Co każdy Polak z dziejów ojczystych koniecznie wiedzieć powinien

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1921-03-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: nie posiada
Dodał/a książkę:hajduczek
Wstyd przyznać, ale mamy w domu tę książkę od wielu, wielu lat, a sięgnęłam po nią dopiero teraz z braku innej lektury (zamknięta Biblioteka) Zaczęłam czytać i ... wciągnęło mnie! Na niewiele ponad czterdziestu stronach zmieszczono tu w sposób niezwykle przystępny historię Panstwa Polskiego od czasów legendarnego założenia państwa, poprzez wszystkich królów i I wojnę światową. Ostatnie historyczne wydarzenia w tejże publikacji to te dotyczące 20 marca 1921r, zwycięstwo Górnoślązaków w plebiscycie, w którym cały obwód Górnego Śląska wypowiedział się za przynależnością do Polski, a żołnierzy niemieckich wygoniono z tych terenów. Są tu niewielkie przemilczenia dotyczące wojny, brak jakichkolwiek rysunków, czy portretów, lecz mimo to, jeśli chodzi o historię najstarszą, ta mała książeczka godnie zastąpiłaby podręczniki szkolne. Została napisana w sposób zrozumiały, mimo iż język nieco odbiega od współczesnego (rozliczne "założonem", "Austrja", "adrjatyckiem morzem", "zrobił Polskę wielkiem i mocnem państwem") Wydała: Księgarnia Bydgoska (Leon Posłuszny) w 1921r.
andr Linia koment
hajduczek Linia koment
Przeczytane:2013-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek na 2013 rok,Mam,