CLUE (Tom 4). Zagadka hien cmentarnych

"Zagadka hien cmentarnych" Tom 4 serii CLUE - Kryminałów dla dzieci autorstwa bestsellerowego autora norweskich kryminałów dla dorosłych

W nocy nad Zatoką Okrętów dzieją się dziwne rzeczy. Cecilia, Leo i Une odkrywają, że ktoś przekopał stare groby na miejscowym cmentarzu. Okazuje się, że kamienny kościół skrywa jeszcze inne tajemnice. Krążą plotki, że nawiedza go zmarły pastor, a ponad 60 lat temu szwedzki organista zabrał do grobu tajemnicę niemieckiego złota.

W Zagadce hien cmentarnych znajdziecie również odpowiedź na pytanie, co naprawdę wydarzyło się w letni wieczór, gdy zniknęła matka Cecilie.

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie ,,Perła" razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.

Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.

Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie ,,Perła". Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

J?rn Lier Horst (ur. 27.02.1970) to norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od dwóch lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników.

Horst zadebiutował w 2004 powieścią ,,N?kkelvitnet" (Świadek koronny). Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku.

Powieść J?rn Lier Horst ,,PSY GOŃCZE" to najbardziej  utytułowana i nagrodzona książka Horsta z serii o Williamie Wistingu. Otrzymała Nagroda Martina Becka 2014 (Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału), Nagroda Szklanego Klucza 2013 (Najlepszy skandynawski kryminał) i Nagroda Rivertona 2012 (Najlepszy norweski kryminał).  W Polsce ukazału się jeszcze "Jaskinioweic" i "Poza sezonem"

Informacje dodatkowe o CLUE (Tom 4). Zagadka hien cmentarnych:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-01-07
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę CLUE (Tom 4). Zagadka hien cmentarnych

CLUE (Tom 4). Zagadka hien cmentarnych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Zagadka hien cmentarnych" - nastoletni detektywi i życiowe wybory

"Zagadka hien cmentarnych" Jørna Liera Horsta to powieść kryminalna dla młodzieży, która jest częścią cyklu Clue.

Jørn Lier Horst jest norweskim autorem powieści kryminalnych dla dorosłych i dla dzieci. Kryminały dla młodszych czytelników należą do serii Clue, którą znam od pierwszej części - "Zagadka salamandry". Książka ta tak mi się spodobała, że postanowiłam przeczytać cały cykl. Obecnie jestem na etapie czwartej powieści - "Zagadka hien cmentarnych", czyli do jesieni jestem na bieżąco (wtedy ma się ukazać piąty tom).

Głównymi bohaterami tego niezwykłego cyklu jest trójka przyjaciół z Norwegii - Cecilia, Leo i Une oraz jej pies Egon, którzy bawią się w detektywów.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła nad idylliczną Zatoką Okrętów. Właścicielem i dyrektorem jest jej ojciec Alan W. Gaathe. Do niedawna pomagała mu żona Iselin. Jednak zeszłego lata matka Cecilii utonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w pobliżu ich domu.

Leo Bast niedawno wprowadził się nad Zatokę Okrętów wraz z mamą Rebekką, po tym jak objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Jego rodzice Leo są rozwiedzeni. Jego tata jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker to 12-letnia dziewczynka, która od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego w Zatoce Okrętów - razem z rodzicami i dwoma braćmi. Jej tata jest rybakiem, a mama miejscową nauczycielką.

Egon to pies Une. Jego imię wzięło się stąd, że ma rozbuchane ego, jest uparty i robi, co chce. Ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, choć niektórzy uważają, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja rozgrywa się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie "Perła". Pensjonat ten zbudował prapradziadek Cecilii ponad 100 lat temu. Budynek przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie wykupili go rodzice Cecilii, którzy zaczęli wynajmować pokoje.

Tym razem ktoś zaczyna przekopywać groby na miejscowym cmentarzu. A kamienny kościół zostaje splądrowany. W mieście krążą plotki o tym, że kościół nawiedza duch potępionego pastora, który nie pomógł załodze kutra. I podobno gdzieś w okolicy ukryte jest niemieckie złoto z czasów II wojny światowej. Jednak nikt nie wie gdzie, bowiem ponad 60 lat temu organista, który ukradł złoto, tajemnicę jego ukrycia zabrał ze sobą do grobu. W dodatku jest coraz więcej wskazówek dotyczących tajemniczej śmierci matki Cecilii. Nawet policja przestaje wierzyć, że był to nieszczęśliwy wypadek. Czy te sprawy mają ze sobą jakiś związek? A może to czysty przypadek? Czy trójce przyjaciół uda się odkryć prawdę?

"Zagadka hien cmentarnych" to powieść kryminalna dla młodzieży, która ma jednocześnie ciekawą intrygę i podbudowę filozoficzną. Młodzi detektywi-amatorzy muszą nauczyć się myśleć jak Søren Kierkegaard, aby rozwiązać kryminalną zagadkę. Ten duński filozof napisał m.in. książkę "Albo-albo" - o dwóch różnych postawach życiowych, które reprezentuje dwoje ludzi, pierwszy unika nudy i korzysta z życia, drugi - jest odpowiedzialny i myśli się o innych. I właśnie zasadą albo-albo kierują się bohaterowie, dokonują wyborów, nie zawsze słusznych, ale zbliżających ich do sedna sprawy. Wzięli sobie także do serca zdanie: "życie można zrozumieć, patrząc nań wstecz" - to także myśl tego filozofa.

Trójka dzielnych przyjaciół nie boi się śledzić podejrzanych i przeszukiwać grotę pełną nietoperzy. I po raz kolejny są o krok przed policją i przestępcami. Można wysnuć wniosek, że fabuła jest trochę naiwna, gdyż ponieważ są szybsze i sprytniejsze od stróżów prawa, ale to przecież seria dla młodzieży.

W powieści nie brakuje nagłych zwrotów akcji, które zmieniają punkt perspektywę o 180 stopni. Zakończenie jest zaskakujące i pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi, co daje możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom młodzieżowych powieści kryminalnych oraz dzieciom od 10. roku życia.

Warto wspomnieć, że "Zagadka hien cmentarnych" to czwarta część cyklu Clue. Poprzednie to: "Zagadka salamandry", "Zagadka zegara maltańskiego", "Zagadka dna morskiego". Na jesieni ukaże się kolejny tom - "Zagadka wolności".

Tytuł serii nawiązuje do angielskiego słowa clue, które oznacza wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. Wyraz CLUE tworzą także pierwsze litery imion głównych bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona. Powieści te łączą bohaterowie i nawiązania do teorii największych myślicieli. Chętnie zapoznałabym się z całą serią.

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Młodzi, zdolni, inteligentni, odważni i żądni przygód - tacy są bohaterowie książek norweskiego pisarza, który w każdym tomie podarował czytelnikom inną sensację z ich udziałem. Wątek główny i wątki poboczne, sprawy bieżące i te z przeszłości. Wszystko to opisane z ogromną pasją, dzięki czemu czytelnik odczuwa wydarzenia jakby był ich uczestnikiem. W każdym tomie serii autor zwraca też naszą uwagę na fakt, że filozofia jest obecna w naszym życiu, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tym razem w roli głównej występuje duński filozof - Kierkegaard, który udowodnił, że zawsze mamy wybór "albo albo". Każdego dnia dokonujemy wyborów, które mają wpływ na nasze dalsze życie. W zależności od tego co postanowimy, którą pójdziemy ścieżką napotkamy kolejne rozdroża, kolejne wybory. Podsumowując - świetny styl, prosty ale dobry język, dynamiczna akcja, ciekawe dialogi i intrygująca fabuła - to wszystko sprawia, że to idealna lektura dla wielbicieli kryminałów. Upieram się jedynie przy tym, by czytać tomy we właściwej kolejności, by nie zepsuć sobie dobrej zabawy i poczuć stopniowane przez autora napięcie :) całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/jrn-lier-horst-zagadka-hien-cmentarnych.html
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2016-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, x52 książki 2016, Mam, Recenzenckie,

Zawsze jest wybór.

Często, w różnych sytuacjach, słyszymy, że zawsze mamy wybór. Nic i nikt nie może nas przymusić do zrobienia czegoś wbrew naszej woli. To my musimy podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. W ,,Zagadce Hien Cmentarnych" Jorn Lier Horst stawia bohaterów przed dokonywaniem różnych wyborów. Czy dokonają słusznych? Sami się o tym przekonajcie czytając czwartą część serii CLUE.

,,Zawsze jest jakiś wybór. (...) ale musimy być gotowi wziąć za niego odpowiedzialność."

Tym razem Cecilia, Leo, Une i Egon odkrywają, że ktoś rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Kościół, jak i cmentarz są zamknięte od lat, jednak wyraźnie widać, że ślady ingerencji na cmentarzu są świeże. Młodzi detektywi postanawiają zbadać tę sprawę. Znowu umiejętnie łączą wskazówki i przysłuchują się plotkom krążącym wokół historii kościoła. Na jaw wychodzą również zaskakujące fakty dotyczące śmierci matki Cecilii. W końcu dowiemy się więcej o tragedii, która wydarzyła się zeszłego lata.

To już czwarta opowieść o trójce przyjaciół i ich upartym psie. Seria CLUE jest niezwykle dynamiczna, świeża i pochłaniająca do granic możliwości. Mimo młodego wieku bohaterów, książki czyta się bardzo dobrze. ,,Zagadka Hien Cmentarnych" już od pierwszych stron nie daje chwili wytchnienia. Mamy zagadkę do rozwiązania i razem z bohaterami zbliżamy się do prawdy. Zbierając zaskakujące wskazówki i łącząc wszystkie poszlaki, w końcu ukazuje nam się prawdziwy obraz zagadki sprzed lat.

Jorn Lier Horst umie budować napięcie. ,,Zagadka Hien Cmentarnych" to nieprzewidywalna i zaskakująca książka. Fabuła jest żywa i ciekawa. Styl i język są bardzo dobre. Horst dedykuje całą serię głównie do młodzieży i dlatego zadbał o to, by język był na wysokim poziomie. Książki mają kształtować młode umysły, pobudzać ich wyobraźnie, ale tylko w tym dobrym kierunku, nigdy w złym. Dlatego w ,,Zagadce Hien Cmentarnych" nie znajdziemy przekleństw, czy agresywnego zachowania wśród bohaterów. To również tyczy się całej serii CLUE.

Główni bohaterowie się nie zmieniają. To cały czas młodzi, błyskotliwi i pełni pomysłów ludzie, którzy nie narzekają na brak wolnego czasu. Umieją wypełnić każdą wolną minutę, świetnie się przy tym bawiąc. W ,,Zagadce Hien Cmentarnych" by dojść do poznania prawdy, młodzi detektywi muszą podejmować wybory. Rozumieją, że każdy człowiek ma zawsze wybór i wiedzą., że muszą ponieść za swoje wybory odpowiedzialność. W tej części zostaje przybliżona postać duńskiego filozofa Sorena Kierkegaard. Krótka informacja o nim znajduje się na końcu książki.

Każda część serii CLUE jest pouczająca i odpowiednia dla młodszych czytelników. Dzięki temu nie tylko dorośli mogą czytać kryminały. Również młodzi czytelnicy mają tę możliwość dzięki serii CLUE. Szczerze polecam ,,Zagadkę Hien Cmentarnych", jak i poprzednie części, młodszym i starszym czytelnikom, którzy nie boją się przygody i chcą się dowiedzieć więcej o słynnych filozofach i ich poglądach.

Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Cecilia, Leo oraz Une po raz kolejny stają przed niezwykle trudnym zadaniem. Jednak tym razem zagadka którą będą musieli rozwiązać może okazać się jeszcze bardziej skomplikowana oraz zawiła. Ktoś zaczyna rozkopywać stare groby na opuszczonym cmentarzu. Nastolatkowie odkrywają pewną legendę związaną z pobliskim kościołem, który jak się okazuje skrywa wiele tajemnic. Krąży wiele pogłosek o zmarłym pastorze, który podobno nawiedza cmentarz i jego okolice. Co więcej szwedzki organista był zamieszany w kradzież niemieckiego złota, które gdzieś starannie ukrył. Czy grupie przyjaciół uda się rozwikłać tą zagadkę oraz odkryć kto jest ,,hieną cmentarną"? ,,Życie można zrozumieć, patrząc nań tylko wstecz." Cecilia nadal próbuje rozwikłać zagadkę związaną ze śmiercią jej matki. Po ostatnich odkryciach dziewczyna już wie, że nie był to niefortunny wypadek i ktoś przyczynił się do śmierci jej matki. Jednak kto to był? I co najważniejsze, jaki miał w tym swój cel? Cecilia każdego dnia jest coraz bliższa poznania prawdy i odkrycia tożsamości mordercy. Jednak dziewczyna bardzo szybko przekona się, że jej śledztwo może sprowadzić na nią same kłopoty oraz niebezpieczeństwo. Czy Cecilia jest gotowa poświęcić wszystko, aby rozwikłać tą zagadkę oraz dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się rok temu? A jeśli tak, to czy dziewczyna będzie w stanie zaakceptować prawdę? ,, - [...] zawsze mamy wybór, ale musimy być gotowi wziąć za niego odpowiedzialność." ,,Zagadka hien cmentarnych" to już czwarty tom serii CLUE, która opowiada o przygodach trójki przyjaciół oraz ich wiernego psa Ego. Bohaterowie po raz kolejny muszą rozwikłać zagadkę związaną z Zatoką Okrętów oraz odkryć wiele legend dotyczących jej mieszkańców. Autorowi udało się stworzyć niezapomnianą historię, która jest pełna nagłych zwrotów akcji oraz tajemnic. Zarówno Cecilia, Leo oraz Une są niezwykle barwnymi postaciami i muszę przyznać, że niejednokrotnie zaimponowali mi swoją pomysłowością oraz odwagą. Jedyne, co zmieniłabym w tej książce to okładkę, która niestety nie przypadła mi do gustu.
Seria o komisarzu Williamie Wistingu (tom 14). Sprawa 1569
Jorn Lier Horst0
Okładka ksiązki - Seria o komisarzu Williamie Wistingu (tom 14). Sprawa 1569

William Wisting jest na urlopie, gdy pewnego dnia wyciąga ze skrzynki list. W białej kopercie znajduje się tylko kartka papieru z jedną linijką tekstu:...

Jaskiniowiec
Jorn Lier Horst0
Okładka ksiązki - Jaskiniowiec

Tym razem śmierć składa wizytę sąsiadowi Wistinga.  Zaledwie trzy domy dalej od mieszkania policjanta Williama Wistinga zostają odnalezione zwłoki mężczyzny...