Ok豉dka ksi捫ki - Co ze mnie zosta這

T逝maczenie:
Ilustracje:
Doda/a ksi捫k: czytam

Ocena: 4.67 (3 g這s闚)

„Co ze mnie zosta這” to debiutancka powie嗆 ameryka雟kiej autorki Kat Zhang, która zdob璠zie serca wszystkich wra磧iwych czytelników. To pe軟a emocji, nietuzinkowa opowie嗆 osadzona w alternatywnej rzeczywisto軼i, w której walka o 篡cie, mi這嗆 oraz marzenia splata si z odkrywaniem na nowo samych siebie. „Co ze mnie zosta這” to historia dwóch dusz uwi瞛ionych w jednym ciele, przepi瘯na historia o mi這軼i, odwadze i walce o przetrwanie. To bolesna opowie嗆 mówi帷a o tym, aby nigdy si nie poddawa i walczy o to, co jest dla nas najwa積iejsze. *** Wyobra嬈ie sobie, 瞠 macie dwa umys造 dziel帷e jedno cia這. Wy i wasze drugie ja jeste軼ie sobie bli窺i ni bli幡i皻a, jeste軼ie czym wi璚ej ni przyjació軛i. Znacie si od zawsze. Potem wyobra嬈ie sobie, 瞠 wszyscy nienawidz i boj si ludzi takich jak wy. 疾 rz康 waszego kraju chce was wytropi i wyrwa wasz drug dusz, oddzielaj帷 od osoby, któr kochacie najbardziej na 鈍iecie. A teraz poznajcie Ev i Addie. One nie musz sobie niczego wyobra瘸.

przesu

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Avatar u篡tkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2016-11-18, Przeczyta貫m,

Nieustaleni

Pierwsze lata w 篡ciu dziecka to czas intensywnego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Organizm nie tylko gwa速ownie ro郾ie, rozwija si, nabywa zdolno軼i komunikowania si i chodzenia. Równie wa積e jest uczenie si emocji, budowanie relacji z otaczaj帷ym nas 鈍iatem. Kluczowe s zwykle pierwsze trzy lata, cho nabywanie kompetencji i umiej皻no軼i tak naprawd nigdy si nie ko鎍zy. Zwykle jednak, niezale積ie od tempa i kierunku rozwoju, osobowo嗆 dziecka, jego indywidualne i niepowtarzalne cechy oraz zachowania, a tak瞠 jego temperament, widoczne s ju od narodzenia. Rodzice s w stanie przewidzie, czy dorastaj帷e dziecko b璠zie introwertykiem czy ekstrawertykiem, czy b璠zie kierowa這 si motywacj wewn皻rzn czy zewn皻rzn, czy preferuje ruch, czy raczej cisz i spokój. Mimo i ka盥y z nas ma niekiedy potrzeb zachowania odbiegaj帷ego od normy, mimo i po intensywnym okresie pracy regenerujemy si造, odpoczywaj帷, co by si sta這, gdyby te dwie odr瑿ne w swej naturze potrzeby pojawia造 si jednocze郾ie? Gdyby w naszych cia豉ch i g這wach odbywa豉 si nieustanna walka o dominacj?

Tak w豉郾ie wygl康a dorastanie dzieci w Amerykach. W ci庵u pierwszych lat ich 篡cia wewn徠rz umys逝 toczy si walka pomi璠zy duszami – dominuj帷 i recesywn. Ka盥a z nich otrzymuje swoje imi, za rodzice piel璕nuj i okazuj mi這嗆 zarówno jednej, jak i drugiej. Stopniowo, w toku dorastania, jedna z dusz zaczyna zanika, odchodzi w niebyt, za dziecko staje si pe軟oprawnym cz這nkiem spo貫cze雟twa. Gorzej, kiedy pomimo up造wu lat obie dusze s równie aktywne, kiedy koegzystuj, nie zamierzaj帷 ust徙i pola, albo po prostu si ze sob przyja幡i, traktuj帷 siebie nawzajem niczym rodze雟two. To najgorszy scenariusz zarówno dla rodziców, jak i dla takich dzieci. „Nieustaleni” staj si bowiem hybrydami, nieprzewidywalnymi jednostkami, z którymi w przesz這軼i toczono krwawe walki. W ich efekcie nast徙i這 po陰czenie Ameryk i odci璚ie granic, a tak瞠 masowe egzekucje przebywaj帷ych na terenie kraju odmie鎍ów.

Addie i Eva - dwie dusze zamieszkuj帷e jedno cia這 - s ju w tym wieku, 瞠 powinny dawno si ustali. Mimo i zwykle dusza recesywna usypia w wieku czterech czy pi璚iu lat, one mia造 jedena軼ie i 篡造 w ci庵造m poczuciu zagro瞠nia. Ju kilka lat wcze郾iej postanowi造 dla bezpiecze雟twa udawa, 瞠 Eva odesz豉, za kontrol nad cia貫m przej窸a Addie, cho wymaga這 to od nich ogromnej samokontroli. Jakakolwiek próba ujawnienia si jest zbyt niebezpieczna – nieustalone dzieci s natychmiast zabierane rodzicom i przetrzymywane w specjalnych zak豉dach. Co jednak zrobi, kiedy st豉mszona Eva równie chce 篡 pe軟 piersi? Z tym dylematem musz zmierzy si bohaterki niezwykle wci庵aj帷ej powie軼i o nastolatkach, cho nie tylko dla nastolatków. Opublikowana nak豉dem wydawnictwa Papierowy Ksi篹yc ksi捫ka Co ze mnie zosta這 autorstwa Kat Zhang to pi瘯na i wzruszaj帷a opowie嗆 o siostrzanej mi這軼i, o lojalno軼i, o potrzebie noszenia masek i zak豉maniu, w którym wychowywane s kolejne pokolenia mieszka鎍ów Ameryk.

Cho Addie i Eva s przekonane, 瞠 udawanie opanowa造 do perfekcji, w szkole jest jednak kto, kto wydaje si doskonale zna ich sekret. To kole瘸nka z klasy, Hally, która równie okazuje si by nieustalon. Sk豉da siostrom intryguj帷, cho 鄉iertelnie niebezpieczn propozycj, która jest szans dla Evy na to, by mog豉 wy這ni si na powierzchni, by naby豉 zdolno嗆 poruszania si i werbalnego wyra瘸nia swoich racji. Jest to mo磧iwe za pomoc leku, który wp造waj帷 na uk豉d nerwowy, powstrzymuje dominuj帷y umys. W procederze przywracania recesywnej duszy 鈍iatu pomaga Hally jej brat, jednak 瘸dne z nich nie zdaje sobie sprawy, 瞠 wprawiaj tym samym w ruch olbrzymi machin, która zatrz瘰ie w posadach ich dotychczasowym 鈍iatem.

Jak zako鎍zy si ta historia? Czy Addie dopu軼i Ev do g這su? Co tak naprawd dzieje si z Nieustalonymi dzie熤i? Czy Amerykom rzeczywi軼ie zagra瘸j hybrydy i jaka jest polityka rz康u w tym zakresie? To tylko kilka pyta, pojawiaj帷ych si w trakcie lektury niezwykle wci庵aj帷ej powie軼i Co ze mnie zosta這. Wartkiej akcji towarzysz niezwykle plastyczne opisy oraz doskonale zarysowani bohaterowie. Dwoisto嗆 dusz zamkni皻ych w jednym ciele stanowi pewne novum w literaturze, szczególnie w prozie skierowanej do m這dych czytelników, dlatego te debiutanck powie嗆 autorki mo積a uzna za prawdziwe tchnienie 鈍ie穎軼i. Szybko przekonujemy si do tej formu造 funkcjonowania bohaterów i 鈍iata przedstawionego, w pe軟i anga簑j帷 si w rozwój wydarze. Odt康 ju wspólnie z bohaterami prze篡wamy duchowe rozterki i nara瘸my si na 鄉iertelne niebezpiecze雟two. Jednak przyjemno嗆 obcowania zarówno z Nieustalonymi, jak i z powie軼i Zhang, jest warta takiego ryzyka!

Link do recenzji
Avatar u篡tkownika - agatrzes
agatrzes
W literaturze dla m這dzie篡 by這 ju prawie wszystko – wampiry, wilko豉ki, demony, zakazane uczucia, magia i nadprzyrodzone zdolno軼i. I cho autorzy prze軼igaj si w pomys豉ch albo modyfikuj znane ju koncepcje, to coraz trudniej zaskoczy czytelnika i zrobi na nim wi瘯sze wra瞠nie.

Co ze mnie zosta這 to opowie嗆 o siostrach, które na pierwszy rzut oka nie ró積i si od swoich rówie郾ików. Ich 篡cie dalekie jest jednak od idea逝, gdy od trzech lat d德igaj ogromne brzemi - sekret, którego wyjawienie mog這by kosztowa je nawet 篡cie. S bowiem dwoma niezale積ymi bytami, funkcjonuj帷ymi w jednym ciele. Eva nie odesz豉 w odpowiednim momencie i tym samym w du篡m stopniu zdeterminowa豉 篡cie Addie, która robi wszystko, by ta tajemnica nie wysz豉 na jaw. I pewnie nadal sta豉by na uboczu i nie czerpa豉 z 篡cia gar軼iami, gdyby na jej drodze nie stan窸a kole瘸nka ze szko造 – Holly, która u鈍iadamia jej, 瞠 mo瞠 odmieni nie tylko swój los, ale równie 篡cie Evy. Czy jednak Addie postawi na szali to, co dla niej najwa積iejsze, i podejmie najwi瘯sze ryzyko?

Autorka zabiera czytelników do dystopijnego 鈍iata, opartego na solidnych fundamentach. W tym 鈍iecie ka盥y cz這wiek rodzi si z dwiema niezale積ymi duszami, egzystuj帷ymi w jednym ciele do pewnego wieku. Wówczas dochodzi do procesu zwanego „ustaleniem”, polegaj帷ego na tym, 瞠 dominuj帷a dusza przejmuje kontrol nad cia貫m, a recesywna odchodzi. Niestety, od tej regu造 zdarzaj si wyj徠ki i do zjawiska „ustalenia” nie dochodzi. Takie osoby nazywane s hybrydami i stanowi powa積y problem dla rz康u oraz zagro瞠nie dla spo貫cze雟twa. W zwi您ku z tym izolowane s w specjalnych zak豉dach, gdzie poddaje si je specjalistycznym zabiegom, maj帷ym na celu eliminacj anomalii. Nikt jednak nie wie, jaki naprawd jest los hybryd, a miejskie legendy nie napawaj optymizmem. Dlatego te nikogo nie dziwi, 瞠 osoby dotkni皻e t przypad這軼i ukrywaj si.

Co ze mnie zosta這 to poruszaj帷a opowie嗆 o poszukiwaniu w豉snej to窺amo軼i, o odmienno軼i, mi這軼i, przyja幡i oraz 篡ciu, które nie zawsze toczy si zgodnie z naszymi planami. To historia dotykaj帷a bardzo delikatnej materii i zmuszaj帷a bohaterów do dokonywania wyborów mi璠zy pragnieniami a powinno軼iami, nasycona emocjami i u鈍iadamiaj帷a, 瞠 warto walczy o swoje marzenia. To bardzo plastyczny obraz skomplikowanych relacji mi璠zyludzkich, przypominaj帷y równanie o wielu zale積o軼iach i zmiennych, które nie tylko wp造waj na poczynania bohaterów, ale równie zmuszaj ich do okre郵onych zachowa.

Przygoda z debiutanck powie軼i Kat Zhang okazuje si zaskakuj帷ym do鈍iadczeniem. Autorka prost histori zmieni豉 w interesuj帷e studium natury ludzkiej i zwróci豉 uwag czytelników na wiele wa積ych kwestii. A przy tym zadba豉, by na ka盥ym etapie lektury nie zabrak這 atrakcji i wra瞠. Co ze mnie zosta這 to wi璚 niebanalna powie嗆, której nurt porywa i gwarantuje wielkie emocje oraz intryguj帷 literack przygod. Warto.
Link do recenzji
Avatar u篡tkownika - ZaczytanaMajka
ZaczytanaMajka
Przeczytane:2017-03-24, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 2017/majkabloguje.blogspot.com, Mam,
http://majkabloguje.blogspot.com/2017/02/musicie-to-wiedziec-po-prostu-uwielbiam.html Zastanawia豉m si nad tym jak zatytu這wa recenzj, aby przyku wasz uwag i 瞠by軼ie j przeczytali. Nigdy wcze郾iej nie pisa豉m o ksi捫ce w tak dos這wny spos鏏 w tytule posta, ale ta ksi捫ka jest genialna. To powie嗆, do kt鏎ej na pewno wr鏂 i bardzo ch皻nie przeczytam kolejne tomy. ,,Co ze mnie zosta這?" otwiera cykl Kronik Hybrydy i jest to mocne wej軼ie, w kt鏎ym to czytelnik zostaje wpl徠any w podr騜 o to by odnale潭 swoj to窺amo嗆. O czym opowiada ksi捫ka? To historia dw鏂h dusz, chocia nie chcia豉bym w ten spos鏏 przedstawia tych bohaterek. Zaznacz to inaczej. To historia dw鏂h dziewczyn, kt鏎e 篡j w jednym ciele. Eva i Addie, wspania貫, r騜ni帷e si od siebie osobowo軼i, kt鏎e od samego pocz徠ku musia造 walczy o to, kt鏎a zostanie, a kt鏎a odejdzie. Jak wiadomo ci篹ko jest zrezygnowa z 篡cia i odpu軼i sobie w豉sne szcz窷cie. Co zrobi gdy nie ma innego wyj軼ia i trzeba zrezygnowa z czego, o co przysz這 nam walczy od samego pocz徠ku? Tego nie mog Wam powiedzie, bo to mnie bardzo zaszokowa這. Og鏊nie pomys na fabu喚 na samym pocz徠ku wydawa mi si nieco szalony, ale... teraz dajcie mi wi璚ej, prosz o kolejny tom. Genialny pomys. Autor: Kat Zhang Tytu: Co ze mnie zosta這? Cykl: Kroniki Hybrydy #1 Wydawnictwo: Papierowy Ksi篹yc Strony: 396 Przepraszam z g鏎y, 瞠 moja kr鏒ka opinia na temat tej ksi捫ki mo瞠 wyda si chaotyczna, ale tak po prostu si czuj, gdy my郵 o tej powie軼i. Sam pocz徠ek by dla mnie chaotyczny, bo trzeba si przyzwyczai do niecodziennej narracji, kt鏎a jest prowadzona przez osob, kt鏎ej powinno nie by. Fabu豉 ksi捫ki jest bardzo tajemniczo utkana. Trudno jest wy豉pa jakiekolwiek informacje uzupe軟iaj帷e. Jednak nie mog umniejszy talentowi pisarskiemu Kat Zhang, poniewa im bardziej zaczytywa豉m si w powie軼i, tym bardziej czu豉m si zamkni皻a w tym kr璕u. Skonstruowane opisy w ksi捫ce, niesamowicie 陰cz si z psychicznym i emocjonalnym oddaniem uczu. Pierwszy raz spotka豉m si z takim pomys貫m na powie嗆 i spodoba這 mi si to. Bardzo ch皻nie przeczytam kolejne tomy je郵i pojawi si w polskim t逝maczeniu. G堯wna bohaterka, a raczej bohaterki s jak ogie i woda, ale to co ich 陰czy to ch耩 istnienia i tego akurat nie da si nie zauwa篡. Co mog powiedzie... ksi捫ka ,,Co ze mnie zosta這?" to bardzo silny pierwszy tom ca貫go cyklu. Dla mnie wszystko gra這 idealnie, nic mnie nie denerwowa這. Powiem wi璚ej by這 mi smutno, kiedy dosz豉m do ostatniej strony. Podobne emocje i prze篡wanie mia豉m podczas czytania cyklu Podwieczno軼i. Ta seria te zaskoczy豉 mnie swoim pomys貫m na fabu喚 i pokocha豉m j z ca貫go serca. Je郵i szukacie nietuzinkowej powie軼i z naprawd zaskakuj帷ym w徠kiem o hybrydach. Serdecznie polecam, my郵, 瞠 si nie zawiedziecie.

Opinia 22

Ze wzgl璠u na wolne godziny rektorskie uda這 mi si wr鏂i do domu dzie wcze郾iej i pobuszowa po ukochanych bibliotekach. Dzi瘯i temu przywioz豉m ze sob sze嗆 ciekawie zapowiadaj帷ych si ksi捫ek z wydawnictwa Papierowy Ksi篹yc.

Pierwsz, kt鏎a przyci庵n窸a m鎩 wzrok, prawdopodobnie przez ilo嗆 problem闚 zwi您anych z jej wypo篡czeniem - okaza豉 si powie嗆 Kat Zhang Co ze mnie zosta這?.Czyli do嗆 specyficzna historia, szczeg鏊nie, je郵i we幟ie si pod uwag, i najciekawsze jej aspekty, to te, kt鏎e nie zosta造 napisane. Sama idea ksi捫ki opiera si na tym, 瞠 jedno cia這 cz這wieka posiada dwie, ca趾owicie odr瑿ne dusze. Nie s ode jednak odpowiednikiem dobra i z豉, lecz po prostu par odmiennych charakter闚.

Mi璠zy wierszami zostaje nam przekazana wiedza historyczna przedstawionego 鈍iata. Dawniej dwie dusze zaczyna造 si k堯ci o swoje cia這, co doprowadzi這 do konflikt闚 i wojen. Chc帷 temu zapobiec wprowadzono pewien program sprawiaj帷y, 瞠 s豉bsza dusza zanika豉. Jednak jak to cz瘰to w medycynie bywa, zabieg nie dzia豉豉 na wszystkie osoby. I tak w豉郾ie hybrydy - czyli w豉軼iciele dw鏂h dusz, postrzegani jako istoty niebezpieczne, staraj si ukry w鈔鏚 normalnego spo貫cze雟twa. Natomiast rz康 stara si ich zlokalizowa i naprawi.

Podczas czytania mia豉m wra瞠nie, 瞠 przedstawiony problem oka瞠 si analogiczny do zasad budowy tragedii antycznej. Bowiem nieeliminowanie jednej z dusz prowadzi do trudno軼i w 篡ciu i osi庵aniu kompromis闚 przez obie z nich. Z kolei likwidacja jest czynem zdecydowanie nieetycznym, a ocala貫 dusze nigdy nie zapominaj swojej drugiej po堯wki. Jednak瞠, jak si p騧niej okazuje, autorka przedstawia nowoczesny spos鏏 my郵enia, zak豉daj帷y, 瞠 z ka盥ej sytuacji jest wyj軼ie. Osobi軼ie troch 瘸逝j, 瞠 nie zosta豉 przy bardziej radykalnych wnioskach, ale rozwi您anie przez ni pokazane, jest do嗆 zaskakuj帷e i rekompensuje zawiedzione oczekiwania w kwestii powrotu do korzeni kultury europejskiej.

Wspaniale przedstawia nies豉bn帷 ch耩 prze篡cia i ogromn si喚 nawet najbledszej nadziei. Podobno badania przeprowadzane na szczurach wykazuj, 瞠 te, kt鏎ym co jaki czas podaje si ga陰zk, kt鏎 mog pr鏏owa chwyci, potrafi nie ton望 nawet do pi璚iu godzin d逝瞠j ni te, kt鏎e ju nie wierz w ratunek. Podobnie recesywna dusza Eva, kurczowo 軼iska ka盥y promyk nawet z逝dnej nadziei na mo磧iwo嗆 utrzymania si na powierzchni.

" By豉m przera穎na. Mia豉m jedena軼ie lat, a chocia przez ca貫 moje kr鏒kie 篡cie m闚iono mi, 瞠 znikni璚ie jest naturalne dla recesywnej duszy, nie chcia豉m odchodzi. Chcia豉m prze篡 jeszcze dwadzie軼ia tysi璚y wschod闚 s這鎍a, jak i trzy tysi帷e gor帷ych dni nad basenem. "

Innym bardzo ciekawym aspektem utworu jest sprawiedliwo嗆 dzielenia si cia貫m. Addie jest w g喚bi duszy zazdrosna o ka盥y moment, w kt鏎ym, dot康 siedz帷a w niebycie Eva, przejmuje kontrol, z kolei Eva obwinia Addie za jej niech耩 dla dzia豉 drugiej duszy. Akcja zdecydowanie si rozp璠za, gdy jedna z nich si zakochuje. Jak mog si podzieli cia貫m, kiedy ka盥a z nich pragnie czego innego? Je瞠li pierwszy poca逝nek b璠zie nale瘸 do Evy, to Addie ju na zawsze pozostanie si ca這wa po raz drugi. Jestem bardzo ciekawa, jak rozwinie si ten w徠ek w kolejnych cz窷ciach, kiedy b璠 pragn望 czego wi璚ej, ni tylko poca逝nku. Szczeg鏊nie, 瞠 cia這 kobiece mo瞠 by otwarte tylko jeden raz.

Przyjemna, cho momentami do嗆 przewidywalna opowie嗆, zawieraj帷a bardzo ciekawe studium ludzkiego przywi您ania do cia豉 i ch璚i panowania nad nim. Polecam!

Avatar u篡tkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2016-11-18, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Nieustaleni

Pierwsze lata w 篡ciu dziecka to czas intensywnego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Organizm nie tylko gwa速ownie ro郾ie, rozwija si, nabywa zdolno軼i komunikowania si i chodzenia.  Równie wa積e jest uczenie si emocji, budowanie relacji z otaczaj帷ym nas 鈍iatem. Kluczowe s zwykle pierwsze trzy lata, cho nabywanie kompetencji i umiej皻no軼i, tak naprawd nigdy si nie ko鎍zy. Zwykle jednak, niezale積ie od tempa i kierunku rozwoju, osobowo嗆 dziecka, jego indywidualne i niepowtarzalne cechy oraz zachowania, a tak瞠 jego temperament, widoczne s ju od narodzenia. Rodzice s w stanie przewidzie, czy dorastaj帷e dziecko b璠zie introwertykiem czy ekstrawertykiem, czy b璠zie kierowa這 si motywacj wewn皻rzn czy zewn皻rzn, czy preferuje ruch, czy raczej cisz i spokój. Mimo i ka盥y z nas ma niekiedy potrzeb zachowania odbiegaj帷ego od normy, mimo i po intensywnym okresie pracy regenerujemy si造 odpoczywaj帷, co by si sta這, gdyby te dwie odr瑿ne w swej naturze potrzeby pojawia造 si jednocze郾ie? Gdyby w naszych cia豉ch i g這wach odbywa豉 si nieustanna walka o dominacj?

Tak w豉郾ie wygl康a dorastanie dzieci w Amerykach. W ci庵u pierwszych lat ich 篡cia wewn徠rz umys逝 toczy si walka pomi璠zy duszami – dominuj帷 i recesywn. Ka盥a z nich otrzymuje swoje imi, za rodzice piel璕nuj i okazuj mi這嗆 zarówno jednej, jak i drugiej. Stopniowo, w toku dorastania, jedna z dusz zaczyna zanika, odchodzi w niebyt, za dziecko staje si pe軟oprawnym cz這nkiem spo貫cze雟twa. Gorzej, kiedy pomimo up造wu lat, obie dusze s równie aktywne, kiedy koegzystuj, nie zamierzaj帷 ust徙i pola tej drugiej, albo po prostu si ze sob przyja幡i, traktuj帷 niczym rodze雟two. To najgorszy scenariusz, zarówno dla rodziców, jak i dla takich dzieci. „Nieustaleni” staj si bowiem hybrydami, nieprzewidywalnymi jednostkami, z którymi w przesz這軼i toczono krwawe walki. W ich efekcie nast徙i這 po陰czenie Ameryk i odci璚ie granic, a tak瞠 masowe egzekucje przebywaj帷ych na terenie kraju odmie鎍ów.

Addie i Eva, dwie dusze zamieszkuj帷e jedno cia這, s ju w tym wieku, 瞠 powinny dawno si ustali. Mimo i zwykle dusza recesywna usypia w wieku czterech czy pi璚iu lat, one mia造 jedena軼ie i 篡造 w ci庵造m poczuciu zagro瞠nia. Ju kilka lat temu postanowi造 dla bezpiecze雟twa udawa, 瞠 Eva odesz豉, za kontrol nad cia貫m przej窸a Addie, cho wymaga to od nich ogromnej samokontroli. Jednak jakakolwiek próba ujawnienia si jest zbyt niebezpieczna – nieustalone dzieci s natychmiast zabierane rodzicom i przetrzymywane w specjalnych zak豉dach. Co jednak zrobi, kiedy st豉mszona Eva równie chce 篡 pe軟 piersi? Z tym dylematem musz zmierzy si bohaterki niezwykle wci庵aj帷ej powie軼i o nastolatkach, cho nie tylko dla nastolatków. Opublikowana nak豉dem wydawnictwa Papierowy Ksi篹yc ksi捫ka „Co ze mnie zosta這”, autorstwa Kat Zhang, to pi瘯na i wzruszaj帷a opowie嗆 o siostrzanej mi這軼i, o lojalno軼i, potrzebie noszenia masek i zak豉maniu, w którym wychowywane s kolejne pokolenia mieszka鎍ów Ameryk.

Mimo i Addie i Eva s przekonane, 瞠 udawanie opanowa造 do perfekcji, w szkole jest jednak kto, kto wydaje si doskonale zna ich sekret. To kole瘸nka z klasy, Hally, która równie okazuje si by nieustalon. Sk豉da siostrom intryguj帷, cho 鄉iertelnie niebezpieczn propozycj, która jest szans dla Evy na to, by wy這ni豉 si na powierzchnie, by naby豉 zdolno嗆 poruszania si i werbalnego wyra瘸nia swoich racji. Jest to mo磧iwe za pomoc leku, który wp造waj帷 na uk豉d nerwowy powstrzymuje dominuj帷y umys. W procederze przywracania recesywnej duszy 鈍iatu pomaga Hally jej brat, jednak 瘸dne z nich nie zdaje sobie sprawy, 瞠 wprawiaj tym samym w ruch olbrzymi machin, która zatrz瘰ie w posadach ich dotychczasowym 鈍iatem.

Jak zako鎍zy si ta historia? Czy Addie dopu軼i Ev do g這su? Co tak naprawd dzieje si z Nieustalonymi dzie熤i? Czy Amerykom rzeczywi軼ie gro膨 hybrydy i jaka jest polityka rz康u w tym zakresie? To tylko kilka pyta, pojawiaj帷ych si w trakcie lektury niezwykle wci庵aj帷ej powie軼i „Co ze mnie zosta這”. Wartkiej akcji towarzysz niezwykle plastyczne opisy oraz doskonale wykreowani bohaterowie. Dwoisto嗆 dusz zamkni皻ych w jednym ciele, stanowi pewne novum w literaturze, szczególnie literaturze skierowanej do m這dych czytelników, dlatego te debiutanck powie嗆 autorki mo積a uzna za prawdziwe tchnienie 鈍ie穎軼i. Szybko przekonujemy si do tej formu造 funkcjonowania bohaterów i w pe軟i anga簑jemy w rozwój wydarze, prze篡wamy duchowe rozterki i nara瘸my si na 鄉iertelne niebezpiecze雟two. Jednak przyjemno嗆 obcowania, zarówno z Nieustalonymi, jak i z powie軼i Zhang, jest warta takiego ryzyka!

Inne ksi捫ki autora
Co ze mnie zosta這