Opis ksiązki
Kup Teraz

Chrzest ognia

Ocena ( 46 osób )
5.5
Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2005-01-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7054-103-8
Liczba stron: 334
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Trzeci tom po "Krwi elfów" i "Czasie pogardy" sagi o wiedźminie - mistrzu miecza i fachowcu czarostwa strzegącym moralnej i biologicznej równowagi w czarownym świecie fantasy. Cztery królestwa ogarnia wojenne szaleństwo. Piękna Filippa Eilhardt powołuje tajną lożę czarodziejek. Wiedźmina dręczą sny...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Wciąga tak samo mocno jak pozostałe książki z serii o Wiedźminie. Tym razem większe skupienie na głównym bohaterze. Geralt wyrusz na poszukiwanie Ciri a towarzyszy mu wspaniała kompania. Humoru, z którego słynie Sapkowski tutaj nie zabrakło. Najlepsza według mnie postać Regisa wypada w tym najlepiej. Nie zabrakło także oczywiście słynnego poety a dochodzi także łuczniczka Milva, Nilfgaardczyk, który nie jest Nilfgaardczykiem, a wszyscy przysparzają drużynie niezłych kłopotów. Przygód nie mało, więc nudzić się nie można.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Gerald z Rivii, wiedźmin i łowca potworów, po uleczeniu przez driady w brokiliońskim lesie wyrusza na poszukiwanie Ciri, która rzekomo ma być więziona przez cesarza Emhyra. Towarzyszy mu Jaskier- wędrowny bart i poeta, łuczniczka Milva. Później dołączą do niego krasnoludy, gnom, wampir Regis oraz nifgaardzki rycerz mianem Cahir.
Tymczasem Ciri, która dołączyła w drugiej części do bandy Szczurów ma się dobrze, a jej romans z Malis kwitnie.
Czarodziejki zawiązują tajną lożę, która ma na celu ochronę magii. Działa ponad wszelkimi możliwymi podziałami, o czym świadczy skład loży, w której oprócz elfów i ludzi, pojawiają się czarodziejki z Nilfgaardu. Tymczasem zaklęta w nefrytową statuetkę Yennefer, zostaje poproszona o dołączenie do grupy, gdy jednak przychodzi co do czego udaje jej się teleportować z sali obrad.
Wartka akcja i niebanalny humor i błyskotliwe dialogi stanowią niezawodnie o wielkiej, literackiej wartości dzieła i przyczynę tak licznych nagród i ogromnej poczytności nie tylko wśród młodzieży.

Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
I tym razem A. Sapkowski pokazał klasę, seria książek o wiedźminie cóż można powiedzieć to klasyka, napisana językiem , który nie do każdego przemówi, specyficzne poczucie humoru, ale i tak czytam i powracam do tej serii z przyjemnością
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Na półkach: Przeczytałem,

Geralt nadal przebywa u driad. Jednak wie, że nie może tak po prostu zapomnieć o Ciri, która jest dla niego całym światem. Razem z Jaskrem i łuczniczką Milvą wyrusza do Nilfgaardu. Jednak plan brzmi tylko ładnie. Nic więcej... Jest niewykonalny i przyjaciele wiedźmina wiedzą o tym, ale on się nie poddaje. Nie zostawia się osób bliskich na pastwę okrutnego losu. Nikt nadal nie wiem, gdzie jest Yennefer i czy była czynnie zaangażowana w walki czarodziejów. Czy Geralt odnajdzie Ciri? Kim naprawdę jest Milva? I gdzie podziała się Yennefer?
Wielokrotnie opowiadałam Wam już o mojej przygodzie z "Sagą o Wiedźminie". Czasami mam wrażenie, że to nie przypadek, że dałam namówić się na przeczytanie tej serii. Teraz koniec coraz bliżej, a ja pokochałam opowieść o wiedźminie całym sercem. Gdy zaczynałam czytać "Chrzest ognia", czułam euforię, która kazała mi przeczytać książkę tu i teraz. Tak też zrobiłam. "Chrzest ognia" dotychczas okazał się dla mnie najlepszą częścią z wybitnej serii.
Mam za sobą już pięć tomów, a nadal nie mogę się nadziwić nad stylem Sapkowskiego. Jest on mistrzowski i to chyba musi przyznać każdy czytelnik bez względu na swoją opinię na temat całości. Gdy czytałam, miałam przed oczami całą opowieść. Taki pełnowymiarowy film ze wszystkimi możliwymi efektami, w którym brałam czynny udział. Bez problemu wyobrażałam sobie zdarzenia, rozmowy, czy bohaterów, których w każdej chwili jest więcej, ale poznałam ich na tyle dobrze, że nigdy nie pomyliłam się, kto jet kim. Podziwiam za to Sapkowskiego, ponieważ jest to dla mnie wybitność jego twórczości. 
 
Jak w każdej mojej recenzji o "Sadze o Wiedźminie" muszę zwrócić uwagę na głównego bohatera – Geralta. Cały czas jest dla mnie tajemniczą i wyjątkową postacią, która do końca będzie odgrywać najważniejszą rolę. Jest mutantem, który nie powinien czuć emocji, a tym bardziej uczuć. Jednak tak nie jest. Geralt jest bardzo ludzki. Jak każdy człowiek czuje miłość, nienawiść, ból, radość... Jest najbardziej rzeczywistą postacią, jaką kiedykolwiek spotkałam w literaturze. I chyba moją ulubioną. Zawsze rozumiem, czym się kieruje i dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Jego zachowanie i decyzje nie zawsze są właściwe, ale w większości takich sytuacji też postąpiłabym tak pod wpływem emocji albo ich braku. Bardzo utożsamiam się z wiedźminem, choć nigdy nie miałam okazji brać udziału w takich zdarzenia i raczej nigdy nie będę miała. Jednak jest on moją pokrewną, literacką duszą, o której będę długo pamiętać.
 
Bardzo szanuję Sapkowskiego za pokazanie naszej rzeczywistości. Jest to powieść fantasty, gdzie większość wydarzeń nie ma prawa się zdarzyć. Jednak gdyby odjąć od tego magię, wszystkie magiczne stworzenia i przenieść fabułę do naszej rzeczywistości, wyszedłby identyczny obraz. Autor pod zasłoną magii i fantastyki pokazuje nam wydarzenia, które miały i nadal mają miejsce w naszym świecie. Otwiera nam oczy na to, co się dzieje wokół nas. 
 
Prawie w każdym tomie narzekałam na politykę, której w ogóle nie mogłam zrozumieć. Tu nastąpiła zmiana. Nie chodzi o to, że Sapkowski nie rozwinął tego wątku. Zrobił to perfekcyjnie jak zawsze. Wydaje mi się, że to po prostu ja zaczynam powoli się uczyć. Te wszystkie polityczne intrygi, działania, wojny nadal są dla mnie zagmatwane, ale wystarczy, że skupię się i wtedy jestem w stanie zrozumieć to. Może nadal nie umiem wyciągać z tego wniosków i przewidywać skutków, lecz wątek polityczny nie przeszkadza mi już. Zaobserwowałam również, że poprawił się mój język. Nie mówię o dużej skali, tylko o znaczenie słów, które w tych czasach nie są już używane. Powoli stają się zapomniane. Uważam, że powinno się pamiętać przynajmniej o ich istnieniu. 
 
"Chrzest ognia" zrobił na mnie wielkie wrażenie i polecam ją każdemu fanowi fantastyki. Jest to naprawdę genialna seria, którą warto przeczytać dla samego języka, którym jest napisana. Nie spodoba się ona każdemu, jednak każdy powinien przynajmniej spróbować ją przeczytać. 

aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,
Kawał solidnej fantastyki, jak już pisałam przy poprzednich tomach: świetny klimat, humor (bezbłędne krasnoludy). Sięgam po kolejny tom:)
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Kolejna powtórka i kolejne podniesienie ocen. O czym jest cykl o wiedźminie, każdy pewnie wie, więc przynudzać nie będę. Zaznaczę tylko, że z każdym spotkaniem dostrzegam w tych powieściach więcej szczegółów i coraz więcej wartości. Mimo znajomości fabuły, konsekwencji kolejnych wydarzeń i zakończenia, przygody Geralta, Yennefer i Ciri potrafią mnie pochłonąć, zagrać na emocjach, dostarczyć intelektualnej rozrywki, wywołać uśmiech czy nawet parsknięcie głośnym śmiechem tak skutecznie, że zapominam o otoczeniu, dając się wessać temu brutalnemu światu. Jego bogactwo, każdy przejaw życia opisany z wyczuciem dramatyzmu, urozmaicona geografia, logika zdarzeń, wielość krajów, ich ustroje, polityka i społeczeństwa, zróżnicowane i pełne, nie potrafią znudzić. Do tego szczypta, całkiem spora, magii, liczne rasy istot myślących i potworów, zamieszkujących wspólnie każdy zakątek wiedźminowego świata, ubarwiają odczytywanie zależności, oddziaływań i smaczków zawartych na niemal każdej stronie siedmioczęściowego cyklu. Przednia rozrywka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę.
(Ocena: t. 1-7 - 6/6)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Sapkowski jest mistrzem w opisywania... niemocy. Jak to? a no tak to! Geralt w Brokilonie słucha wieści ze świata, zamartwia go los Ciri, a on nie może nic zrobić. Mimo to wyrusza w świat i na przekór światu!
Mimozami plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Z tego tomu zapamiętałam przede wszystkim jedno - prastare krasnoludzkie zaklęcie.
ladymiss778 Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,Wyzwanie- fantastyka 2016,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione :),
Luxfan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2012-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
martaper91 Linia koment
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Shallan Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Shatti Linia koment
Przeczytane:2015-05-08, Na półkach: Przeczytałem,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Na półkach: Przeczytałem,
aeljot Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anna_bur Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
maciexx Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Fantastyka,
Neila86 Linia koment
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: e-booki,
Kaska Linia koment
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
radex Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2012-10-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pajczung Linia koment
Przeczytane:2010-03-31, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karolina_c Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
chabrowacczyteln Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
kasha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
blackithilien Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
piszek1 Linia koment
Przeczytane:2012-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantasy,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jafud Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
jestempsychiczny Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Frejka Linia koment
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
gan1983 Linia koment
Przeczytane:2005-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Sapkowski Andrzej,
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ryznarekk Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów