Opis ksiązki
Kup Teraz

Cud

Ocena ( 11 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-89-75587-2
Liczba stron: 276
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Cud
Środkowa część tryptyku. To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Tytułowy cud polega na tym, że główny bohater, który ginie w trzecim zdaniu książki, zachowuje właściwą temperaturę. A w zasadzie zachowuje temperaturę dla nieboszczyka bardzo niewłaściwą, bo koło 37 stopni Celsjusza. Powiedzenie "zakochać się w niewłaściwej osobie" ma w przypadku Anny dosłowne znaczenie: "Cud" to historia miłosna trupa i anioła, ofiary wypadku i młodej lekarki. Absurdalne? Tak, ale w najlepszym stylu. Niepokojące? A jakże, ale prześmieszne. Straszne? Ma się rozumieć, jednak dowcipne i intrygujące. Historia miłości pielęgniarki do przypadkowo napotkanego nieboszczyka, który w dodatku nie chce ostygnąć. Cóż za (gorący) pomysł! No i trzeba przyznać - dobrze zrealizowany. Bo przecież mogłoby być melodramatycznie i patetycznie, mogło być o śmierci i niespełnieniu. A tak - Topor by się uśmiał! "Romeo ginie, Julia żyje. Czy tak mógłby wyglądać początek wielkiej miłości? Dlaczego nie. Cuda się zdarzają, jeśli nie za życia, to po śmierci". Ignacy Karpowicz "To nie jest komedia romantyczna, bo do miłości trzeba dwojga - żywych. To nie jest opowieść o triumfie natury nad śmiercią, bo niemal wszyscy bohaterowie to emocjonalne trupy. To nie jest hagiografia, bo kto by brał na serio cuda potwierdzane przez 'Fakt'? Brawurowo napisana powieść Ignacego Karpowicza sprawia jednak, że zaczynamy wierzyć w najbardziej nieprawdopodobne przypadki, konfiguracje i impulsy do życiowego przełomu. I śmiejemy się z samych siebie (nierzadko przez łzy)." Marta Mizuro "Od prapoczątków powodzenie, szczęście i miłość były motorem ludzkości. Antyk w sposób szczególny adorował symbole płodności, czego wizerunki po dzień dzisiejszy widnieją na murach Pompei. Średniowieczne chrześcijaństwo spuściło zasłonę wstydu nad `Pieśnią nad Pieśniami`, a w naszym prowincjonalnym wariancie Warszawy i Gródka jeszcze bardziej wokół pociemniało, dlatego w ten czerwcowy, śnieżny dzień ulatujący groteskowo CUD Ignacego Karpowicza buduje pomost przez stulecia miłości, zwracając nam odrobinę optymizmu, którego tak bardzo nam dziś brakuje." Leon Tarasewicz "Pomysł nowej książki Karpowicza jest zwariowany, groteskowy, ale tego właśnie po autorze `Niehalo` można się było spodziewać." Robert Ostaszewski, "Gazeta Wyborcza"
Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Cud, cholera jasna. Nieracjonalny, niedający się logicznie wytłumaczyć, wymykający się analizom i doświadczeniu. Cud, przy którym śnieg w czerwcu to nic. Cud wpisujący się jakby mimochodem w wierzenia społeczeństwa średniowiecznego. Lekko uwspółcześniony i przy tym mocno archaizujący. Cud całą gębą. Ale przy tym – obwieszczony przez najmniej dzisiaj wiarygodną gazetę. Cud pozbawiony sensu. Ignacy Karpowicz zaserwował nam powieść znakomitą – intrygującą stylistycznie i fabularnie.

 

Anna jest trzydziestoparoletnią, sfrustrowaną kobietą

Lucjan Kubica Linia koment
Na półkach:

O Cudzie Ignacego Karpowicza można napisać posługując się jego własnymi słowami, a raczej słowami jednego z jego bohaterów: „świat wypadł ze zwyczajnych torów...” i właśnie o tym jest ta książka, o pękaniu w szwach rzeczywistości i o toczeniu się świata trochę nie tymi torami co powinien...

 

Książka od początku jest niebanalna. Główny bohater ginie na pierwszej stronie i nie dane mu jest nawet jęknąć, nie wspominając o wypowiedzeniu jakiegoś zdania, bądź choć słowa

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,
26-letni student Mikołaj zostaje śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych, w drodze na uczelnię. Ania, w drodze do pracy, staje się świadkiem zdarzenia. Pod wpływem impulsu, za zgodą policjantów zabiera ciało do prosektorium w którym w którym pracuje. To dopiero początek absurdów w tej książce. Anna zakochuje się w martwym Mikołaju. Jego ciało po śmierci zachowuje ciepłotę i barwę żywej istoty. Zostaje więc poddane badaniom naukowym. Wokół zaczynają się dziać cuda i mają miejsce zdarzenia, które na koniec łączą wiele sobie nieznanych osób. Główny wątek książki jest bardzo nieprawdopodobny i totalnie absurdalny. Jednak Karpowicz tak umiejętnie mnie wprowadził w historię Anny i Mikołaja, że byłam w stanie we wszystko uwierzyć.
asiagrabo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,24,
Jak u Karpowicza wszystko pomieszane, ale czyta się dobrze. Zaskakuje nieustannie. Lubię jego styl.
sw3112 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cud rzeczywisty (mniemany, domniemany, wydumany, wymieniany). Jeden z lepszych polskich młodszych prozaików
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014, czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Nie byłabym sobą gdyby nie dała szóstki mojemu ulubionemu autorowi. Książka jest przesadnie dziwna i na swój sposób szalona, a jednak trafnie opisuje wiele aspektów natury ludzkiej.Jednak zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało.

Co ciekawe, wszyscy bohaterowie płci męskiej zostali przedstawieni w brutalnie złym świetle, jako agresywni i nienasyceni seksualnie egocentrycy.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 r.,Mam,
Kochana Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
cleo29 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,przeczytane,
godmyt Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane wcześniej,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
annia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów