Chwila szczęścia

4.4
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-03-19
Dodał/a książkę:elibri

Nicco jest młody, ironiczny, dowcipny i bystry. Ma tylko jeden problem: jego dziewczyna, Alessia, odeszła od niego, mówiąc na pożegnanie jedynie ,,Przykro mi".  Nicco nie może się z tym pogodzić: rok wspaniałego, radosnego i intensywnego związku przekreślony bez słowa wyjaśnienia. Na szczęście jest Gruby, dawny kumpel z liceum, trochę nieokrzesany, ale bardzo sympatyczny, pełen energii, który ciąga Nicca po imprezach, barach i kolacjach. Od roku jest zakochany w dwóch dziewczynach naraz, pracuje przez internet i sprzedaje pirackie płyty z muzyką i filmami. To człowiek, który odnajdzie się w każdej sytuacji. Nie ma żadnych skrupułów, by wykorzystywać okazje, które życie serwuje mu na srebrnym półmisku. Zupełnie inaczej niż Nicco, który wszędzie widzi problemy i ma do siebie żal za wiele zdarzeń z przeszłości, na przykład obwinia się o to, że za rzadko mówił ojcu, jak go kocha. Wymyśla sobie od kretynów za każdym razem, kiedy wspomina chwile, w których czuł, jak bardzo kocha Alessię, ale nie znajdował słów, by jej o tym powiedzieć. Pewnego wieczoru w Rzymie w jego poobijanym życiu pojawiają się dwie turystki z Polski. Gruby i Nicco nadskakują im, jak tylko Włosi potrafią. Gorące lato, Rzym, wszechobecne piękno i pragnienie, by spełniły się marzenia. Każdy z bohaterów otrzyma szansę na szczęście. Czy Nicco otworzy swoje serce przed cudzoziemką? Czy zabrać głos nowemu uczuciu? Czy będzie w stanie definitywnie rozliczyć się z przeszłością i cieszyć nowym rozdziałem swojego życia, nawet jeśli ten będzie trwać tylko chwilę?

kansia4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka ta przypomniała mi, że szczęście jest bardzo ulotne i jak trwa to nie zdajemy sobie z niego sprawy i nie potrafimy go docenić.
sherminator1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka napisana przez mojego ulubionego autora ;) Bardzo dobra książka na zabicie czasu;)
Domi__T plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Nicco został porzucony przez dziewczynę po wspólnie spędzonym roku. Jest mu bardzo ciężko pogodzić się z tym, nieustannie wspomina wspólnie spędzone chwile. Jego zwariowany przyjaciel - Gruby nie ustaje w wymyślaniu nowych rozrywek. Pewnego dnia chłopcy poznają dwie Polki. Okazuje się, że bariera językowa nie jest czymś, co mogłoby przeszkadzać w tej znajomości.
"Chwila szczęścia" stanowi studium żałoby chłopaka po zakończonym związku. Książkę czyta się ciężko, w tej historii niewiele się dzieje a niemal wszystkie wydarzenia ukazane są przez pryzmat wspomnień Nicca o utraconej miłości.
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2014 (100),
Pozytywnie mnie zaskoczyła ta książka, aczkolwiek jakoś szczególnie nie porywa. Zdarzają się zabawne momenty, ale czasem byłam zwyczajnie zniesmaczona.
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,
Federico Moccia to autor, który zyskał już całe grono wiernych czytelników. Nie raz jego książki rzucały mi się w oczy i chociaż te opisy i tematy nie bardzo leżały w moich gustach, stwierdziłam, że może jednak trzeba spróbować. W końcu szansa należy się każdemu, a ryzykuję jedynie to, że po prostu mi się nie spodoba... albo zyskam nowe doświadczenie czytelnicze. Wybór padł na ,,Chwilę szczęścia".

Nicco jest prawdziwym szczęściarzem, a przynajmniej był. Stracił już jedną bliską mu osobę, a teraz jego dziewczyna bez słowa wyjaśnienia zostawia go. Jednak jego najlepszy kumpel - Gruby - od razu stara się go postawić na nogi... może w nieco niekonwencjonalny sposób, ale cóż, Gruby to Gruby - on tak już ma. Ten człowiek znajdzie wyjście z każdej sytuacji, natomiast Nicco długo analizuje problem, zamartwia się i rozczula. Któregoś wieczoru na drodze dwóch przyjaciół stają dwie turystki z naszego pięknego kraju. Czyżby szykował się gorący, letni, wakacyjny romans?

Właściwie to nie wiem, co ja mogę o tej książce napisać, bo... nie znam się na tym! Naprawdę. Bardzo rzadko sięgam po romanse obyczajowe?, romanse młodzieżowe? Widzicie, mam nawet problem z odpowiednią klasyfikacją. Osobiście wolę jednak elementy fantasy - wszędzie. Książki czyta się po to, aby móc przeżyć coś niesamowite, a nie to, co faktycznie może mieć miejsce - przynajmniej takie moje zdanie. Jednak skupmy się teraz na samej ,,Chwili szczęścia"... To nie jest zła książka. Federico Moccia naprawdę w umiejętny sposób przelewa na papier swoją wizję i historię Nicco. Dobry styl autora, lekkie pióro, brak banalnych czy pustych słów.

Bohaterowie są bardzo realistyczni i wyraźni - jakby żywe osoby zostały wciągnięte do środka tej powieści. Sam Nicco nie wzbudził zbytnio mojej sympatii, bowiem to nie ten typ - nie lubię facetów, którzy się nad sobą rozczulają i obwiniają za wszystko. Momentami zachowywał się jak dziewczyna z PMS'em, a nie facet. Jednak podobała mi się w nim jego zaradność, odwaga i oddanie rodzinie. Natomiast Gruby jest przesympatyczny! Znaczy... ma swoje za uszami, co mi się nie podobało, ale przynajmniej jest zabawny i często jego wypowiedzi mnie rozśmieszały. Reszta bohaterów to sprawa raczej drugoplanowa, chociaż dodatkowe wątki z nimi związane urozmaicają fabułę. Największą rolę odgrywają tutaj oczywiście turystyki z Polski, ale pojawiają się także problemy sercowe obu sióstr Nicco.

Tempo akcji jest raczej umiarkowane, a narratorem powieści jest sam Nicco. Bardzo dogłębnie poznajemy jego myśli i emocje - widzimy, co sprawia, że zachowuje się on tak, a nie inaczej. Właściwie to w wielu momentach sprawia on wrażenie kochanego, wiernego i oddanego chłopaka - aż dziw bierze czytelnika, dlaczego Alessia z nim zerwała. Co więcej - to pytanie i tak pozostaje bez odpowiedzi, a szkoda. Książka jest raczej dosyć przewidywalna, ale to dlatego, że historii podobnych wiele już się przewinęło - zarówno w książkach, jak i w filmach. Są to historie, w których główne skrzypce gra wątek romantyczny, a to do mnie po prostu nie trafia. On powinien być tylko dobrym dopełnieniem całej powieści.

,,Chwila szczęścia" jest książką dobrze napisaną i skonstruowaną i zapewne fani tego autora będą zadowoleni z jego nowej powieści. Osoby, które uwielbiają zaczytywać się w tego typu historiach - a na pewno takie są - też zapewne odbiorą tę pozycję bardzo pozytywnie. Nie uważam czasu czytania jej jako straconego, bowiem zawsze to nowe doświadczenie czytelnicze, ale w tym przypadku romanse jakoś mi nie przypadły do gustu - zdarza się to bardzo, bardzo rzadko. Chyba prędzej idzie wygrać na loterii niż znaleźć książkę z tego gatunku, która mnie zachwyci. Do mnie nie trafiła, ale każdy ma prawo spróbować i sam się przekonać, jak ją odbierze.
esia189 Linia koment
ksiazkowa-fantaz Linia koment
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Lit. współczesna,Lit. włoska,Mam,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zjawa
Pampiludki i tajemnice wiary
Poeta (bez)religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza
RECENZJE MIESIĄCA

KANAŁ RSS | REGULAMIN |REDAKCJA/KONTAKT |WSPÓŁPRACUJEMY | WWW.GRANICE.PL 1999-2015 WŁAŚCICIEL: W&W