Opis ksiązki
Kup Teraz

CIA. Tajna wojna Ameryki

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-02-14
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-268-1300-9
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:czytam
Zdobywca nagrody Pulitzera Mark Mazzetti o kulisach działania CIA i Pentagonu po zamachach z 11.09.2001. Opowiada jak agencja wywiadowcza zmieniła się w maszynę do zabijania, a żołnierze zostali szpiegami.

Mark Mazzetti w swojej głośnej książce odsłania kulisy tajnej wojny Ameryki. Ujawnia, w jakich okolicznościach narodziło się Guantanamo, sieć tajnych więzień CIA i kontrowersyjny programu tortur. Opowiada historię emerytowanych agentów, którzy stworzyli własną, prywatną agencję szpiegowską. Opisuje, jak amerykańska gospodyni domowa została królową somalijskich piratów, a pakistański lekarz-filantrop pomagał zakończyć polowanie na Osamę ben Ladena. Przede wszystkim przedstawia kulisy konfliktu między CIA i Pentagonem, między szpiegami i żołnierzami, którzy walczą o dominację w najnowszych wojnach Ameryki. To historia agencji wywiadowczej, która odzyskawszy po 11.09 licencję na zabijanie zmieniła się w maszynę do uśmiercania wrogów Ameryki, a także o armii, która zaczęła maczać palce w brudnej szpiegowskiej grze.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
malutkaska plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Posiadam,Przeczytane,Sprzedam,
Gdy w 1947 roku prezydent USA Harry Truman powołał do życia CIA, postawił przed nową instytucją jasny cel. Centralna Agencja Wywiadowcza miała być organem pozyskującym i analizującym informacje na temat zagranicznych rządów. Wówczas nie przypuszczano jeszcze, że służby wywiadowcze mogą rozszerzyć kompetencje i stać się znakomicie zorganizowaną maszyną do zabijania. O skutkach tych przeobrażeń i roli CIA w operacjach prowadzonych z ramienia amerykańskiego rządu, przeczytacie w znakomitej książce pt.: "CIA. Tajna wojna Ameryki".

Mark Mazzetti, amerykański dziennikarz, korespondent wojenny, uhonorowany nagrodami Pulitzera i Livingstone`a za teksty o działaniach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Afganistanu i Pakistanu, w swej najnowszej publikacji po raz kolejny sięga po tę nad wyraz interesującą tematykę. Tym razem opowiada czytelnikom o ,,tajnej wojnie" prowadzonej przez USA na wielu frontach, obnaża kulisy rywalizacji pomiędzy CIA a Pentagonem, a wreszcie zdradza również wpływ kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych na operacje szpiegowskie realizowane w najodleglejszych zakątkach świata.

"CIA. Tajna wojna Ameryki" to jedna z tych książek, które obracają w niwecz dotychczasowy światopogląd czytelnika. Dzięki tej pozycji mamy okazję poznać prawdziwe oblicze tajnych służb Ameryki i prześledzić kolejne dekady polityki USA względem oskarżanych o działania terrorystyczne państw azjatyckich. Najnowsza książka Mazzetiego jest lekturą obowiązkową dla wszystkich tych, którzy nadal wierzą w amerykańskie zapewnienia o utrzymywaniu pokoju na świecie.

Za szczególnie godne podziwu, należy uznać przygotowanie merytoryczne autora tej pozycji, które opierało się nie tylko na wywiadach z byłymi pracownikami CIA i Pentagonu, czy pakistańskimi bojownikami, ale również na szczegółowej analizie wszystkich dokumentów bezpośrednio związanych z przedstawionym tematem. Ogromna wiedza i doświadczenie Mazettiego w połączeniu z lekkim piórem dziennikarza sprawiła, że "CIA. Tajna wojna Ameryki" ani przez chwilę nie pozwala nam się nudzić. Każdy rozdział odkrywający przed czytelnikiem kolejny sekret tajnych służb, doprowadza nas do ostatecznej konkluzji, w której to ocena CIA i Pentagonu należy tylko do odbiorcy.

Jestem przekonana, że wszyscy zainteresowani kulisami amerykańskich operacji w Iraku i Afganistanie, będą zachwyceni tą ciekawą, choć dla Amerykanów niewątpliwie kontrowersyjną pozycją, którą osobiście gorąco polecam!
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów