Opis ksiązki
Kup Teraz

Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Cyklady
Data wydania: 2010-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-60279-44-1
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:agnik66
Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody.

Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.

W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Historia Polski ściśle związana jest z historią Żydów. Czy w związku z tym znamy tę kulturę? Czy ją rozumiemy? Myślę, że dla wielu osób zetknięcie z historią Revy Mann, wnuczki naczelnego rabina Izraela i córki rabina w Londynie będzie szokiem. Szokiem będzie zagłębienie się w życie ortodoksyjnych Żydów.
Rodzice Revy byli postępowymi Żydami. Pomimo tego, że ojciec i dziadek byli rabinami, nie popadali w fanatyzm. Uważali, że religia nie może ograniczać, a jej prawa należy zmieniać i dostosowywać do czasów, w których żyjemy. Nieszczęście, które dotknęło rodzinę dziewczyny (niepełnosprawność siostry), odcisnęło piętno i zaważyło na relacjach bliskich. Matka rzadko wychodziła z depresji, a Reva nie znajdując oparcia w najbliższych, szukała pocieszenia poza domem. Jej życie to mężczyźni, sex, narkotyki. Wielokrotnie ojciec ratował ją z opresji. Gdy przyszło opamiętanie Reva popadła w drugą skrajność. Wyjechała do Izraela, aby studiować położnictwo. W między czasie wstąpiła do szkoły dla pobożnych kobiet, aby zgłębiać prawdy Tory. Jej decyzja nie zyskała aprobaty ojca. Tak samo, jak małżeństwo z ortodoksyjnym Żydem. Chciała stworzyć szczęśliwą, kochającą się rodzinę, jednak do końca nie zdawała sobie sprawy z tego, że ortodoksyjnego Żyda nic nie zmieni. Nie stanie się nagle czułym mężem, kochankiem i ojcem. Dla niego liczy się przede wszystkim zgłębianie Tory i przestrzeganie jej zasad. Reva opisuje codzienne życie ortodoksyjnych Żydów (ślub, segregację płci w synagodze, wychowywanie dzieci, szabas z całym szeregiem zakazów, zbliżenia fizyczne małżonków, ograniczenia dotyczące kobiet).
Córka rabina to odważna książka. Obnaża najbardziej intymne szczegóły egzystencji Żydów. Posiada też pierwiastek poznawczy. Przybliża czytelnikowi kulturę i obyczaje żydowskie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
agnik66 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów