Claude i Camille

"Opowieść jest cudowna, wzruszająca, napisana z delikatnością, niesłanie wciągająca i niemal całkiem prawdziwa. Czytajcie ją z albumem Moneta pod ręką, przygotujcie się na łzy i zachwyt." - Susan Vreeland

"Niezwykle absorbująca romantyczna historia namiętności Claude'a Moneta do malarstwa i do kobiety tak delikatnej jak nenufary, których urodę próbuje uchwycić na płótnie. Trudno mi było rozstać się z tą powieścią, a kiedy w końcu odłożyłam ją na bok, to tylko po to, by z większym zrozumieniem obejrzeć obrazy Moneta. Stephanie Cowell jest znakomitą pisarką." - Sandra Gulland

"Powieść, świetlista jak pejzaże Moneta, pokazuje czytelnikowi świat widziany oczyma wielkiego artysty i maluje oszałamiający obraz namiętnego młodego mężczyzny walczącego o to, by stać się tym, za kogo go dziś uważamy: giganta malarstwa impresjonistycznego." - Ellen Feldman

W połowie XIX w. młody Claude Monet postanowił, że woli cierpieć niewygody związane z życiem malarza aniżeli przejąć rodzinny interes. Wbrew ojcu, uzbrojony jedynie w marzenie, by stworzyć w sztuce nowy styl - wyruszył do Paryża. Tam jednak napotkał nieprzewidziane przeszkody: odrzucenie przez kręgi artystyczne, skrajną biedę, samotność. Na szczęście znalazł też szczerą przyjaźń z Renoirem, Ceazannem, Pissarrem, Manetem, Jeszcze ważniejsza jednak była miłość życia, Camille Doncieux, piękna paryżanka z wyższej sfery, która odrzuciła dobrobyt, by stanąć u boku niedocenionego malarza. Muza, najlepszy przyjaciel, namiętna kochanka i matka dwojga jego dzieci - Camille nie opuściła Moneta i nie zwątpiła w jego wielkość mimo niedostatku. Dzięki jej pięknej postaci i historii ich tragicznego związku powieść Stephanie Cowell to nie tylko żywy portret artysty i narodzin impresjonizmu, ale przede wszystkim romans najwyższych lotów.

AUTOR
Stephanie Cowell od dzieciństwa interesowała się historią i sztuką, w wieku 9 lat zaczęła pisać. Następnie porzuciła literaturę dla muzyki i śpiewu operowego, by za sprawą przekładu libretta opery Mozarta po latach powrócić do pisarstwa. Jest autorką pięciu powieści historycznych, z których ostatnia to Claude i Camille. Żona poety, matka dwóch dorosłych synów, mieszka w Nowym Jorku w pobliżu Metropolitan Museum i kolekcji obrazów impresjonistów.

Informacje dodatkowe o Claude i Camille:

Claude i Camille - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka opowiada o życiu Claude'a Monet a właściwie o tej części jego życia kiedy poznał, pokochał i żył ze swoja muzą, kochanką i żoną Camille Doncieux. Nie był to łatwy okres, pełen biedy i ubóstwa, zwątpienia, za to wśród przyjaciół, z którymi stworzył nowy trend w sztuce , impresjonizm. Przyjemnie napisana książka, opisująca Paryż końca XIX wieku.
Avatar użytkownika - frescoo
frescoo