Opis ksiązki
Kup Teraz

Cienie w mroku

Ocena ( 2 osoby )
3.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-06-12
Kategoria: Horror
ISBN: 9788377478165
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Cienie w mroku

Mrożąca krew w żyłach powieść grozy, działająca na wyobraźnię poprzez opisy arktycznych pustkowi i umysłu złapanego we własną pułapkę.

,,Daily Mail"

Jest ich pięciu. Gruby Algie, ciemnowłosy Hugo, Teddy z wyłupiastymi oczyma, przystojny Gus i ubogi Jack, który musiał pożegnać się z marzeniami o zostaniu fizykiem na rzecz pracy w fabryce papeterii. Latem 1937 roku wyruszają na roczną wyprawę badawczą na Spitsbergen. Dla Jacka to ostatnia szansa, by zrobić coś z beznadziejnym życiem. Ekspedycję od początku prześladuje pech i do spokojnej zatoczki Gruhuken grupa nie dociera w komplecie. Stary kapitan odradza zakładanie obozu w tym miejscu, ale przybysze ignorują jego ostrzeżenia. Gdy słońce po raz ostatni wzejdzie nad horyzontem i rozpocznie się długa noc polarna, Jack zostanie sam. Całym jego światem staną się arktyczne przestrzenie, trzeszczący lód i przytłaczająca cisza. Coś kryje się w mroku. Coś złego. Coś, co nie jest tylko wytworem jego wyobraźni.

Zachwycające! Wyobraźcie sobie połączenie Jacka Londona ze Stephenem Kingiem. Ta powieść wyznacza nowy gatunek: literaturę przyprawiającą o gęsią skórkę.

Jeffrey Deaver

Najlepszym sprawdzianem dobrej historii o duchach jest bez wątpienia uczucie paniki podczas czytania w łóżku o północy. W połowie powieści zdałam sobie sprawę, że boję się wyjrzeć przez okno. To się nazywa pisarski sukces.

Emma John, ,,The Observer"

Recenzja
Fergun Linia koment
Na półkach:

Jack Miller to ubogi mieszkaniec Londynu, pracujący w miejscowej fabryce pasmanterii. Po śmierci rodziców musiał on porzucić marzenie o zostaniu fizykiem na rzecz pracy zarobkowej. Gdy pewnego dnia spotyka w barze grupę przyjaciół, składają mu oni propozycję, która na zawsze może odmienić jego życie...Jack wraz z czterema innymi dżentelmenami wyrusza w ekspedycję naukową nad zatokę Gruhuken na wyspie Spitsbergen. Od samego początku wyprawę prześladuje pech i nad zatokę dociera tylko trzech uczestni

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MyFantasyLand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Opinia 7


 

             Michelle Paver to jedna z moich ukochanych pisarek, a jej wspaniały cykl Kroniki Pradawnego Mroku znajduje się w tym nielicznym gronie serii, do których wciąż powracam, by na nowo się nimi zachwycić. Nic więc dziwnego, że kiedy zobaczyłam w księgarni kolejną książkę tej autorki -  Cienie w mroku, natychmiast ją kupiłam. Niestety, było to moje największe rozczarowanie jej twórczością.


             Przede wszystkim, zaskoczyła mnie absurdalność wątku miłosnego i nie mówię tu o relacji homoseksualnej, ale o samym sposobie wprowadzenia go i opisania w akcji. Emocje głównego bohatera zdają się być zupełnie płaskie, gdyż spodobała mu się pierwsza osoba, która była dla niego miła i właściwie według odczuć, które notował w swoim pamiętniku, czuł do niej raczej sympatię niż miłość.


             Podobnie mało udanym zabiegiem był pomysł zawarcia całej historii w formie pamiętnika. Jeśli książka ma być horrorem, raczej nie powinno się sugerować, że główna postać przeżyje, by móc napisać ostatnią stronę. Jednakże trzeba przyznać, że klimaty z pogranicza dark fantasy i grozy były wspaniale utrzymane. Bez zbędnego rozlewu krwi, czy tragicznych wydarzeń, autorka potrafiła wywołać u czytelnika strach przed ciemnością, niekończącą się nocą, otwartą przestrzenią i w szczególności - wyobraźnią.             Niestety cały urok niszczą dość niepodobne do Michelle zagrania, takie jak bardzo sztywne dialogi, sztuczność postaci, (poza Jackiem opis historii innych postaci praktycznie nie istnieje, wszystko jest widziane tylko i wyłącznie przez pryzmat raczej mało spostrzegawczego narratora, przez co staje się płaskie i niezbyt wyraziste), czy brak logicznego wyjaśnienia dla ludzkich zachowań np. wtedy, gdy rodzice Gusa wybaczają bohaterowi śmierć swojego syna. Ogólnie rzecz biorąc, zdarzenia dotyczące misji ratunkowej są zdecydowanie nierealne i zdają się dziwnie nie pasować do całości. Przez to powieść straciła właściwą autorce moc przyciągania i momentami nawet się dłużyła.


             To przerzucenie się z tworzenia przepięknej fantastyki na mocno przeciętne pogranicze dark/spirit fantasy i horroru raczej nie było najlepszą decyzją tej pisarki. Aczkolwiek trzeba przyznać, że w bardzo rzeczywisty sposób oddała próby starcia się racjonalizmu ludzkiego umysłu z faktami rejestrowanymi przez zmysł wzroku. Pokazała, iż człowiek nie chce się przyznać, że widzi coś, czego nie powinien. Przez to wśród czteroosobowej grupy przez dłuższy czas nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że wszyscy doświadczają tego samego zjawiska, gdyż żaden z nich nie chciał opowiedzieć o tym pozostałym.


             Z innych nowości pojawił się wątek rodzącej się przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem. Jak dotąd autorka prezentowała postawę zakładającą, że wszystkie istoty żyją ze sobą w głębokich związkach wzajemnego zrozumienia. To niestety była to jedyna dobra zmiana w jej twórczości, gdyż sam pomysł na akcję powieści raczej nie okazał się porywający.            Z pewnością jest jedna rzecz na którą zawsze można liczyć, kiedy czyta się książki Michelle Paver: piękno opisów przyrody. Malowanie rzeczywistości za pomocą słów i pióra to jej największy atut, nie tylko w tej historii. Piękno połaci lodu, skrzącego się śniegu czy absolutnie fenomenalne wyczucie barw nieba i plastyczność ukazania zorzy polarnej prawdziwie mnie zachwyciły. Pewna bezwzględność lodowego klimatu również przyczyniła się do podniesienia walorów powieści.


            Mimo wszystko, książka nie dostanie więcej niż trzy, gdyż została napisana przez autorkę, którą stać na stworzenie przepięknych tekstów, a Cienie w mroku niestety określiły się zdecydowanie poniżej wszelkich moich oczekiwań.


 

 

Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Cienie w mroku Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Cienie w mroku Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Cienie w mroku Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Cienie w mroku Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Cienie w mroku Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów