Córka Ewy

Nazwisko Balzaka, dla współczesnych, było przede wszystkim mianem spowiednika serc i dusz kobiecych, człowieka, który, jak nikt przed nim, zrozumiał i zanalizował kobietę, podchwycił ją i uwiecznił w jej wielkości i małostkach, jej prawdzie i kłamstwach, i stworzył cały orszak niezapomnianych postaci kobiecych.

Żona zaczęła w końcu znajdować pewną monotonię w tak dobrze urządzonym Edenie. Doskonałe szczęście pierwszej kobiety w raju ziemskim przyprawiło ją o mdłości, jakie sprawia zbyt długie sycenie się słodyczami, i obudziło w hrabinie pragnienie, jak u Rivarola podczas lektury Floriana, aby spotkać jakiegoś wilczka wśród tej pasterskiej idylli. Oto, jak się zdaje, wiekuiste znaczenie symbolicznego węża, do którego Ewa zwróciła się prawdopodobnie z nudów. Morał ten wyda się może nieco śmiały w oczach protestantów, którzy biorą Genezę bardziej na serio niż sami Żydzi. Ale położenie pani de Vandenesse da się wytłumaczyć bez figur biblijnych: czuła w duszy olbrzymią niezużytą siłę, szczęście nie sprawiało jej cierpienia, spełniało się bez trosk i niepokojów, nie drżała o jego utratę, objawiało się co rano w tym samym niebieskim kolorze, z tym samym uśmiechem, z tym samym miłym słowem. Żaden powiew, nawet zefiru, nie marszczył tego czystego jeziora: pragnęłaby nieco sfalować tę taflę.

Informacje dodatkowe o Córka Ewy:

Córka Ewy - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2018-12-25,

Powieść "Córka Ewy" po raz pierwszy została wydana w odcinkach, na przełomie 1838/1839.
Należy do cyklu pt. "Komedia ludzka".

Obyczajowy romans z historią w tle. Tak w skrócie można scharakteryzować gatunek "Córki Ewy". Jest to opowieść o hrabinie Marii de Vandenesse, która znudzona swym wygodnym życiem, pozwoliła uwikłać się w romans z niejakim pisarzem Raul'em Natan'em. On zaś w owej znajomości dostrzegł szansę i korzyść dla rozwoju swej sławy dziennikarskiej. Po prostu chce on wykorzystać hrabinę, a w zasadzie jej majątek do zrealizowania planów wydania dziennika. I tu się zaczyna cała akcja warunkowana relacjami damsko - męskimi.

Powieść ukazuje także zależności społeczne i wchodzi w zakamarki natury ludzkiej. Jak już wspomniałam, autor zdaje się tu bardzo dokładnie znać psychikę kobiety. W "Córce Ewy" jest to bardzo zauważalne. Wręcz drąży i bada ścieżki zachowań i motywów postępowania płci pięknej.

Jednocześnie "ocenia" mężczyzn, pokazując ich wielką słabość i bezradność wobec kobiecych "gierek". Tym samym uczy szacunku i godności do kobiet.

Poza hrabiną i Natan'em występują tu: Ferdynand du Tillet, wicehrabia Feliks Amadeusz de Vandenesse, Wilhelm Schmuke.

Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Książka ciekawa, klasyk literatury. Jednak akcja mnie nie "wciągnęła"
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Nuda może prowadzić do zguby. Hrabina Maria de Vandenesse, dla urozmaicenia życia, wdaje się w romans z młodym poetą Raulem Nathanem. Ten burzliwy związek prowadzi ją do zaciągnięcia długów, z których wydobędzie ją dopiero działanie wiernej siostry i niekochanego, acz honorowego męża. Balzac przedstawił tu typową dla pierwszej połowy XIX wieku przedstawicielkę swej sfery: o ograniczonym wykształceniu, bez innego celu w życiu niż bycie żoną i matką, najlepiej o miłej powierzchowności i odpowiednim zachowaniu. Nic dziwnego, że szuka wrażeń w niepewnych transakcjach i ekscytujących znajomościach. Do tego znowu trochę operacji finansowych. Dobra powieść, ale nic poza tym. (Ocena: 4/6)
Kobieta porzucona
Honoré de Balzac0
Okładka ksiązki - Kobieta porzucona

Ten młody Gaston de Nueil, którego „wyczerpanego pracą” wysłano na prowincję, gdzie poznaje kobietę mającą tak zaważyć na jego życiu, mimo...

Msza ateusza
Honore De Balzac0
Okładka ksiązki - Msza ateusza

Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy...