzepanie nieraz przytrafiają mi się całkiem pozytywne w skutkach sytuacje. Dzięki tamtej odkryłam dosyć specyficzną autorkę, której książki wprawdzie dopiero poznaję, ale mogę już sądzić, iż w przyszłości będą one należeć do moich ulubionych. Nadszedł czas, aby zacząć wszystko tak, jak trzeba - od tomu pierwszego - od "Chirurga". W Bostonie grasuje niezwykle brutalny morderca, który na swe ofiary wybiera samotne, młode kobiety. Mężczyzna nazwany przez media Chirurgiem, tuż po zapolowaniu na swoją zdobycz, dokonuje gwałtu. Następnie z ogromną precyzją odbiera należne mu trofeum, wycinając kobiecie macicę. Jak można się domyśleć, działa bez żadnego znieczulenia, napawając się widokiem przerażonej ofiary, która powolnie umiera we własnym domu. Do tej sprawy zostają przydzieleni detektyw Jane Rizzoli oraz jej partner Thomas Moore. Bostońska policja dowiaduje się, że podobna seria morderstw miała miejsce dwa lata wcześniej i jedyna z ofiar, która przeżyła - Catherine Cordell, zastrzeliła swego oprawcę. Przeszłość powraca, a młoda pani doktor po raz kolejny przeżywa wydarzenia sprzed kilku lat. Kto naśladuje tamtego zabójcę? Skąd nowy Chirurg zna szczegóły ujawnione tylko w gronie śledczych? Czy przestępcą może być ktoś... z zespołu? Zacznę od tego, że Tess Gerritsen pisze głównie thrillery medyczne i jej opisy z sal operacyjnych oraz dokonywanych zabiegów medycznych są naprawdę szczegółowe. W "Mumii" niestety nie miałam okazji tego doświadczyć, ale "Chirurg" to już inna sprawa. Pierwszy tom jest ściśle związany z medycyną, choć też na nadmiar skomplikowanej terminologii nie można narzekać. Jedna z głównych bohaterów była lekarką, więc fabuła, tocząca się na wielu różnych płaszczyznach, ocierała się o pracę na oddziale ratunkowym. Tess Gerritsen posunęła się do opisania niektórych scen z perspektywy słynnego Chirurga, ukazując rąbek jego psychiki i motywów działania. W małym stopniu wyjaśniła, co siedzi w głowie tego człowieka i jakie emocje targają nim w trakcie wykonywania swojego makabrycznego rytuału. Nie powiem, że się bałam, gdyż nie tak łatwo mnie ostatnio wystraszyć, ale czytając, w głębi duszy, czułam niepokój. W końcu jestem kobietą i całkiem łatwo było mi utożsamić się z ofiarami psychopatycznego mordercy. Jeśli miałabym porównywać "Mumię" i "Chirurga", ta pierwsza książka trochę mi się ciągnęła. "Chirurg" natomiast toczył się konkretniej, a fabuła rozwijała szybciej. Z większym zaangażowaniem śledziłam historię. Na początku wydawało mi się, że nic nie trzyma się kupy, nie występują żadne szczególne powiązania, które pomogły mi odkryć tożsamość sprawcy przed kulminacyjnym momentem, ale kiedy się skupiłam, takowe się pojawiły. No dobra, nie odkryłam imienia i nazwiska mordercy, dopóki Tess nie napisała tego wprost, ale już po lekturze zastanowiłam się i doszłam do wniosku, że przecież to było banalne. Wiecie, prychnięcie na końcu, skwaszona mina, założone ręce i urażona duma, bo sama do tego nie doszłam. Zsuwając śledztwo na boczny tor, chciałabym wspomnieć o wątkach, które są równie ważne, a nie zawsze widać ich na pierwszy rzut oka. Tess Gerritsen rozrysowała policyjny świat, w którym to mężczyźni grają główną rolę, niezbyt zgadzając się z obecnością kobiety w zespole. Jane Rizzoli często padała ofiarą nieprzyjemnych żartów swoich kolegów, związanych między innymi z istotą kobiecości. Podobała mi się jej postawa, która wyrażała zdystansowanie. Pomimo przeciwności losu bohaterka ta nie dawała sobie w kaszę napluć, pokazując facetom, że swoje seksistowskie poglądy mogą wsadzić do śmietnika. Zaskoczyłam się obecnością subtelnego wątku miłosnego, który na początku zupełnie nie zgrywał mi się z fabułą opowieści, ale potem bardzo przypadł do gustu. Do tego autorka rozwinęła postacie pary detektywów oraz innych ważniejszych bohaterów, okraszając ich naprawdę ciekawymi historiami życiowymi i podejściem do świata. Jeśli potrzebujecie mocniejszych wrażeń, nie boicie się krwi i wniknięcia w umysł psychopatycznego mordercy kobiet, "Chirurg" będzie dla was idealny. Oprócz oryginalnej fabuły i niezapomnianych przeżyć książka gwarantuje również wysoki poziom pióra autorki. Barwna akcja nadaje się dla wszelkiego rodzaju miłośników thrillerów i choć sama póki co nie jestem jakimś maniakiem, mam zamiar kontynuować czytanie tej serii. Polecam!
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiażki 2016, Przeczytane w 2016,
Brutalne zabójstwa kobiet. Chirurg jak go nazwała policja zabija kobiety wcześniej pozbawiając je atrybutów kobiecości. Dopiero ponowne polowania na kobietę która uniknęła śmierci dwa lata wcześniej kończy karierę Chirurga.Książka mnie nie zachwyciła tak jak pierwsza ale też warta uwagi. Trzyma w napięciu. Myślę że nie poprzestanę na tej i sięgnę po kolejne pozycje tej autorki.
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
To już moje drugie spotkanie z twórczością Tess Gerritsen. Pierwszą przeczytaną ksiażką był ,,Dawca". Po tym jak nie mogłam przestać czytać, poszłam strasznie niewyspana na zajęcia (zdecydowanie było warto!), zdecydowałam się na kolejne książki Gerritsen, zaczynając od cyklu Rizzoli/Isles. Podreptałam do Matrasa i mam ,,Chirurga"! Przeczytałam! I znowuż jestem oczarowana i zachwycona! Akcja kryminału toczy się w Bostonie, gdzie to tajemniczy morderca, nazywany przez prasę oraz policję Chirurgiem, szuka samotnych, młodych kobiet, następnie je gwałci, z ogromną precyzją wycina skalpelem macicę, którą jako trofeum zatrzymuje na pamiątkę, na końcu zabija swoje ofiary, jednym cięciem - jak rzeźnik - przez poderżnięcie gardła. Oczywiście wszystko to się dzieję bez znieczulenia. Policja ustala, że takiego typu morderstwa miały już miejsce 2 lata wcześniej. Jedną z ofiar, która przeżyła i zabiła swojego oprawcę jest doktor Catherin Cordell - piękna, młoda i zdolna lekarka zatrudniona w bostońskim centrum medycznym. Cordell znowu czuje się zagrożona. Boi się, że Chirurg chce skończyć to, co zaczął. Czy teraźniejszy Chirurg to następca Chirurga z przeszłości? A może jednak morderca nie został zabity? Tę zagadkę postara się rozwikłać młoda detektyw Jane Rizzoli i jej partner Thomas Moore. Po nitce do kłębka chcą dowiedzieć się kim jest Chirurg. Czy zdążą przed kolejnym atakiem mordercy i aktem zemsty na doktor Cordell? Kryminał jest bardzo dobrze napisany. Pomimo tego, że to thriller medyczny, nie znajdziemy tu typowo lekarskiego żargonu. Na pochwałę zasługują również opisy pracy Catherin Cordell na oddziale ratunkowym a także to, w jaki sposób autorka pokazała przemyślenia i motywy działania mordercy. Książkę czyta się bardzo szybko, nie można się od niej oderwać. Trzyma w napięciu do ostatniej kartki. Kiedy już domyśliłam się, kto może być Chirurgiem, autorka udowodniła mi, że jednak nie mam racji. Każda strona, każda kartka to napięcie, niepewność i w pewien sposób strach i obawa o bohaterów. Opisy Tess Gerritsen są konkretne, bez owijania w bawełnę. Nie ma tutaj zbędnych opisów, które nic nie wnoszą do fabuły. Znajdziemy natomiast ciekawe, rozbudowane dialogi, nietuzinkową kreację bohaterów (nie są wyidealizowani, ale prawdziwi i życiowi) oraz to, że będziemy cierpieć z bohaterami i razem z nimi przeżywać ich problemy i obawy. Podsumowując - ,,Chirurg" to kawał dobrego, krwistego thrillera medycznego, trzymającego w napięciu, dobrze napisanego. Akcja bardzo dynamiczna, dzięki czemu lektura nie nudzi. Zachętą do przeczytania ,,Chirurga" niech będzie dla Was to, że Stephen King uważa Tess Gerritsen za mistrzynię gatunku, lepszą od Cooka, Palmera, a nawet Michaela Crichtona. Moim zdaniem wyobraźnia autorki nie zna granic. Na pewno przeczytam dalsze części tej serii - już się nie mogę doczekać. Zdecydowanie polecam. Czeka Was 384 stron znakomitego kryminału.
Postanowiłam wrócić do pierwszego tomu cyklu z detektyw Rizzoli i doktor Isles, żeby poznać początek historii. W tej części śledztwo toczy się wobec sadystycznego mordercy, który w brutalny sposób atakuje kobiety. Autorka zagłębia się w ludzką psychikę i stawia pytania co powoduje, że z pozoru normalny, spokojny człowiek jest tak brutalnym zwyrodnialcem. Książka zawiera brutalne opisy morderstw, szczegóły z przeprowadzanej sekcji zwłok. Narracja z perspektywy chirurga-psychopaty przeraża. Czytając te rozdziały czułam narastające napięcie. Jedynie niepotrzebne były nawiązania do mitologii, a ponieważ nigdy specjalnie nie lubiłam mitów niespecjalnie mnie te nawiązania interesowały. Podczas lektury cały czas intrygowało mnie jak zakończy się ta sprawa, dlaczego psychopatyczny "chirurg" ma obsesje na punkcie Catherine Cordell i kto jest sprawcą. Jeśli ktoś liczy na mocne wrażenia na pewno znajdzie to w tej książce. Pokazuje oblicza psychopatów, którzy nie ujawniają się na pierwszy rzut oka. Rewelacyjna pozycja,ale przyznam, że książka "Ostatni, który umrze" mi się bardziej podobała. Z chęcią sięgnę po 2 tom "Skalpel".
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2014-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Autorka ma talent do pisania. To co opisuje dość wyraźnie zarysowuje się w wyobraźni czytelnika. Ta opowieść to thriller ale nie trzeba być wielbicielem tego gatunku żeby sięgnąć po nią i poznać losy doktor Cordell.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
"Chirurg" to pierwszy thriller medycznych T. Gerritsen, jaki przeczytałam i poczułam się całkiem zachęcona do sięgnięcia po resztę książek z tej serii. Brutalny morderca krąży po Bostonie i zabija młode kobiety, dokonując na nich wycięcia macicy bez znieczulenia. Detektyw prowadzący sprawę trafia na trop podobnej sprawy sprzed kilku lat, w finale której jednak morderca został zastrzelony przez Catherine Cordell- jedyną ofiarę, której udało się napaść przeżyć. Czy dawne i obecne śledztwo mogą być ze sobą powiązane? Co łączy dotychczasowe ofiary? Co łączy doktor Cordell z mordercą i czy tym razem skalpel Chirurga ją dosięgnie? Odpowiedzi na te pytania oraz rozwiązanie zagadki otrzyma czytelnik, czytając ten sprawnie napisany thriller, przy którym trudno się nudzić. Czyta się go w napięciu, wartka akcja jest przemyślana i pełna zawrotów, przy czym czytelnik do samego końca nie wie, kogo ma podejrzewać. Rozwiązanie jak na ten gatunek przystało zaskakujące. Przyznam, że nie mogłam się od książki oderwać, aż nie dotarłam do ostatniej strony.
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Moja kolejna książka tej autorki i jak zwykle jestem nią zachwycona. Trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Po książkę, a właściwie pierwszy tom rozpoczynający całą serię o detektyw Rizzoli oraz doktor Isles, sięgnęłam po obejrzeniu serialu "Partnerki" (org. tytuł "Rizzoli & Isles"). Nie zawiodłam się; choć oczywiście serial był czystą wariacją na temat książkowej wersji, to jednak "Chirurg" jest fascynującym thrillerem medycznym. Dotyka z jednej strony człowieka, który cierpi z powodu swojej żądzy nakazującej mu zabijać i patroszyć kobiety, zaś z drugiej młodej kobiety, która chce zostać w końcu doceniona jako specjalistka w swoim zawodzie detektywa w Wydziale Zabójstw. Z pewnością polecam wszystkim, którzy lubią lekkie przegrzebywanie ludzkiego umysłu do spółki z emocjami, które towarzyszą poszukiwaniom mordercy - sadysty.
Avatar użytkownika - Madlene
Madlene
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zdecydowanie jedna z najlepszych książek tego rodzaju jaką czytałam. Polecam zdecydowanie lubującym się w thrillerach ;)
Avatar użytkownika - Hypnose
Hypnose
Przeczytane:2013-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, przeczytane,
Książka bardzo wciągająca. Interesujące przerywniki w postaci myśli tytułowego chirurga o ofiarach z ludzi i jego fascynacji kobiecą szyją. Polecam
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Thriller medyczny nie należą do mojego ulubionego gatunku, ale są autorzy, po których książki sięgam bez wahania. Należy do nich Tess Gerritsen. Jane Rizzoli to niesympatyczna, mało atrakcyjna wizualnie, ale znakomita policjantka. Morderca, któremu prasa nadała przydomek Chirurg atakuje młode kobiety, okalecza je gdy jeszcze żyją, dopiero na koniec podrzyna im gardło. W szczególny sposób zaczyna polowanie na Catherine, która przeżyła jego napad dwa lata wcześniej. Znakomicie napisany thriller, od pierwszych do ostatnich kart trzyma w napięciu.

,,Chirurg" to świetna książka opowiadająca o brutalnym, seryjnym zabójcy. Śledztwo okazuję się niezwykle trudne, ponieważ psychopaci są w śród nas i najczęściej to zwykli ludzie, całkowicie przeciętni, którzy tylko raz na jakiś czas zdejmują maskę i dopuszczają się okrucieństw. Tym razem ofiarą mordercy padają młode kobiety, wszystkie łączy to, że wcześniej padły ofiara gwałtu. Są zranione i okaleczone, tracą swoją wewnętrzną siłę i stają się łatwym łupem dla ,,Chirurga". ON jednak ma jedną słabość - Catherine. Za cel bierze nastraszenie jej, osłabienie jej, pozbawienie jej siły i pewności siebie by móc ją ,,upolować". Bardzo fajna, sprawnie rozwijająca się akacja.

Avatar użytkownika - Eff
Eff
Przeczytane:2023-04-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2023,

Napięcie i niepewność względem zakończenia rosną z każdą stroną książki, autorka bardzo dobrze opisuje sytuację kliniczne podczas wszystkich działań medycznych zawartych w książce. Charakter podejrzanego- jako psychopaty- dodaje to iż nie działa on w pojedynkę oraz sam fetysz okaleczania w zbrodniczy sposób kobiet a potem trzymania narządów rodnych jako trofeum...podczas czytania jego wizji świata nie raz przechodziły mnie dreszcze...Motyw miłosny między panią doktor a funkcjonariuszem policji też przypadł mi do gustu- oboje naprawdę zasługują na miłość. Detektyw Rizzoli odnosi sukces, gdyż udaje jej się dopaść mordercę jednakże nie jest to okalane "cukierkowym zakończeniem" i mocą oklasków, co dodaje książce swoistego uroku i prawdziwości. Uważam, że jest to jedna z lepszych pozycji kryminałów medycznych. Czytałam na przysłowiowym  "jednym tchu", fabuła niesamowicie  wciąga.

,,Chirurg" thriller medyczny, to moje pierwsze spotkanie z twórczością amerykańskiej pisarki Tess Gerritsen. Choć to nazwisko nie raz przewinęło mi się w różnych publikacjach.
Jest to pierwszy tom cyklu Tess Gerritsen, seria z Jane Rizzoli panią detektyw z Wydziału Zabójstw Bostońskiej Policji oraz z Maurą Isles patologiem sądowym.

Morderca, który został okrzyknięty ,,chirurgiem", ponieważ popełnia odrażające zbrodnie, na młodych kobietach. Gwałci je, następnie okalecza, z chirurgiczną precyzją, wycinając im macice. Podobne zbrodnie miały miejsce dwa lata wcześniej w innej części kraju, jednak tamten morderca został zastrzelony przez jedyną ocalałą ofiarę, doktor Cordell. Więc, kto jest naśladowcą Chirurga?
"Inteligentny, zorganizowany i z pozoru całkiem normalny. Ma jednak pewną ułomność: lubi torturować kobiety. To ktoś, z kim można na co dzień pracować i nie podejrzewać, że kiedy się do ciebie uśmiecha, rozmyśla o tym, jak w najbardziej wyrafinowany sposób wypruć ci flaki".

Tess Gerritsen z wykształcenia jest lekarką, wiec nie ma w tym nic dziwnego, że tworzone przez nią historie, bezpośrednio wiążą się ze środowiskiem medycznym. Jednak autorka swoją wiedzę medyczną potrafi dzielić się w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Zrozumiały nawet dla takiego laika jak ja. Spotkamy tu także, umiejętnie wplecione w fabułę, wątki z mitologii mordu rytualnego.

Niesamowity kryminał, przy którym przeżyjemy makabryczną, ale jakże wciągająca przygodę. Już sam opis wzbudza w nas ciekawość, gdy zaczynamy czytać, to kumulują się w nas uczucia fascynacji i lęku z towarzyszącym mu obrzydzeniem, ale gdy skończymy, to jesteśmy tak zafiksowani, że mamy tylko jedno pragnienie, jak najszybciej sięgnąć po następny tom.

Rasowy thriller wciąga od początku do końca. Precyzyjnie przedstawiona historia, bez zbędnych opisów, wymowni bohaterowie, mnóstwo wciągających zwrotów akcji. Polecam.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2021-01-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Olala!!! Początek roku i od razu prawie tak dobra książka, którą musiałem czytać przy gotowaniu obiadu i odpuszczając wieczorne (wczesnonocne) seanse filmowe, dla siedzenia w kuchni, bo tam oprócz toalety jest najlepsze światło o tej porze (w pokojach śpi rodzina).

Mam w domu kilka późniejszych części cyklu, ale nie znoszę czytania od środka, więc nabyłem i to były bardzo dobrze zainwestowane pieniądze.

Jest dość brutalnie i w sumie w miarę przewidywalnie, ale sposób, w jaki Gerritsen pisze przyćmiewa wszystkie mniejsze (większych nie było) niedociągnięcia. Rewelacyjna książka, utrzymująca czytelnika w napięciu w zasadzie od pierwszej do ostatniej strony. Klasa!

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2020-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

W mojej ocenie to bardzo dobry kryminał medyczny. Wyróżnia go dość często wplatane słownictwo specjalistyczne (już wiem, że świeża plazma to po prostu osocze).
Wątek kryminalny jest nieco zawiły, tytułowy Chirurg to naprawdę wyrafinowany potwór, który syci się strachem swoich ofiar i nie zamierza poprzestać.

Jeśli brać po uwagę całokształt twórczości Gerritsen to cykl Rizzoli&Isles nie ma sobie równych i "Chirurg" nie jest tutaj wyjątkiem.

Bez odwrotu
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Bez odwrotu

To była przerażająca chwila. Catherine Weaver spokojnie prowadziła samochód, gdy nagle prosto pod jej koła wpadł mężczyzna. Rozdygotana odwozi rannego...

Prawo krwi
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Prawo krwi

Willy nigdy nie uwierzyła w śmierć ojca. Wokół katastrofy amerykańskiego samolotu podczas wojny w Wietnamie nagromadziło się zbyt wiele pytań bez...