Opis ksiązki
Kup Teraz

Cybulski o sobie

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2012-01-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7779-008-3
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Cybulski o sobie

Zbyszek Cybulski powraca do nas w niezwykłej książce składającej się wyłącznie z jego wypowiedzi. Autorka zafascynowana tą legendą polskiego kina i od lat zbierająca wszystkie materiały dotyczące jego osoby, uświadomiła sobie, że po Cybulskim zostało mnóstwo wypowiedzi, listów, notatek oraz nagrań archiwalnych w radiu. I wtedy właśnie wpadła na pomysł, że odda głos Zbyszkowi Cybulskiemu, żeby sam opowiedział o sobie i o aktorstwie, które było jego życiem. Rezultatem jest właśnie ta książka.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Maciek Chełmicki powraca

Nie ma chyba osoby, która nie zna aktora teatralnego i filmowego takiej klasy, jaką reprezentował Zbigniew Cybulski. Jego rola Maćka Chełmickiego w filmie Wajdy Popiół i diament przeszła do historii, a jego tragiczna śmierć była niepowetowaną stratą dla polskiej kinematografii.

 

Nic dziwnego, że o tak wybitnej postaci powstało wiele książek, wciąż też powstają

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,

Autorka książki jest polonistką z wykształcenia, bibliotekarką z zawodu, zaś z zamiłowania biografistką. Bohaterami jej książek stali się m.in. : Maria Dąbrowska, Anna German, Anna Jantar, jak również Zbigniew Cybulski właśnie. Jej pasją jest wędrowanie śladami swoich postaci, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji, poza tym uwielbia podróże i polskie piosenki lat 60. i 70. Tyle dowiedzieć się można z okładki tego tytułu.
Zbyszek Cybulski to oczywiście postać niezwykła, każdy zapewne zna to nazwisko, każdy zgodzi się z tym, że był wspaniałym, niepowtarzalnym aktorem. Zginął tragicznie i nad tym wszyscy niestety ubolewamy, mógł przeżyć jeszcze wiele, wiele lat, zagrać w tylu pięknych filmach, czy stanąć na deskach teatru... Nie było mu to jednak dane...
Ta książka jest inna niż wszystkie, ponieważ składa się tylko i wyłącznie z wypowiedzi aktora, połączonych bardzo sprytnie, złożonych w kompletną i pełną całość, nieprzypadkowe opisy, listy, zdjęcia, dokumenty, wszystko należycie poukładane, po kolei, w porządku i przemyślane, tak wygląda ta biografia. Dodatkowym jej atutem jest wydanie książki, piękna twarda oprawa, zdjęcia, czujemy się jakbyśmy znali aktora, jakbyśmy wraz z nim przeżywali jego ślub, jakbyśmy byli tuż obok w chwili, gdy urodził mu się syn. Ja wzruszenia opanować nie mogłam, czytając jego pełne osobistych wynurzeń listy do żony, w których raz po raz wyczytać można było zmartwienie, że nie mają jeszcze dachu nad głową, gdzie zamieszkają po wyjściu ze szpitala, czy wreszcie razem, w swoich własnych czterech kątach? Lektura ta niejednokrotnie dostarczała mi wielu wzruszeń, jest napisana tak ciekawie, tak nietuzinkowo, tak niebanalnie... przez samego Cybulskiego przecież, więc nie powinno mnie to dziwić!
W tej pozycji co chwilę znajdowałam świetne, prawdziwe, mądre cytaty, zaznaczałam i zaznaczałam... Tyle ciekawych rzeczy możemy się dowiedzieć, iść szlakiem aktora, podążać za Jego pełną pasji grą, uczyć się od jednego z najlepszych, wybitnych, czerpać z tego, co mówił, o czym pisał, a wskazówek udzielał wielokrotnie, więc każdy aktor mógłby, wręcz powinien zapoznać się z tą publikacją.
"Problemem zawodowym jest zbliżenie się do człowieka i ogromna odpowiedzialność za to, co się robi. To samo z kompozytorem, rzeźbiarzem, malarzem. Malarz maluje obraz i chce go pokazać na wernisażu. I my wszystkie obrazy - dobre czy złe - musimy pokazać publiczności, musi nastąpić konfrontacja.
Wiemy, że będą najsurowiej osądzone, bo takie jest prawo sztuki."
"Należę do pokolenia, które przeszło przez wojnę, przez okupację, które ma w sobie całą masę kompleksów. Mimo, że wojna dawno się skończyła, ci ludzie pozostają ciągle pod jej wpływem i nie mogą znaleźć sobie miejsca. Filmy o tych ludziach tworzą jakby zamknięty krąg: 'Pokolenie', 'Popiół i diament', 'Miłość dwudziestolatków...'."
"Uważam, że miłość jest uczuciem bardzo drogocennym i nie wolno z niego rezygnować."
Fragmenty pochodzą naturalnie  z książki.

darinda plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
ciekawa :)
monidecor plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu– polski aktor teatralny i filmowy, uważany za jednego z
najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Jego największym osiągnięciem filmowym jest rola Maćka Chełmickiego w filmie Popiół i diament z 1958 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zginął tragicznie pod kołami pociągu na terenie wrocławskiego dworca kolejowego.

8 stycznia to dzień rocznicy tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego - legendy polskiego kina.
Z tej okazji zapraszam do przypomnienia tej ciekawej postaci w książce "Cybulski o sobie".
Autorka Mariola Pryzwan-biografistka, zafascynowana postacią Zbyszka Cybulskiego, zgromadziła wiele interesujących materiałów o aktorze: wywiadów, notatek, korespondencji, wywiadów radiowych. Postanowiła te wszystkie materiały umiescic w jednym miejscu i za ich pomocą postanowiła oddac głos samemu aktorowi.
W książce można znaleźc wiele informacji na temat dzieciństwa aktora, ukończonych przez niego szkół, początków aktorstwa oraz rozwoju jego kariery. Również zawiera Wiele głębokich refleksji na temat sztuki aktorskiej oraz przemysleń dotyczących poszczególnych ról.
Książka opatrzona jest wieloma fotografiami, kserokopiami zapisków, listów oraz innymi dokumentami co nadaje książce szczególnie wyjątkowy, osobisty charakter.
zebon75 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów