Córka handlarza jedwabiem

Indochiny Francuskie, 1952 rok 18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce. Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją tożsamość. Tymczasem trwa wojna, Wietnamczycy walczą z Francuzami o niepodległość, a Nicole nie wie, za kim się opowiedzieć. Nie pomaga w tym znajomość z dwoma mężczyznami, którzy darzą ją uczuciem. Wietnamczyk Trần jest rebeliantem, natomiast Mark wspiera Francuzów. „Córka handlarza jedwabiem” to nastrojowa opowieść z czasów kolonialnych o siostrzanej rywalizacji, mrocznych sekretach i miłości.

Informacje dodatkowe o Córka handlarza jedwabiem:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2016-11-09
Tytuł oryginału: The Silk Merchant's Daughter
Tłumaczenie: Hanna Hessenmüller

Kup książkę Córka handlarza jedwabiem

Córka handlarza jedwabiem - opinie o książce

Uwielbiam czytać powieści obyczajowe z historią w tle. Jeśli dodatkowo w ich fabule odnajduję rodzinne sekrety i tajemnice przeszłości, a akcja toczy się w jakimś egzotycznym zakątku świata to jest duża szansa, że taka książka trafi na półkę z moimi ulubionymi lekturami i zostanie ze mną na bardzo długo.

„Córka handlarza jedwabiem” to opowieść, która zabiera nas do Wietnamu połowy XX wieku, gdzie mieszka rodzina Duvalów. Czasy są bardzo niespokojne gdyż wybucha pierwsza wojna indochińska. Wietnamczycy nie są zadowoleni z kolonizacji francuskiej. Liga Niepodległości Viet Minha dąży do przejęcia kontroli nad państwem i wyparcia Francuzów z Wietnamu. Starcia zbrojne pomiędzy kolonizatorami, którzy starają się utrzymać w swoich rękach dochodowe pod względem rolniczym i surowcowym tereny i Wietnamczykami, którzy mają dosyć francuskiej dominacji i dążą do niepodległości, odbijają się na życiu zwykłej miejscowej społeczności. Te burzliwe czasy chyba najbardziej dają się we znaki ludności mieszanej, czyli metysom. Należy tu bowiem pamiętać, że od zakończenia II wojny światowej związki mieszane francusko – wietnamskie nie są akceptowane, a osoby pochodzące z takich związków są piętnowane i podejrzewane o kolaborację.

Eduardo Duval – Francuz, tytułowy handlarz jedwabiem poślubił Wietnamkę, z którą ma dwie córki – Sylvie i Nicole. Żona zmarła przy porodzie, a on stara się przez całe życie na swój sposób chronić dziewczynki. Teraz, gdy obie są już dorosłe ojciec decyduje się przekazać im prowadzenie rodzinnej firmy. Sam natomiast poświęca się polityce i konfliktowi indochińskiemu, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczny. Dzięki Sylvie i Nicole, które zostają wciągnięte w wir wojennych wydarzeń, mamy możliwość przyjrzenia się skomplikowanej i niespokojnej rzeczywistości z punktu widzenia obu stron sporu. Takie naświetlenie sytuacji wprost zmusza nas do wyciągania własnych wniosków.

Dinah Jefferies starała się jak najlepiej oddać sytuację polityczną Wietnamu w czasach I wojny indochińskiej. Kulisom konfliktu, który ostatecznie doprowadził do agresji Stanów Zjednoczonych na to osłabione walkami państwo poświęciła wiele miejsca. Wydaje się jakby sprawy rodzinne Duvalów i sekrety przeszłości czyli warstwa obyczajowa została nieco zdominowana przez ciekawie zarysowane tło polityczne. Tym niemniej w powieści znalazło się miejsce dla takich tematów jak skomplikowane stosunki pomiędzy siostrami, samotność w rodzinie, wyobcowanie w społeczeństwie, odtrącenie i rozdarcie, rozterki wewnętrzne. Bohaterowie dzielnie znoszą trudy niepewnej codzienności, chociaż ich życiu towarzyszy coraz większy strach i niepewność jutra. Nicole jako młodsza siostra jest nieco naiwna i łatwowierna, nosi w sobie piętno przeszłości, ale rzeczywistość każe jej szybko dorosnąć, co więcej… musi wykazać się odwagą, o którą byśmy jej nie podejrzewali. Sylvie – starsza z sióstr to osoba bardzo niestabilna, skrzętnie ukrywa osobiste problemy, lawiruje, jest postacią niejednoznaczną, do której zupełnie nie mogłam się przekonać. Serce moje skradła natomiast Lisa – kucharka, której opiekuńczość, ciepło i oddanie są godne podziwu.
W powieści zabrakło mi egzotyki Wietnamu. W końcu nie przez cały czas trwa wojna i przydałoby się więcej opisów miejsc i oddania uroków tego azjatyckiego kraju. Wędrówka na północ, czy potem powrót bohaterki do Hanoi zostały moim zdaniem niedostatecznie pokazane. Trudom tej niebezpiecznej ekspedycji zapewne towarzyszyło wiele emocji i odczuć, których mi tutaj zabrakło.
Intrygujące wydarzenia niestety nie pozwoliły mi się zatracić w lekturze, a przyznaję, że na to liczyłam. Tym bardziej, że nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorką.

„Córka handlarza jedwabiem” podobała mi się i z przyjemnością poświęciłam jej swój czas, chociaż nie trafiła ona na półkę z moimi ulubionymi lekturami. Mimo wspomnianych wyżej mankamentów myślę, że książka warta jest polecenia oraz przeczytania. Jeśli interesują Was dalekie kraje, lubicie gdy fikcja literacka ubrana jest w ciekawe tło historyczne i polityczne albo zwyczajnie macie ochotę na dobrą powieść społeczno – obyczajową to „Córka handlarza jedwabiem” będzie dobrym wyborem.

Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jest rok 1952. Osiemnastoletnia Nicole z racji tego, że jest pół Francuzką oraz pół Wietnamką już od najmłodszych lat musiała zmagać się poczuciem wyobcowania oraz niejednokrotnie z przejawami dyskryminacji ze strony swoich rówieśników. Dziewczyna odziedziczyła swoją urodę po swojej pięknej matce Wietnamce, która zmarła nagle zaraz po jej porodzie. Nicole wraz ze swoją starszą siostrą Sylvie wychowywały się pod bacznym okiem ich ojca oraz opiekunki Lisy, która za wszelką cenę starała się zastąpić im matkę. Dzieciństwo dziewczynek pomimo tragedii jaka spotkała ich rodzinę było bardzo szczęśliwe oraz pełne radosnych wspomnień. Jednak Nicole już od najmłodszych lat musiała żyć w cieniu swojej starszej siostry, która ze swoją niezwykle delikatną urodą w żaden sposób nie przypominała Nicole oraz która zawsze wydawała się być ulubienicą ich ojca. Tymczasem sytuacja w ich kraju staje się coraz bardziej napięta i to tylko kwestia czasu, gdy na horyzoncie pojawi się zagrożenie... ,,Człowiekowi, który nie zawsze czuje się dobrze we własnej skórze, miło jest być kimś innym nawet przez krótki czas." Ojciec sióstr jest niezwykle zamożnym oraz wpływowym człowiekiem, który na co dzień zajmuje się handlem jedwabiu. Gdy mężczyzna zaczyna pracę u gubernatora całe zbudowane przez niego imperium przekazuje swojej starszej córce Sylvie. Nicole otrzymuje od niego jedynie mały sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. Dziewczyna nie może pogodzić się z taką niesprawiedliwością i tłumi w sobie żal do ojca o to, że tak bardzo jej nie docenia. Nowa praca może okazać się jednak dla dziewczyny niezwykle kształtująca, a Nicole w końcu ma szansę odkryć swoje wietnamskie korzenie oraz zapoznać się bliżej z tradycjami oraz kulturą jej zmarłej matki. Tymczasem w Hanoi coraz bardziej robi się niebezpiecznie, a wojna pomiędzy Wietnamczykami, a Francuzami zbliża się coraz większymi krokami. W obliczu nadchodzącego konfliktu Nicole będzie musiała podjąć wiele niezwykle trudnych decyzji. Za kim opowie się dziewczyna? Czy Nicole będzie lojalna wobec swoich najbliższych, którzy wspierają Francuzów, czy też stanie po stronie Wietnamczyków, którzy z każdym następnym dniem stają się jej coraz bliżsi? Wszystko się jeszcze bardziej komplikuje, gdy na drodze dziewczyny staje dwóch niezwykle tajemniczych mężczyzn, którzy stoją po przeciwnych stronach tego konfliktu. Tran jest rebeliantem i jest gotowy poświęcić wszystko, by Wietnamczycy odzyskali niepodległość. Z drugiej strony jest też Mark, który oczarował ją już od pierwszego spotkania oraz który wraz z jej ojcem wspiera Francuzów. Czy Nicole uda się podjąć właściwą decyzję? Czy dziewczynie uda się ustalić własną tożsamość i w końcu zaznać odrobiny spokoju? ,,Wielka szkoda, że lęku też nie można po prostu schować." Autorka ,,Córki handlarza jedwabiem" zabiera swoich czytelników do malowniczego Wietnamu, w którym nastroje pomiędzy jego mieszkańcami, a francuskimi kolonistami stają się coraz bardziej napięte. Z książki możemy wiele dowiedzieć się o obyczajach oraz tradycjach Wietnamczyków oraz przyjrzeć się w konfliktowi panującemu tam w połowie dwudziestego wieku. Dzięki malowniczym opisom oraz zachwycającemu stylowi autorki czytanie tej książki to ogromna przyjemność oraz wspaniałe doświadczenie. Główna bohaterka to bardzo intrygująca oraz chwilami nieprzewidywalna postać, która w obliczu wojny musi ustalić swoją tożsamość oraz zdecydować po której konfliktu chce stanąć. Jaką decyzję podejmie dziewczyna? Oraz jakim przeszkodom będzie musiała stawić czoła, gdy w jej kraju rozpęta się niezwykle krwawa wojna? Książka jest naładowana najróżniejszymi wątkami, z których jedne były bardziej ciekawe, a inne trochę mniej zajmujące. Bardzo spodobało mi się historyczne tło tej historii, które przenosi czytelnika do zupełnie innego świata, który pozwala nam choć na chwilę przyjrzeć się zupełnie innej kulturze. Wątek miłosny nie jest w całej historii postawiony na pierwszym miejscu, dzięki czemu czytelnik może skupić się na nieco innych aspektach tej opowieści. Czytanie tej pozycji było dla mnie bardzo ciekawą przygodą, której na pewno nie zapomnę przez bardzo długi czas. Autorka jest znana jeszcze z innej książki pod tytułem ,,Żona plantatora herbaty", po którą z całą pewnością chciałabym kiedyś sięgnąć. Książkę gorąco polecam!
Avatar użytkownika - AniaD
AniaD
Przeczytane:2016-12-12, Przeczytałam,

Miłość w czasie wojny? Samo pojęcie brzmi nad wyraz romantycznie, jednocześnie sygnalizuje, że nie będzie łatwo. Zarówno dla pary zakochanych, ale także dla czytelnika. Czy Córka handlarza jedwabiem okaże się pozytywnie wzruszającą książką, w której miłość wygra?
CÓRKA HANDLARZA JEDWABIEM, DINAH JEFFERIES
18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce. Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją tożsamość. Tymczasem trwa wojna, Wietnamczycy walczą z Francuzami o niepodległość, a Nicole nie wie, za kim się opowiedzieć. Nie pomaga w tym znajomość z dwoma mężczyznami, którzy darzą ją uczuciem. Wietnamczyk Trần jest rebeliantem, natomiast Mark wspiera Francuzów.* Konflikt wojenny w Wietnamie nie jest przeze mnie dobrze znany, chociażby dlatego, że na lekcji historii pierwszeństwo ma historia Polski. To logiczne. Można więc powiedzieć, że tło opisane w powieści było mi zupełnie obce, owszem, ale nie czułam się zagubiona w trakcie czytania. Autorka w szlachetny sposób opowiedziała o nieprzyjemnych momentach w dziejach Wietnamu, nie naciskając i nie wymagając własnej wiedzy. Spokojnie dozowała fakty, by czytelnik powoli przyswajał kolejne wydarzenia. Co więcej - na samym początku książki została umieszczona zwarta ściąga na temat wspomnianej już historii Wietnamu, co również ułatwiło lekturę. Sam język, który został zastosowany w książce, przypadł mi do gustu. Często bowiem zdarza się, że w przypadku lektur z historią w tle autorzy wykorzystują przestarzały język, dzięki któremu czytelnik po prostu dłużej przyswaja powieść, a nie o to chodzi. Dlatego dużym plusem powieści jest nieskomplikowany językktórym autorka operowała rewelacyjnie. Nie pohamowała się również i przedstawiła piękno Wietnamu, cudowny zakątek na świecie, za sprawą opisów krajobrazów. Wszystkie czynniki razem dają możliwość zapoznania się z bardzo dobrze skonstruowaną lekturą. Jeśli zaś chodzi o rzeczy mniej związane z formą napisania książki... Córka handlarza jedwabiem przedstawia rozdarcie i bezsilność Nicole. Po śmierci jej matki Wietnamki, do której jest bardzo podobna, jej świat staje się mniej kolorowy. Zaczyna dostrzegać ogromną różnicę między nią, a resztą rodziny. Ojciec celebruje starszą siostrę, przekazując jej większość rodzinnych interesów, zaś zawiedziona Nicole otrzymuje niewielki sklepik, który w późniejszym czasie okaże się jej całym życiem, a jej serce zostanie podzielone na dwie części: francuską i wietnamską... Zbliżająca się wojna sprawi, że osiemnastolatka stanie przed trudnym wyborem. Którą część kocha mocniej? Brak jakiegokolwiek wsparcia to kolejna wzruszająca rzecz poruszona w powieści. Młoda dziewczyna nie ma do kogo się zwrócić. Rodzina oddala się od niej,  bliskie osoby wyjeżdżają z kraju, co jedynie komplikuje sprawę. Książka ukazuje brutalny świat, w którym pochodzenie i wygląd niszczą jakiekolwiek więzi miłości. Wojna nie pozwala na pełne rozwinięcie tego ważnego uczucia. Zarówno w rodzinie, jak i dla osób zakochanych w sobie. Córka handlarza jedwabiem daje sporo miejsca do własnych przemyśleń i rozważań. Mimo trudnych tematów jest ona łatwa w przyswojeniu i dająca pewnego rodzaju ciepło.

Avatar użytkownika - FireDancer
FireDancer
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Czasami trafiam na jakąś książkę, która nie wiadomo dlaczego, kojarzy nam się z inną, którą bardzo lubiliśmy, pomimo tego, że ani treścią, ani okładką, czy chociażby autorem, nie przypomina tej ze wspomnień. Kierując się dobrymi przeczuciami chętnie sięgnęłam po tę powieść, licząc na kolejną literacką ucztę.

Indochiny  Francuskie, 1952 rok. 18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce.  Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją tożsamość. Tymczasem trwa wojna, Wietnamczycy walczą z Francuzami o niepodległość, a Nicole nie wie, za kim się opowiedzieć. Nie pomaga w tym znajomość z dwoma mężczyznami, którzy darzą ją uczuciem. Wietnamczyk jest rebeliantem, natomiast Mark wspiera Francuzów. [opis wydawcy]

Nigdy nie czytałam książki, której akcja toczyłaby się w Wietnamie, toteż niezwykle byłam jej ciekawa. Dodatkowo bardzo lubię książki, których tłem są fakty historyczne, umiejętnie wplecione w treść. Wątki miłosne, wewnętrzna walka z samym sobą, konflikty rodzinne, to tematy, po które sięgam bardzo chętnie. Zapowiadało się, że to wszystko dostanę razem z Córką handlarza jedwabiem. Czy dostałam? Owszem, każdy z tych wątków został poruszony. Ukłony dla autorki za dogłębne poznanie tematu. Dinah Jefferies zapoznała się z historią kraju, którą sprawnie przedstawiła na łamach kart swojej powieści. To, co zrobiło na mnie również spore wrażenie, to informacja, że pisarka odwiedziła Wietnam, aby oddać jego klimat w swojej książce. Faktycznie, dzięki temu bez problemu przeniosłam się do tak odległej i nieznanej mi do tej pory krainy.

Główną bohaterką jest 18-letnia Nicole, dorastająca w kraju, gdzie traumatyczne sytuacje, to często widok bardzo powszechny. Dziewczyna, która ma problem z akceptacją pewnych decyzji, szuka własnej drogi do poznania samej siebie. Zgadzam się z nią, że została odtrącona przez rodzinę i może czuć się przez to pokrzywdzona. Młoda dziewczyna powinna mieć wsparcie w najbliższych, bo w kim ma je znaleźć, jeśli nie we własnej rodzinie? Tutaj jednak moje zrozumienie dla niej się kończy. Niestety Nicola pomimo pewnego odtrącenia ze strony rodzina, zbyt wiele potrafi jej wybaczyć. Z kolei ufa tym, którym zdecydowanie nie powinna. Nicola swoim zachowaniem bardzo mnie drażniła i choć autorka idealnie oddała jej trudne położenie, to nie zapałałam do niej sympatią.

Początkowo dość ciężko było mi się wbić w lekturę. Podejrzewam, że było to spowodowane właśnie zachowaniem głównej bohaterki. W obliczu dramatycznych scen, dla niej ważny był wygląd i "uczucia" do swoich wybranków. Błagałam, aby nie był to główny wątek i na szczęście po trudnym początku historia rozkręciła się na dobre i porwała mnie w swoje zakamarki. Zmieniło się również życie samej Nicole, o czym sami możecie się przekonać.

Córka handlarza jedwabiem to historia znakomicie dopracowana pod kątek historycznym. Bardzo spodobało mi się osadzenie fabuły w odległej krainie, do której do tej pory, nie było mi po drodze. Po trudnym początku potrafi zaskakująco wciągnąć, zmieniając życie nawet tych, których zdawać by się  mogło zmienić już nie można. Momentami zmusza do refleksji, zrobienia krótkich przystanków i zastanowienia się nad pewnymi sprawami. Nie polecam i nie odradzam. Sami podejmijcie decyzję, czy jest to lektura właśnie dla Was.

Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Nie tak dawno czytałam wspaniałą powieść noszącą tytuł "Żona plantatora herbaty". Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, a pióro jej autorki Dinah Jefferies bardzo mnie zachwyciło. Z ogromnym apetytem rozpoczęłam lekturę kolejnej książki tej pisarki licząc, że i tym razem wpadnę w czytelniczy zachwyt i trafię na prawdziwą literacką perełkę. Dokładnie tak się stało. Lektura w kolonialnych klimatach spełniła wszelkie moje oczekiwania i okazała się smakowitym kąskiem z grona tytułów obyczajowych. Ba, spodziewając się dużo dostałam sporo więcej. Co mnie zatem powaliło na kolana? Klimat, historia, wątek obyczajowy, egzotyka, doskonały styl, barwność opowieści i rewelacyjne wyważenie powyższych elementów. Autorka przenosi nas do połowy ubiegłego stulecia, a więc w czasy nie tak bardzo odległe. Rozpoczynając lekturę udajemy się do egzotycznego jak dla nas Europejczyków kraju - Indochin Francuskich, które obecnie istnieją na mapach świata jako Wietnam. To tu mieszka pewien mężczyzna - Francuz, który jest ojcem dwóch córek - Nicole oraz Sylvie. Siostry są od siebie diametralnie różne. Starsza bardziej przypomina ojca, osiągająca pełnoletność Nicole podobna jest do nieżyjącej matki Wietnamki. Gdy pan Duval rozpoczyna pracę dla gubernatora swoje interesy przekazuje dzieciom. Starsza córka w schedzie otrzymuje ekskluzywny dom handlowy, młodsza mały sklepik z jedwabiem w ubogiej dzielnicy Hanoi. Nicole czuje się rozczarowana, rozgoryczona i rozdarta. Życia nie ułatwia jej wojna jaka toczy się pomiędzy walczącymi o niepodległość krajanami jej matki i rodakami ojca. Codzienność komplikuje także pojawienie się w jej życiu dwóch mężczyzn, którzy darzą ją uczuciem - Marka, który popiera rodaków jej papy i Trana, który jest rebeliantem. Osiemnastolatka w gąszczu przeróżnych zdarzeń usiłuje odpowiedzieć sobie na pytanie kim naprawdę jest i odnaleźć samą siebie, odkryć swoje korzenie, poznać własną tożsamość... Przyznam szczerze, że przed rozpoczęciem lektury praktycznie nic konkretnego nie wiedziałam o historii Wietnamu. Nie miałam pojęcia czyją był kolonią, nie wiedziałam jak przebiegała droga tego kraju do suwerenności. Właśnie ta powieść była nie tylko lekturą obyczajową przeczytaną dla relaksu, ale i swoistym podręcznikiem historii który odkrył przede mną wiele nieznanych mi zdarzeń i faktów. Poznawanie losów bohaterów i zamorskiego kraju okazało się mieszanką nad wyraz ciekawą i ekscytującą. Fabuła jest świetnie skrojona, a powieść to moim zdaniem oryginalny, barwny romans historyczny, który czyta się rewelacyjnie. Akcja z każdą kolejną stroną nabiera tempa i rumieńców. Staje się czymś więcej niż tylko cukierkową opowieścią o porywach serca młodziutkiej dziewczyny. Powieść ma przepiękną okładkę, która zapowiada moc egzotyki. Daje ona złudzenie, że będzie wyłącznie romantycznie i sielsko. Ale to złudzenie, bo na kartach książki pojawia się wojna w trakcie której ludzkie serca mimo ogromu tragizmu nie zamierają i poddają się sile uczuć. Piękne opisy, dobre dialogi to kolejne atuty, które sprawiają, że ten tytuł po prostu się podoba. Łatwo też odczuć, że pisarka do swojej pracy dogłębnie i drobiazgowo się przygotowała. To procentuje i daje uczucie autentyczności. Książka Dinah Jefferies ma niejedno oblicze, każde z nich jest ekscytujące i kuszące. Gorąco polecam przeczytanie tym, którzy doceniają lektury wielowątkowe, którzy lubią być zaskakiwani w trakcie książkowych podróży w czasie i przestrzeni, którzy lubią egzotykę i odkrywanie świata, innych kultur i obyczajów poprzez chwile z literaturą.
Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-11-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Romans,
,,Córka handlarza jedwabiem" to lekka, niezobowiązująca powieść historyczna napisana bardzo prostym językiem. Dinah Jefferies przenosi swoich czytelników do Hanoi - egzotycznej stolicy Indochin Francuskich. Lata 1952 -1955, burzliwy okres walk między Francuzami chcącymi zachować kolonie a wietnamską organizacją Viet Minh dążącą do odzyskania niepodległości stają się zaledwie tłem do przedstawienia przesłodzonej historii miłosnej. Niezwykle żałuję, że Dinah Jefferies nie wykorzystała niesamowitego potencjału tkwiącego w historycznych wydarzeniach, które rozgrywają się w tle nieco naiwnej, romantycznej opowieści. Powieść opisuje losy tytułowej córki handlarza jedwabiem - osiemnastoletniej Nicole Duval, pół Francuzki, pół Wietnamki - dziewczyny zawieszonej pomiędzy dwoma światami. Kiedy w Hanoi dochodzi do zamieszek, Nicole musi zdecydować po której stronie stanie - czy wybierze wierność Francuzom reprezentowanym przez trzymającą ją na dystans rodzinę i okrutnego komendanta policji, czy swa pomocą i lojalnością obdarzy naród, z którego wywodziła się jej zmarła matka. Dinah Jefferies napisała słodką, nieco naiwną historię, która może złapać za serca miłośników bajkowych, nieskomplikowanych romansów. Ta powieść na pewno zyska swoich zwolenników, ale mnie niestety do siebie nie przekonała - było zbyt słodko, zbyt idealnie, opowieści zabrakło znamion prawdopodobieństwa, a główna bohaterka zbyt często irytowała mnie swoim zachowanie. Za mało było dla mnie w tej powieści autentyczności i pasjonującej, burzliwej historii Wietnamu.
Rozłąka
Dinah Jefferies0
Okładka ksiązki - Rozłąka

Malaje Brytyjskie, 1955 rok. W kraju trwa stan wyjątkowy z powodu powstania malajskiego. Lydia, żona brytyjskiego urzędnika, po powrocie z podróży...

Żona plantatora herbaty
Dinah Jefferies0
Okładka ksiązki - Żona plantatora herbaty

Cejlon, lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Dziewiętnastoletnia Gwen Hooper przypływa na Cejlon, by zamieszkać z mężem na plantacji herbaty, którą...