Cybulski. Podwójne salto

Było ich dwóch.

Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.

Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z kiepską dykcją i dramatyczną pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.

Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego?

Informacje dodatkowe o Cybulski. Podwójne salto:

Cybulski. Podwójne salto - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-06-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
O Cybulskim pisze się (nadal) jedynie w superlatywach: że młody zdolny, że nadzieja kina, że... Autorka odsłania mniej przyjemne strony charakteru aktora, którego wybrane role na trwałe zapisały się w dziejach polskiej kinematografii. Obok talentu filmowego jest również o jego niechlujnej wymowie, zupełnie nie pasującej do aktora, jest też o notorycznym spóźnianiu się czy wręcz nieprzychodzeniu, także na plan zdjęciowy. Cybulski to również alkoholik, który lubił mieć świadomość, że ma żonę i syna, ale jednocześnie w domu mocno się nudził i z niego notorycznie uciekał. Lubił też kobiety i kto wie, jak potoczyłyby się jego losy, gdyby na czas dojechał na pociąg do Warszawy. Pada tu równiez kilka brutalnych prawd, jak choćby ta, że reżyserzy nie za bardzo chcieli go nadal angażować do filmów, a on sam miał parę pomysłów i gotowych scenariuszy, których nigdy nie wykorzystał.
Avatar użytkownika - MsBeatles
MsBeatles
Przeczytane:2017-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowa z obcokrajowcami
Dorota Karaś0
Okładka ksiązki - Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowa z obcokrajowcami

Obcokrajowcy mieszkający w Gdańsku opowiadają Dorocie Karaś o swoim życiu, o codziennych zmaganiach, zabawnych przygodach i zaskakujących odkryciach. Portret...